Obserwuj w Google News

Kalkulator terminu porodu

3 min. czytania
20.06.2018 13:35
Zareaguj Reakcja

Skorzystaj z naszego kalkulatora terminu porodu i dowiedz się, jaka jest prawdopodobna data porodu. Jej obliczenie może wydawać się trudne, ale nie z naszym narzędziem. Wystarczy, że podasz datę ostatniej miesiączki, a nasz kalkulator porodu obliczy prawdopodobny dzień porodu na podstawie reguły Naegelego.

Kalkulator porodu. Jak wyznacza się termin porodu?

O ciąży mówimy od momentu zapłodnienia, czyli połączenia się komórki jajowej kobiety z plemnikiem. Ciąża trwa z reguły 9 miesięcy, a ten okres dzieli się odpowiednio na trzy trymestry. Długość prawidłowej ciąży mieści się w przedziale od 38 do 42 tygodni — taki okres bierze pod uwagę kalkulator terminu porodu.

Do obliczania prawdopodobnego terminu porodu lekarze używają tzw. reguły Naegelego, która określana jest potocznie kalkulatorem terminu porodu i zakłada, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 280 dni, a do zapłodnienia dochodzi ok. 14 dnia cyklu w czasie owulacji. Kalkulator porodu nie ma większego potwierdzenia przy cyklach nieregularnych.

Kalkulator porodu. Jak wyznaczyć datę porodu?

Kalkulator terminu porodu opiera się na prostej zasadzie. Do pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy dodać 7 dni, a następnie odjąć trzy miesiące i dodać rok.

Przykładowo, jeśli pierwszy dzień ostatniej miesiączki był 2 kwietnia, to po dodaniu 7 dni otrzymujemy 9 kwietnia. Teraz odejmujemy trzy miesiące i wychodzi odpowiednio 9 stycznia. Zatem prawdopodobna data porodu to właśnie 9 stycznia następnego roku.

Należy jednak pamiętać, że reguła Naegelego wyznacza wiek ciąży i przybliżony termin porodu od ostatniej miesiączki, a nie momentu zapłodnienia. Jeśli przyjmiemy, że do zapłodnienia dochodzi ok. 14 dnia cyklu, to ciąża jest w rzeczywistości starsza o dwa tygodnie. Można zatem przyjąć, że prawdopodobna data porodu przesunie się o jakieś 14 dni.

Pamiętaj! Aby obliczyć przybliżoną datę porodu według reguły Naegelego, musisz znać datę ostatniej miesiączki. Jeśli masz cykle nieregularne lub nie wiesz, kiedy miała miejsce ostatnia miesiączka, to wyliczenie daty porodu tą metodą będzie niemożliwe. Aby poznać wiek płodu i datę porodu, będziesz musiała poczekać do badania USG.

Kalkulator porodu. Czy termin porodu może się zmienić?

Termin porodu wyznaczony z kalkulatora porodu lub na pierwszej wizycie u lekarza ginekologa może się później zmienić. To dlatego, że reguła Naegelego, zwana kalkulatorem terminu porodu jest metodą szacunkową i  pozwala jedynie na określenie przybliżonej daty porodu.

Gdy badania lekarskie odbywają się regularnie, a dziecko w łonie matki zaczyna rosnąć, lekarz może dokładniej ocenić wagę płodu, wiek ciąży i termin porodu na podstawie szczegółowego badania USG. W przypadku regularnych wizyt u lekarza nie trzeba już polegać na kalkulatorze terminu porodu.

Najbardziej wiarygodny termin porodu wyliczony jest nie z kalkulatora porodu, a podczas badania USG pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Lekarz w tym czasie ma możliwość zmierzenia tzw. CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa), czyli odległości od czubka głowy do pupy dziecka. Wprowadza następnie dane do programu komputerowego, który oblicza wiek dziecka i termin porodu. CRL jest tym bardziej wiarygodna, im wcześniej została zmierzona.

Z kalkulatora terminu porodu dowiesz się, jaki jest przybliżony czas porodu. Dlatego nie panikuj. Niewielka liczba ciężarnych kobiet rodzi dokładnie co do dnia w wyliczonym przez kalkulator porodu terminie. Kobiety, które miały długie cykle miesiączkowe mogą urodzić trochę później, a kobiety z krótszymi cyklami trochę wcześniej.

Urodzenie dziecka nawet do dwóch tygodni po wyznaczonym terminie uważane jest za normę. Jeśli ciąża przebiega poprawie, to urodzenie przed lub po terminie nie stwarza niebezpieczeństwa dla matki i dziecka. Najważniejsze, by ciąża trwała przynajmniej 37 tygodni. Taką ciążę uważa się za bezpieczną.