Chciała tylko schudnąć przed ślubem córki. 56-latka nie żyje
56-letnia kobieta, która zażywała leki na odchudzanie, aby pozbyć się nadmiaru kilogramów przed ślubem córki, nie doczekała tego wydarzenia. Przyjmowanie leków spowodowało u niej powikłania jelitowe. Zmarła po miesiącach wymiotów i biegunki.

Trish Webster, 56-latka z Australii, zmarła, jak uważa jej rodzina, w wyniku śmiertelnych skutków ubocznych stosowania leku na odchudzanie Ozempic. Choć nie cierpiała na cukrzycę (wskazaniem do stosowania tego leku jest cukrzyca typu 2), to preparat został jej przepisany – miał pomóc jej schudnąć przed ślubem córki. Mąż kobiety, Roy Webster, domaga się śledztwa w sprawie śmierci żony – jak podaje „60 Minutes Australia”.
Pięć miesięcy i 16 kg mniej na lekach
W ciągu pięciu miesięcy Trish Webster schudła 16 kg na Ozempiku, a następnie zaczęła przyjmować Saxendę (to preparat zarejestrowany do leczenia otyłości). Podczas przyjmowania leków cierpiała na nudności, wymioty i biegunkę. Pewnego dnia kobieta zasłabła w domu, a z jej ust wydobywała się pieniąca „brązowa substancja”. Jej mąż Roy wykonał resuscytację krążeniowo-oddechową i ułożył ją w pozycji bocznej bezpiecznej, ale mimo tego nie udało się jej przywrócić oddechu i uratować. Wieczorem stwierdzono jej śmierć.
Lekarze twierdzą, że przyczyną zgonu 56-latki była „ostra niewydolność żołądkowo-jelitowa". Zauważają też, że Ozempic może powodować śmiertelne zatory jelitowe. Mąż Trish domaga się przeprowadzenia pełnego dochodzenia w sprawie śmierci swojej żony, twierdząc, że według niego przyczyną mógł być Ozempic.
– Kilka razy mówiła lekarzowi, że ma biegunkę i nudności – powiedział Roy Webster. – Ale nie przestała brać leku, ponieważ córka wychodziła za mąż i bardzo chciała włożyć na ślub konkretną sukienkę. Od czasu, gdy poszła do krawcowej, zaczął się jeden wielki koszmar – opowiada i dodaje: – Nigdy nie sądziłem, że można umrzeć od Ozempiku. To po prostu okropne.
Odchudzanie za pomocą leków nie takie bezpieczne?
Trisch Webster próbowała wcześniej chodzić na siłownię i stosować dietę, aby zrzucić zbędne kilogramy, ale obie te metody okazały się nieskuteczne. Wtedy zdecydowała się na leki. Przyjmowała Ozempic przez trzy miesiące, ale następnie przeszła na Saxendę, ponieważ nie mogła dostać pierwszego leku z powodu poważnych niedoborów w aptekach.
Na Ozempic wypisano miliony recept na całym świecie. Lek wciąż zyskuje na popularności, ponieważ jest skuteczny w leczeniu otyłości. Wielu pacjentów, którzy go przyjmują, nie choruje na cukrzycę typu 2, ale lekarze przepisują go poza wskazaniami, ponieważ tłumi głód i powoduje utratę masy ciała. Zgony wśród pacjentów przyjmujących Ozempic zdarzają się jednak rzadko.
Amerykańska Agencka Żywności i Leków (FDA) zanotowała 51 zgonów wśród osób przyjmujących lek, chociaż nie jest do końca jasne, w przypadku ilu z nich lek mógł być przyczyną śmierci. Odnotowano również 18 zgonów wśród osób przyjmujących lek Saxenda. Już dwa przypadki śmiertelne odnotowane u pacjentów przyjmujących Ozempic skłoniły agencję do dodania efektu ubocznego „niedrożność jelit” do ulotki dołączanej do leku. Natomiast w Australii zarejestrowano trzy zgony wśród osób przyjmujących Ozempic i jeden wśród leczących się Saxendą.
Jak działają leki na odchudzanie?
Ozempic (semaglutyd) i Saxenda (liraglutyd) to leki, których działanie polega na naśladowaniu hormonu w organizmie, który przekazuje do mózgu informację o sytości. Dzięki temu pacjenci jedzą mniej i chudną. Leki te spowalniają również przechodzenie pokarmu przez żołądek i jelito cienkie, pomagając w ten sposób dłużej czuć się sytym.
FDA uważa, że zwiększa to ryzyko wystąpienia niedrożności jelit, stanu, w którym jelita zostają częściowo lub całkowicie zablokowane. Pacjenci z tym schorzeniem są bardziej narażeni na perforację jelita – lub jego pęknięcie – co może prowadzić do śmierci. Objawy niedrożności jelit to silny ból brzucha i wzdęcia, wymioty, silne zaparcia i skurcze.
– Zgony związane ze stosowaniem leku Ozempic są niezwykle rzadkie. Jeśli jednak u pacjentów przyjmujących takie leki wystąpią przewlekłe objawy żołądkowo-jelitowe, np. nudności, uczucie pełności poposiłkowej lub wymioty, może to oznaczać, że doświadczają opóźnionego opróżniania żołądka. Osoba przyjmująca Ozempic lub podobne leki powinna przerwać przyjmowanie leku i skonsultować się z gastroenterologiem – uważa dr Michael Camilleri, gastroenterolog z Mayo Clinic.
Dr Caroline Apovian, ekspert ds. kontroli wagi z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, ostrzega: – Chociaż nie możemy spekulować na temat tego konkretnego przypadku, powikłania są możliwe u każdego, kto przyjmuje te leki. Pacjenci powinni być pod ścisłym nadzorem endokrynologa lub innego lekarza, który będzie nadzorował leczenie.
Potencjalne skutki uboczne Ozempiku są wciąż monitorowane przez FDA.
Źródło: Radio ZET / 60 Minutes Australia