Obserwuj w Google News

Objawy SIBO mogą naśladować inne choroby. Na co zwrócić uwagę?

3 min. czytania
Aktualizacja 09.11.2023
09.11.2023 14:14
Zareaguj Reakcja

Jak rozpoznać SIBO? Tych dolegliwości nie należy bagatelizować. Objawy SIBO dotyczą nie tylko układu pokarmowego. T przewlekła choroba może wywoływać zmiany na skórze, a także prowokować objawy neurologiczne. Sprawdź, co może świadczyć o tym, że cierpisz na zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. 

Jakie są objawy SIBO
fot. Shutterstock
  1. Objawy SIBO a brzuch i układ trawienny
  2. SIBO objawy neurologiczne
  3. SIBO objawy skórne
  4. Leczenie zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO)

Objawy  SIBO trudno rozpoznać, bo przypominają symptomy wielu innych chorób. SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego dotyka wiele osób i jest coraz częstszą przyczyną wizyt w gabinetach lekarskich. Problem ten może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To zaburzenie może doprowadzić do poważnych problemów z funkcjonowaniem układu trawiennego. Niedawno o swoich zmaganiach się z tą chorobą opowiedziała w mediach społecznościowych m.in. Anna Lewandowska.

Przyczyn nadmiernego namnażania się bakterii w jelicie cienkim jest wiele. Do rozwoju tego schorzenia mogą przyczynić się np. długotrwałe stosowanie różnych leków, słaba odporność organizmu, ale też różne nieprawidłowości w budowie przewodu pokarmowego. Wpływ na pojawienie się tej choroby może mieć także nieodpowiednia dieta. Nie bez znaczenia jest również długotrwały stres.

Objawy SIBO a brzuch i układ trawienny

Wbrew pozorom rozpoznanie SIBO nie jest tak prostą sprawą. Niektóre z dolegliwości mogą bowiem występować również w przebiegu innych chorób układu pokarmowego. Często mylone są np. z zespołem jelita drażliwego. Poza tym ich nasilenie, jak i długość trwania także mogą się różnić u poszczególnych pacjentów.

Jednym z objawów SIBO jest m.in. ból brzucha. Nierzadko występują również bolesne skurcze oraz biegunki. Osoby z tą przypadłością mogą skarżyć się także na uciążliwe gazy i wzdęcia, które pojawiają się zwykle w niedługim czasie od zjedzenia posiłku. Wśród innych dolegliwości charakterystycznych dla tego schorzenia są zaparcia czy zmiany w wyglądzie stolca. Poza tym chory może mieć słabszy apetyt i znacznie stracić na wadze.

SIBO objawy neurologiczne

Problemy z koncentracją czy bóle i zawroty głowy często tłumaczymy sobie niewyspaniem się czy przemęczeniem spowodowanym pracą. Okazuje się jednak, że one także mogą być jednym z objawów SIBO. Inne dolegliwości na tle neurologicznym, jakie pojawiają się w przebiegu tej choroby to także m.in. zmiany nastroju, zaburzenia widzenia czy drętwienie kończyn. Może towarzyszyć im również osłabienie.

SIBO objawy skórne

Ta choroba może spowodować nie tylko rewolucję w naszym układzie pokarmowym. Nierzadko pacjenci zauważają też różne zmiany w wyglądzie swojej skóry, która staje się sucha i zaczerwieniona. Chory może odczuwać również jej swędzenie. Innymi objawami tego schorzenia mogą być również wysypka i trądzik.

Leczenie zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO)

W leczeniu SIBO stosuje się, zwykle z powodzeniem, antybiotykoterapię. Odpowiednio dobrane leki mogą zmniejszyć namnażanie się bakterii w jelicie cienkim. Równie ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która powinna być bogata w produkty zawierające błonnik pokarmowy.

W tym przypadku zalecana jest m.in. dieta low FODMAP, czyli sposób żywienia, w którym należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu węglowodany szybko fermentujące w jelitach. Wśród produktów, których lepiej unikać są m.in. niektóre rośliny strączkowe, jak fasola czy soczewica, owoce np. jabłka i gruszki czy pieczywo pszenne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.