Obserwuj w Google News

Kalkulator ciąży

4 min. czytania
20.06.2018 13:08
Zareaguj Reakcja

Jesteś w ciąży i chcesz wiedzieć, który to tydzień? Skorzystaj z kalkulatora tygodnia ciąży i oblicz, w jakim wieku jest płód rozwijający się w twoim łonie. Na tej podstawie możesz również oszacować termin porodu. Wystarczy, że wpiszesz datę ostatniej miesiączki, a kalkulator ciąży pokaże ci przybliżone terminy.

Kalkulator tygodnia ciąży pomoże ci ustalić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Dzięki niemu możliwe jest też obliczenie przybliżonego terminu porodu. Pamiętaj jednak, że wszystkie terminy, jakie uda ci się wyliczyć za pomocą kalkulatora ciąży, to jedynie szacunki. Natura kieruje się swoimi prawami i choć lubimy wiedzieć dokładnie, co nas czeka, to przewidzenie tego ze 100-procentową pewnością jest po prostu niemożliwe.

Jak działa kalkulator tygodnia ciąży?

Kalkulator tygodnia ciąży pomoże ci ustalić, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteś. Wystarczy, że wpiszesz datę ostatniej miesiączki - nasze narzędzie pokaże ci, który to dzień, tydzień i miesiąc ciąży. Pamiętaj, że kalkulator ciążowy podaje jedynie szacunkowy wiek ciąży. Ustalenie dokładnej daty zapłodnienia jest niezwykle trudne. Wiek ciąży najdokładniej da się ustalić dzięki USG. A jeśli jesteś ciekawa, ile waży teraz twoje maleństwo, możesz skorzystać z kalkulatora wagi płodu.

W jaki sposób ustala się wiek ciąży?

Za początek ciąży przyjmuje się moment zapłodnienia, czyli połączenie się plemnika z komórką jajową kobiety. Ustalanie wieku ciąży (płodu) na jej wczesnym etapie odbywa się za pomocą tzw. reguły Naegelego, która przyjmuje, że przeciętna ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 280 dni, a do zapłodnienia dochodzi w czasie owulacji, czyli ok. 14. dnia cyklu.

Za pomocą łatwego wzoru oblicza się przybliżoną datę porodu: do pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy dodać 7 dni, a następnie odjąć 3 miesiące i dodać odpowiednio rok (w przypadku rozwiązania ciąży będzie to następny rok od momentu poczęcia).

Na przykład:
20 czerwca 2017 = pierwszy dzień miesiączki
20 czerwca 2017 + 7 dni = 27 czerwca 2017
27 czerwca 2017 – 3 miesiące = 27 marca 2017

Poród będzie miał miejsce w następnym roku, więc za szacunkową datę rozwiązania można przyjąć 27 marca 2018 roku.

Reguła Naegelego zakłada, że poród odbędzie się dokładnie po 40. tygodniach od dnia ostatniej miesiączki. Dodatkowo, Naegele założył, że każdy miesiąc ma 30 dni. Nie jest to zatem metoda bardzo dokładna, a raczej szacunkowa. Musimy się zatem liczyć się z dużym marginesem błędu.

Ważne! Reguła Naegelego polega na obliczaniu wieku ciąży i terminu porodu z daty ostatniej miesiączki (na tej zasadzie opiera się też nasz kalkulator ciążowy). Jednak w rzeczywistości do zapłodnienia dochodzi mniej więcej w połowie cyklu (owulacja), ok. 14. dnia. Musisz zatem wziąć pod uwagę, że dziecko jest tak naprawdę młodsze o dwa tygodnie. Jeśli lekarz mówi, że znajdujesz się w 12. tygodniu ciąży, w rzeczywistości może to być dopiero 10. tydzień.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Zapłodnienie jest możliwe w okresie przed owulacją i krótko po niej, czyli w tzw. dni płodne. Jeśli kobieta jest zdrowa i miesiączkuje regularnie, to teoretycznie jej ciało umożliwia zapłodnienie w każdym cyklu (co miesiąc).

Dojrzałe jajeczko żyje ok. 24 godzin, plemniki natomiast mogą przeżyć w ciele kobiety od 3 do nawet 7 dni. Przyjmuje się zatem, że zapłodnienie ma miejsce zazwyczaj w dniu owulacji lub kilka dni przed. Data stosunku nie musi się zatem wcale pokrywać z datą zapłodnienia.

Owulacja u kobiet, u których cykle trwają 28 dni, ma miejsce ok. 14. dnia. Natomiast w przypadku cykli 30-dniowych, owulacja występuje przeważnie ok. 16. dnia. To moment, w którym najprawdopodobniej dochodzi do zapłodnienia.

Uwaga! Jeśli masz nieregularne cykle lub nie pamiętasz daty ostatniej miesiączki i nie jesteś w stanie wskazać daty stosunku, w wyniku którego mogło dojść do zapłodnienia, to reguła Naegelego się w twoim przypadku się nie sprawdzi. Prawdopodobny wiek ciąży i termin porodu ustali lekarz na podstawie wyników badania USG.

Jak sprawdzić dokładny wiek ciąży?

Dzięki naszemu kalkulatorowi ciąży możesz oszacować, w którym tygodniu ciąży jesteś, jednak najbardziej dokładną i miarodajną metodą ustalania wieku ciąży (płodu) i terminu porodu jest badanie USG. Wykonane pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży pozwala lekarzowi na zmierzenie tzw. CRL (długości ciemieniowo-siedzeniowej), czyli odległości od czubka głowy do pupy dziecka. Dane wpisywane są następnie do specjalnego programu komputerowego, który wylicza tydzień ciąży i prawdopodobną datę rozwiązania. To zdecydowanie bardziej dokładny sposób obliczania wieku ciąży niż za pomocą kalkulatora ciążowego.

Dlaczego warto znać wiek ciąży?

Określenie wieku ciążowego ma istotne znaczenie dla ustalenia sposobu postępowania, szczególnie gdy ciąża jest zagrożona poronieniem lub porodem przedwczesnym. Ustalenie wieku płodu, np. za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży, pozwala również ocenić, czy prawidłowo się on rozwija. To również wskazówka dla samej mamy, która może już szukać informacji na temat etapu swojej ciąży i poznać szczegóły dotyczące rozwoju dziecka.

Ustalenie wieku ciąży, to moment, w którym lekarz wydaje pierwsze zalecenia odnośnie przyjmowania suplementów, częstotliwości wizyt i konieczności przeprowadzenia badań.

Jak obliczyć wiek ciąży po in vitro?

Wiek ciąży po zapłodnieniu metodą in vitro oblicza się na tej samej zasadzie, co z naturalnego poczęcia. Wykorzystuje się zatem metodę Naegelego i za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. W tym przypadku sprawdzi się też nasz kalkulator ciążowy.

Jeśli miesiączka z powodu stymulacji została przesunięta, wtedy za dzień owulacji przyjmuje się dzień punkcji jajników i moment zapłodnienia pobranych w czasie zabiegu komórek jajowych. Od tej daty odejmuje się 14 dni (czyli średni okres od pierwszego dnia miesiączki do owulacji) i właśnie ten dzień przyjmuje się za pierwszy dzień hipotetycznej miesiączki (tę datę wpisz też do naszego kalkulatora ciąży), od której następnie wylicza się prawdopodobny wiek ciąży.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ: