Obserwuj w Google News

Dlaczego boli brzuch? Najczęstsze przyczyny bólu

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2022
28.12.2017 08:27
Zareaguj Reakcja

Prędzej czy później wszyscy doświadczają bólu brzucha. Ból brzucha zwykle nie trwa często i nie jest poważny, a jego przyczyny nie są niepokojące. Czasami jednak przedłużający się ostry ból brzucha może być oznaką poważnej choroby. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, gdy boli brzuch.

Ból brzucha
fot. Shutterstock

Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez chorych. Powodów, dla których boli brzuch może być wiele. Od niestrawności i podrażnienia po jedzeniu po choroby przewlekłe. Częstą przyczyną bólów brzucha są zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, np. dyspepsja czynnościowa i zespół jelita drażliwego.

Dlaczego boli brzuch?

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn. Może być objawem niestrawności, zaparcia, zakażenia wirusowego lub skurczy menstruacyjnych. Oprócz bólu brzucha często pojawiają się dotkliwe skurcze. Najczęstsze przyczyny występowania bólu brzucha to:

Zobacz także

Możesz również odczuwać ból brzucha, jeśli masz nietolerancję laktozy lub owrzodzenie żołądka. Ból brzucha towarzyszy także:

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Jeśli ból brzucha jest ostry, nie ustępuje lub powraca, a także gdy jest wrażliwy na dotyk, porozmawiaj z lekarzem. 

JAKIE OBJAWY POWINNY NIEPOKOIĆ? Kiedy ból brzucha jest ostry i przedłuża się, staje się mocniejszy z upływem czasu, a także gdy towarzyszy mu nagła utrata wagi, biegunka, upławy i krwawienie z pochwy, złe samopoczucie, wymioty, gdy plujesz krwią, masz duszności, jesteś w ciąży lub chorujesz na cukrzycę - koniecznie skontaktuj się z lekarzem. To bardzo poważne objawy, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia.

Nagły, silny ból brzucha - przyczyny

Nagły ból powinien niepokoić, szczególnie gdy jest ostry i nasila się z czasem. Najczęstsze przyczyny nagłego bólu brzucha to:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego - powoduje ostry ból w dolnej prawej części brzucha;
  • krwawienie lub perforacja wrzodu żołądka - krwawienie, otwarte wrzody w wyściółce żołądka;
  • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego - stan zapalny pęcherzyka żółciowego, często powodowany przez kamienie żółciowe;
  • kamienie nerkowe.

Długotrwały lub nawracający ból brzucha - przyczyny

Niektóre z możliwych przyczyn długotrwałego lub nawracającego bólu brzucha to:

  • zespół jelita drażliwego - objawy tego powszechnego stanu to skurcze żołądka, wzdęcia, biegunka i zaparcia. Ból często ustępuje po pobycie w toalecie;
  • zapalna choroba jelit - przewlekłe stany zapalne jelit, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • infekcja dróg moczowych - zwykle odczuwa się pieczenie przy oddawaniu moczu i ból brzucha przy przewlekłej infekcji;
  • częste zaparcia i biegunki;
  • ból miesiączkowy;
  • inne problemy związane z żołądkiem - wrzód żołądka, zgaga i refluks żołądkowy lub zapalenie żołądka.

Jak leczyć ból brzucha?

Jeśli brzuch boli z powodu niestrawności lub przejedzenia, to najlepiej przejść na dietę lekkostrawną, pić ciepłą herbatę ziołową i chodzić na długie spacery. Natomiast, jeśli ból brzucha jest objawem konkretnej choroby lub przypadłości, to terapia nastawiona jest na wyleczenie choroby, na wyraźne wskazanie lekarza. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.