Kalkulator daty zapłodnienia
Przestałaś miesiączkować? Przypuszczasz, że jesteś w ciąży? Chcesz ustalić, kiedy doszło do poczęcia? Wystarczy użyć kalkulatora daty zapłodnienia!
U kobiet aktywnych seksualnie brak miesiączki niemal zawsze powoduje, że zaczynają myśleć o ciąży. Jeśli okres się opóźnia i nie pojawia się zgodnie z cyklem miesiączkowym, można przypuszczać, że podczas ostatniego stosunku doszło do zapłodnienia (choć nie zawsze następuje to w tym samym momencie). Zanim nasze obawy potwierdzi ginekolog, który za pomocą badania USG ustali właściwy początek ciąży, można skorzystać z kalkulatora daty zapłodnienia, który pozwoli nam obliczyć, kiedy zostało poczęte dziecko. Kalkulator zapłodnienia to narzędzie szacunkowe, pomaga jednak ustalić, na jakim etapie jesteśmy, zanim wybierzemy się do lekarza. Używanie kalkulatora daty zapłodnienia jest proste, potrzebujemy jednak kilku ważnych informacji.
Jak działa kalkulator zapłodnienia?
Data ostatniej miesiączki – to jedna z najważniejszych informacji niezbędnych do tego, by prawidłowo ustalić początek ciąży. Kalkulator wyznacza datę zapłodnienia na podstawie dnia rozpoczęcia oraz długości naszego cyklu miesięcznego. Wystarczy wpisać je w odpowiednie rubryki do naszego kalendarza, by otrzymać najbardziej prawdopodobny termin.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że moment zapłodnienia komórki jajowej nie zawsze pokrywa się z datą stosunku. Do wyznaczenia daty porodu niezbędne jest określenie tzw. wieku ciąży, który różni się od wieku zapłodnieniowego i jest od niego o co najmniej dwa tygodnie dłuższy (oznacza to, że kiedy kobieta jest w 10. tygodniu ciąży, do poczęcia doszło około 8 tygodni wcześniej).
Wiek zapłodnieniowy pozawala ustalić wiek płodu, który liczy się go od momentu poczęcia. Jest krótszy o ok. 2 tygodnie od wieku ciążowego, którym lekarze tradycyjnie posługują się do wyznaczenia terminu porodu i prowadzenia karty ciąży. Wyznacza się go na podstawie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki.
Zgodnie z regułą Naegelego (opisanej po raz pierwszy przez niemieckiego położnika Franza Naegelego) ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych i 10 miesięcy księżycowych. W sumie – 280 dni (40 tygodni). Metoda ta pozwala na określenie terminu porodu, licząc czas trwania ciąży od 1. dnia ostatniej miesiączki. Sprowadza się ją do wzoru:
Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok
Reguła ta nie sprawdza się jednak, jeśli wcześniej miesiączkowałyśmy nieregularnie. Natomiast przy założeniu, że nasze okresy następowały systematycznie, co 28 dni a do owulacji dochodziło w 14. dniu cyklu, ciąża trwa 266 dni (czyli jest o 2 tygodnie krótsza).
Jak ustalić datę poczęcia?
Kalkulator daty zapłodnienia zakłada, że do zapłodnienia dochodzi w fazie owulacji, w 14. dniu cyklu miesięcznego. Warto jednak pamiętać, że dni płodne mogą zacząć się od 3 do 5 dni wcześniej. Tyle samo mogą przeżyć w kobiecym organizmie plemniki. Data stosunku wcale nie musi więc być taka sama, jak data zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik.
Do ustalenia daty poczęcia musimy znać datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki i długość naszego cyklu miesięcznego. Czasami pomocne może być ustalenie długości tzw. fazy lutealnej, następującej po owulacji w ostatniej fazie okresu, ale może się to nie sprawdzać, jeśli nie miesiączkujemy regularnie co 28 dni.
Dokładny wiek płodu można ustalić za pomocą badań USG u ginekologa, w pierwszym trymestrze ciąży. Zwykle do uzyskanego wyniku dodaje się jeszcze kolejne 2 tygodnie, które upływają od 1. dnia miesiączki do owulacji i zapłodnienia. W przypadku kobiet, których cykle miesiączkowe były wcześniej nieregularne, lekarz może zmienić sposób liczenia wieku ciąży, co może również wpłynąć na szacowany termin porodu. Takie przypadki ustalane są indywidualne.
Warto też zazanczyć, że 90 proc. dzieci rodzi się około 2 tygodnie przed lub 2 tygodnie po wyznaczonym terminie porodu. Tylko 5 proc. maluchów przychodzi na świat w momencie, który wcześniej wskazywali lekarze.
Po co więc w ogóle ustala się datę zapłodnienia? Zwykle pozwala to wyznaczyć kolejne fazy ciąży. Jeśli jednak kobieta, która ma więcej niż jednego partnera seksualnego, chce dowiedzieć się, kto jest ojcem dziecka, to warto zaznaczyć, że pełną wiedzę na ten temat można uzyskać jedynie za pomocą testów genetycznych (przeprowadzonych po narodzeniu dziecka). Ustalenie terminu za pomocą kalkulatora daty zapłodnienia NIE może nam dać 100-procentowej pewności na temat ojcostwa, pozwala jedynie określić hipotetyczny przedział czasowy, w którym mogło dojść do zapłodnienia.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
- Jak obliczyć dni płodne? Kalendarz owulacji
- Czy można zajść w ciążę w czasie miesiączki?
- Opalanie w ciąży: dozwolone czy zakazane? Obalamy mity!
- Cholina: dba o rozwój ciąży i zdrowie dziecka. Dlaczego jest tak ważna?
ZOBACZ INNE KALKULATORY: