Zamknij

12. tydzień ciąży: to czas na USG genetyczne. Jakie jeszcze badania trzeba zrobić?

11.12.2020
Aktualizacja: 11.12.2020 23:57

12. tydzień ciąży to czas, kiedy u większości kobiet ustępują nieprzyjemne dolegliwości i uwydatnia się ciążowy brzuszek. Sprawdź, jakie badania należy wykonać w 12. tygodniu ciąży.

12 tydzień ciąży - kobieta ubrana w sukienkę z paskami trzyma w reku wagę.
fot. Shutterstock

12. tydzień ciąży to czas, w którym uwydatnia się niewielki brzuszek. Przyszłe mamy przybierają na wadze i powoli mogą chwalić się swoimi odmiennym stanem. W 12. tygodniu ciąży należy też wykonać bardzo ważne badanie, czyli USG genetyczne.

12. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W ciągu ostatnich trzech tygodni dziecko podwoiło swoją wielkość. W 12. tygodniu ciąży mierzy około 6,3 cm, a waży 14 gramów – jest to wielkość dużej śliwki.

W 12. tygodniu ciąży powieki malucha są już uformowane i się zamykają. W takim stanie zostają aż do drugiego trymestru ciąży. W tym czasie maleńkie łoża paznokciowe wypuszczają paznokcie (wiele noworodków rodzi się już z długimi paznokciami, które należy przyciąć zaraz po porodzie). Stopy oraz dłonie maluszka są już definitywnie rozdzielone. Ponadto zrasta się podniebienie, twarz ma coraz więcej proporcji dziecięcych. W ostatnim tygodniu 3. miesiąca ciąży ramiona oraz nogi są w pełni uformowane. Ukształtowane są także najważniejsze części mózgu, jednak nadal powstają nowe połączenia neuronowe. W tym czasie maluch uczy się otwierać buzię i połykać płyn owodniowy. W 12. tygodniu ciąży dziecko jest bardzo wrażliwe na dotyk i gwałtownie reaguje przez poruszenie całego ciała.

12. tydzień ciąży – USG                                                       

Pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży każda ciężarna ma obowiązek wykonać badanie USG, potocznie nazywane USG genetycznym. W trakcie badanie, lekarz ginekolog sprawdzi budowę płodu, a także skontroluje pracę jego serduszka i zmierzy przezierność karkową i kości nosowej płodu. W trakcie tego USG można wykryć u dziecka wady genetyczne. Lekarz prowadzący ciążę może dodatkowo zlecić wykonanie testu NIFTY, który określa ryzyko wystąpienia wielu chorób na podstawie krwi matki lub Testu PAPP-a  (mowa o: zespole Downa, zespole Edwards’a, czy zespole Turnera).

Przyszła mama powinna również pamięta, o comiesięcznym wykonywaniu badaniu moczu. Dzięki temu można regularnie sprawdzać, czy w moczu pojawił się cukier albo białko. Jest to bardzo ważne, gdyż są to pierwsze objawy infekcji pęcherza moczowego, nerek lub zatrucia pokarmowego. Natomiast obecność cukru może świadczyć o cukrzycy ciążowej. Te schorzenia są bardzo niebezpieczne nie tylko dla przyszłej mamy, ale także dziecka. Im szybciej zostaną wykryte te choroby, tym szybciej będzie można wdrożyć skuteczne leczenie.

12. tydzień ciąży – płeć dziecka

Przyszli rodzice niecierpliwe oczekują wiadomości dotyczącej płci swojego dziecka. Jednak trzeba jeszcze chwilę poczekać. Płeć maluszka kształtuje się o wiele wcześniej, jednak stuprocentową pewność możemy otrzymać w trakcie badania USG w 16 tygodniu ciąży. U kobiet ciężarnych z nadwagą lub u takich, u których płód ma nietypowe ułożenie, płeć zostaje rozpoznana nieco później.

12. tydzień ciąży – który to miesiąc?

12. tydzień ciąży to ostatni tydzień 3. miesiąca oraz 1. trymestru. W tym czasie większość uporczywych dolegliwości ustaje, a kobiety ciężarne w pełni mogą cieszyć się swoim nadzwyczajnym stanem. Wiele mam uważa, że to właśnie od 12. tygodnia zaczyna się najpiękniejszy okres ciąży.

12. tydzień ciąży – zmiany u przyszłej mamy

Większość ciężarnych w 12. tygodniu ciąży przytyło kilka kilogramów. U niektórych mam, trzeci miesiąc to okres, w którym ciąża staje się widoczna, inne muszą jeszcze trochę poczekać. Jest to też czas, w którym zmienia się sylwetka – jest ona bardziej krągła. Należy jednak pamiętać, aby wzrost masy w trakcie ciąży nie przekraczał więcej niż 20% wagi sprzed ciąży.

Większość dolegliwości związanych z pierwszym trymestrem ciąży ustaje, jednak część przyszłych mam nadal ma mdłości i wymioty oraz cierpi na nadmierną senność. Ten ostatni objaw może trwać nawet do 20. tygodnia ciąży lub nawet dłużej. Jeśli czujesz się dobrze, a lekarz prowadzący ciąże wyrazi zgodę, możesz wykonywać ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

Wielu kobietom w 12. tygodniu ciąży powraca apetyt – pamiętaj, by zadbać o zdrowe posiłki. Koniecznie dowiedz się, jakich produktów powinnaś unikać, a po jakie sięgać znacznie częściej.

W pierwszych miesiącach ciąży kobietom może douczać suchość pochwy. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy zacząć stosować odpowiednie żele nawilżające (ale tylko kupione w aptece z atestem). Tego typu preparaty farmakologiczne działają tylko powierzchownie. Nie przenikają do krwi, a więc nie szkodzą maluszkowi.

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!