Obserwuj w Google News

20. tydzień ciąży: mogą pojawić się dolegliwości, takie jak obrzęki czy zgaga

3 min. czytania
Aktualizacja 12.12.2020
12.12.2020 17:40
Zareaguj Reakcja

20. tydzień ciąży to piąty miesiąc i 2 trymestr ciąży, czyli półmetek. Sprawdź, jaka jest prawidłowa waga dziecka w 20. tygodniu ciąży i jak wygląda jego rozwój. 

Kobieta w 20 tygodniu ciąży trzyma się za brzuch.
fot. Shutterstock

20. tydzień ciąży to półmetek ciąży – jest to czas ogromnych zmian, jakie zachodzą w ciele mamy. Dziecko również zaczyna rozwijać się coraz szybciej. To także czas, kiedy dolegliwości dają o sobie znać. Dowiedz się więcej na temat 20. tygodnia ciąży.

20. tydzień ciąży – który to miesiąc?

20. tydzień ciąży to 5. miesiąc – jest to więc 2. trymestr ciąży. W tym czasie ciężarna powinna rozejrzeć się za ubraniami ciążowymi. Te, które nosiła do tej pory, mogą być za ciasne.

20. tydzień ciąży – waga dziecka i jego rozwój

W 20. tygodniu ciąży dziecka waży około 270 gramów, czyli tyle, co banan i ma od 15 do 17 centymetrów długości. Dziecko w 20. tygodniu ciąży ma dalej zamknięte oczy, ale światło nie jest mu obojętne – gdy pojawia się silne źródło, wyciąga rączkę w jego kierunku. W tym czasie płód reaguje także na obce, donośne dźwięki, a uspokaja się w ciszy, gdy może się wsłuchać w bicie twojego serca. Gdy jest to dziewczynka, w jej jajnikach znajdują się już miliony niedojrzałych jajeczek. W tym okresie zaczynają także pracować gruczoły łojowe.

20. tydzień ciąży – ruchy dziecka

Dziecko w 20. tygodniu ciąży obraca się, nurkuje i kopie, możesz więc odczuwać takie rytmiczne drgnięcia w brzuchu. Ze względu na skurcze niedojrzałej jeszcze przepony, większość dzieci dostaję czkawki w łonie matki.

20. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym okresie mózg dziecka pracuje nadprogramowo – rozwijają się jego ośrodki nerwowe, które są w odpowiedzialne za zmysły człowieka. Dlatego w tym czasie dziecko bardziej reaguje na aktywność matki, głośne dźwięki z otoczenia, a także na smak płynu owodniowego.

U dziecka pojawiają się takie pierwsze włoski – nie jest to już lanugo. Większość z nich wypada po upływie około dwóch tygodni od urodzenia. Jest to także czas, kiedy kości ucha wewnętrznego płodu są już w pełni rozwinięte. Natomiast jego nos zaczyna dopiero nabierać kształtów.

20. tydzień ciąży – badanie USG

W tym czasie lekarz prowadzący ciąże może zadecydować o kolejnym badaniu USG, aby sprawdzić, jak rozwija się dziecko i potwierdzić datę porodu. W 20. tygodniu ciąży można także wykluczyć niektóre wady zdrowia i upewnić się, jaki jest stan łożyska i pępowiny. Na tym badaniu możesz spytać także o płeć dziecka, ewentualnie poinformuj ginekologa, że wolisz poczekać na niespodziankę.

Przyszła mama powinna także pamiętać o tym, aby na wizytę lekarską zabrać wyniki badań moczu oraz morfologii. Inne badania są zalecane w zależności od wskazań lekarskich.

20. tydzień ciąży – jak wygląda brzuszek ciążowy?

Brzuszek przyszłej mamy w 20 tygodniu ciąży zaczyna być krągły. Należy jednak pamiętać, że powiększający się brzuch w ciąży to kwestia indywidualna. U niektórych ciężarnych brzuszek jest już widoczny przed 20. tygodniem ciąży, a u niektórych dopiero w drugiej połowie ciąży.

20. tydzień ciąży a dolegliwości

Dolegliwości, które towarzyszą przy 20. tygodniu ciąży to między innymi:

  • Zgaga i niestrawność

W 20. tygodniu ciąży przyszłe mamy bardzo często skarżą się na zgagę oraz niestrawność. Po prostu macica uciska na żołądek, a jego ścianki ulegają rozluźnieniu pod wpływem hormonów. Aby pozbyć się zgagi oraz niestrawności, musisz koniecznie wykluczyć z diety ciężkostrawne potrawy. Bardzo ważne jest także wprowadzenie stałych godzin spożywania posiłków. Warto także codziennie pić siemię lniane.

  • Hemoroidy

W tym czasie u kobiet ciężarnych mogą pojawić się żylaki odbytnicy ( hemoroidy). Pierwsze objawy tej dolegliwości to krwawienie z okolic odbytu, swędzenie, a także pieczenie. Należy pamiętać, że jest to groźna dolegliwość. Hemoroidom w ciąży można zapobiegać, najlepiej od samego początku.

  • Opuchlizna oraz skurcze

Opuchlizna kostek i stóp pojawia się u wielu kobiet w ciąży – są one spowodowane uciskiem macicy na żyły biodrowe. Po urodzeniu dziecka nadmiar wody zostaje wchłonięty do naczyń krwionośnych, a następnie przefiltrowany przed nerki i na koniec zostaje on wydalony razem z moczem. Opuchliznę należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciąże,zwlaszcza gdy ból nóg dokucza bardzo mocno, a obrzęki nie ustępują po odpoczynku i tym dolegliwością towarzyszy wysokie ciśnienie tętnicze.

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!