Zamknij

4. tydzień ciąży. Na test ciążowy jest jeszcze za wcześnie

14.04.2021
Aktualizacja: 14.04.2021 17:28

W 4. tygodniu ciąży zarodek jest wielkości ziarenka ryżu. Jednak na tym etapie ciąży dochodzi już do wielu zmian – nie tylko w twoim organizmie, ale także maluszka.

4. tydzień ciąży
fot. Shutterstock

4. tydzień ciąży to moment, w którym u niektórych kobiet mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży. Pamiętaj jednak, że wykonywanie testu ciążowego w tym czasie nie zawsze daje miarodajny wynik.

4. tydzień ciąży – który to miesiąc?

4. tydzień ciąży to już końcówka pierwszego miesiąca. Warto jednak pamiętać, że tego okresu nie należy nazywać jeszcze „ciążą”, gdyż należy poczekać, aż blastocysta zagnieździ się w macicy.

4. tydzień ciąży – wczesne objawy ciąży

Mimo że w organizmie ciężarnej dochodzi do wielkich zmian, na tym etapie u większości kobiet nie pojawiają się żadne objawy, które mogą świadczyć o ciąży.

U niektórych kobiet może pojawić się lekkie odczucie zmęczenia, delikatna zgaga i tkliwość piersi.

Inne objawy, które mogą wystąpić to także:

Warto pamiętać, że te objawy nie są nasilone i mało charakterystyczne.

4. tydzień ciąży – wielkość zarodka

Jeśli blastocysta zdążyła zagnieździć się w macicy, to zaczyna pobierać substancje odżywcze niezbędne do wzrostu zarodka i tlen.

Pęcherzyk mierzy obecnie tylko 1,7 milimetra. Jest to bardzo mało, chociaż i tak wystarczająco dużo, aby doszło do ogromnych zmian w zarodku. W jego obrębie formują się trzy grupy komórek, które przekształcą się później w układ pokarmowy razem z wątrobą i trzustką, w układ nerwowy razem ze skórą i włosami oraz w szkielet, kościec, układ krwionośny, mięśnie oraz układ moczowo-płciowy.

Dla wielu przyszłych mam wydaje się to niemożliwe, ale w 4. tygodniu ciąży zarodek ma już serce, które jest wielkości drobinki piasku. Bije ono bardzo szybko – jest to 160 uderzeń na minutę.

W tym czasie maluszek ma dość dużą i nieforemną główkę oraz ogonek, który zniknie w dalszych etapach rozwoju. Oprócz serduszka zarodek ma także mózg oraz rdzeń kręgowy. Pojawiają się także zawiązki uszu, oczu, nóg oraz rąk.

4. tydzień ciąży – brzuch przyszłej mamy

W 4. tygodniu ciąży nie masz szans, aby ktokolwiek (nawet ty sama) zauważył, że spodziewasz się dziecka. Twój obwód w pasie jest nadal taki sam, a do noszenia ciążowych ubrań jeszcze sporo czasu.

Test ciążowy w 4. tygodniu

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży i zależy ci na miarodajnym wyniku, musisz zgłosić się na badanie krwi. Na tym etapie jest to jedyna możliwość potwierdzenia bądź wykluczenia ciąży. Tradycyjny test ciążowy można wykonać dopiero w 5. tygodniu ciąży. Jeśli jesteś osobą, która nie może się doczekać, aby dowiedzieć się, czy za niedługo zostanie rodzicem, koniecznie wybierz się do laboratorium.

4. tydzień ciąży – o tym musisz pamiętać

Jeśli wiesz, że jesteś w ciąży, o tym warto wiedzieć:

  • Stosuj tylko leki, które zalecił ci lekarz.
  • Zrezygnuj z napojów energetycznych i dużych ilości kawy.
  • Unikaj badań RTG.
  • Zrezygnuj z gorących kąpieli i wizyt w saunie.
  • Unikaj miejsc, w których możesz zarazić się chorobami, np. grypą.
  • Zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu.

To ci się może przydać: