Obserwuj w Google News

Co się stanie, jeśli połkniesz gumę do żucia? Popularny mit obalony

2 min. czytania
Aktualizacja 03.10.2023
03.10.2023 12:07
Zareaguj Reakcja

Popularny mit głosi, że po połknięciu guma do żucia pozostaje w żołądku przez 7 lat. Gastroenterolog z Oksfordu wyjaśnia, czy to prawda. Co dzieje się z gumą do żucia, jeśli znajdzie się ona w żołądku, a potem w jelitach? Czy i kiedy może to być szkodliwe?

Połknięcie gumy do żucia jest szkodliwe?
fot. Shutterstock

Nawet 7 lat w żołądku po połknięciu – czy guma do żucia aż tak długo może zalegać w przewodzie pokarmowym. Z mitem rozprawił się dr Simon Travis, profesor gastroenterologii klinicznej na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii. Cytowany przez „New York Post” lekarz powiedział w CNN: – Nie mam pojęcia, skąd wziął się ten mit. Mogę sobie tylko wyobrazić, że został wymyślony, ponieważ ktoś chciał powstrzymać swoje dzieci przed żuciem gumy.

Połykanie gumy do żucia jest niebezpieczne?

Dr Travis wyjaśnia, że połykanie gumy nie jest niebezpieczne, ale jeśli ktoś połyka ponad trzy gumy dziennie, jest to uważane za nadmiarowe. Przekroczenie tej liczby może potencjalnie spowodować blokadę przewodu pokarmowego.

– Jeśli połkniesz gumę do żucia, przejdzie ona przez żołądek, a potem do jelita i zostanie wydalona w niezmienionej postaci – tłumaczy dr Travis. – Zdarzają się przypadki, że guma do żucia zalega w jelitach bardzo małych dzieci, jeśli połknęły jej dużo, a następnie powoduje niedrożność – dodaje. – Jednak przez ponad 30 lat specjalistycznej praktyki gastrologicznej nigdy nie widziałem takiego przypadku.

Guma do żucia jest bezwartościowa odżywczo

O tym, że połknięcie gumy do żucia nie jest niebezpieczne dla zdrowia, jest przekonany nie tylko dr Travis z Oksfordu. Podobne zdanie ma dr Aaron Carroll, dyrektor ds. zdrowia na Uniwersytecie Indiana. Wyjaśnia on, że połykanie gumy nikomu nie zaszkodzi, ale też nie uczyni zdrowszym. – Nie ma ona żadnej wartości odżywczej – uważa ekspert.

– Guma składa się z masy gumowej, substancji słodzących, substancji smakowych i zapachowych. Baza gumy to mieszanka elastomerów, żywic, tłuszczów, emulgatorów i wosków. Nie powiedziałbym więc, że jest zdrowa – tłumaczy dr Carroll.

Choć połykanie gumy zasadniczo nie jest szkodliwe, to jej nadmiar w przewodzie pokarmowym może spowodować problemy zdrowotne. Pewien 5-latek z Ohio musiał zostać poddany zabiegowi, gdy bezoar z gumy do żucia (zbita gruda) utknął mu w żołądku po tym, jak połknął 40 gum. To jednak skrajny przypadek.

Połknięcie nawet kilku gum do żucia najpewniej nie spowoduje problemów zdrowotnych. Jednak żucie nadmiernej ilości bezcukrowej gumy do żucia może być przyczyną biegunki – spożywanie dużych ilości sztucznych substancji słodzących (np. sorbitolu) może powodować rozwolnienie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.