Obserwuj w Google News

Pierwsze objawy choroby Leśniowskiego-Crohna. Jak się zaczyna?

2 min. czytania
Aktualizacja 09.05.2023
09.05.2023 20:12
Zareaguj Reakcja

Od czego zaczyna się choroba Leśniowskiego-Crohna? Istnieje kilka wczesnych symptomów, które mogą wskazywać na tę chorobę układu pokarmowego. Dowiedz się, jakie objawy powinny niepokoić i skłonić do wizyty u gastrologa. 

Ból brzucha
fot. Shutterstock
  1. Pierwsze objawy choroby Leśniowskiego-Crohna
  2. Rozpoznanie choroby Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekłe schorzenie, które może dotyczyć dowolnego odcinka przewodu pokarmowego, choć najczęściej "atakuje" końcowy odcinek jelita cienkiego. Choroba ta powoduje znaczne obniżenie jakości życia chorych, którzy długo zmagają się z dolegliwościami, zanim uzyskają odpowiednią diagnozę i leczenie.

Rozpoznanie choroby na wczesnym etapie umożliwia jej zahamowanie i skuteczne łagodzenie objawów, a w niektórych przypadkach uniknięcie inwalidztwa. Istnieje kilka wczesnych symptomów, które mogą wskazywać na chorobę Leśniowskiego-Crohna. 

Pierwsze objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Przebieg choroby Leśniowskiego-Crohna ma charakter wieloletni. W wielu przypadkach obserwuje się naprzemienne występowanie zaostrzeń (okresów aktywności choroby i nasilenia objawów) i remisji (okresów wyciszenia choroby, przy bardzo niewielkich objawach lub ich całkowitym braku), jednak często objawy utrzymują się stale, wywołując powikłania.

Pierwsze, wczesne objawy choroby to przede wszystkim:

  • konieczność wypróżnienia/ parcie na stolec,
  • bolesność wypróżnień,
  • częste są bóle brzucha
  • (przewlekłe lub nawracające),
  • kruczenia - odgłosy przypominające burczenie w brzuchu,
  • uczucie przelewania w brzuchu,
  • częste wzdęcia.

W późniejszym czasie objawy nasilają się - bóle brzucha są bardzo silne, biegunki uporczywe, chorzy zaczynają chudnąć, stolce są ciemne lub zabarwione krwią, brzuch jest tkliwy, występują stany podgorączkowe, znaczne osłabienie, brak energii.

W przebiegu choroby mogą wystąpić odcinkowe zwężenia jelit, co upośledza drożność przewodu pokarmowego i może powodować nudności i wymioty. Typowe dla choroby Leśniowskiego-Crohna jest również występowanie zmian okołoodbytowych pod postacią ropni, przetok i kłykcin. Długi czas trwania choroby, ponad 10 lat od wystąpienia pierwszych objawów, znacznie zwiększa ryzyko raka jelita grubego.

Rozpoznanie choroby Leśniowskiego-Crohna

Podstawowym badaniem potwierdzającym rozpoznanie choroby Leśniowskiego-Crohna jest badanie endoskopowe (kolonoskopia) z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Gdy badanie endoskopowe nie może być wykonane lub nie ma możliwości oceny jelita cienkiego w czasie kolonoskopii, można zastosować metody radiologiczne. Powszechnie stosowanym i skutecznym badaniem jest pasaż jelita cienkiego. Przeprowadza się także komputerową tomografię i rezonans magnetyczny. Badania te oceniają zmiany w jelicie, a także dają informacje na temat innych struktur jamy brzusznej (np. wykrycie ropni i przetok). 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Choroba Leśniowskiego-Crohna – diagnostyka i leczenie - Andrzej Hebzda (Klinika Chorób Wewnętrznych, 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie), Dorota Szczeblowska (Klinika Chorób Wewnętrznych, 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie), Dariusz Serwin (Klinika Chorób Wewnętrznych, 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie), Stanisław Wojtuń (Klinika Gastroenterologii, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie), Zbigniew Hebzda (Klinika Chorób Wewnętrznych, 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie), Iwon Grys (Klinika Chorób Wewnętrznych, 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie). Pediatr Med Rodz 2011, 7 (2), p. 98-103.