Zapalenie otrzewnej objawia się silnym bólem brzucha. Jak poznać objawy?
Zapalenie otrzewnej to najczęściej bakteryjne zakażenie błony wyściełającej od środka jamę brzuszną. Toczący się stan zapalny powoduje silne bóle brzucha wraz z zatrzymaniem pracy jelit. Charakterystycznym objawem zapalenie otrzewnej jest napięcie brzucha spowodowane zatrzymaniem gazów i stolca, a także wymioty, blada i spocona skóra. Wystąpienie objawów to wyraźny sygnał do szukania pomocy u lekarza. Zapalenie otrzewnej może zagrażać zdrowiu i życiu człowieka.

Zapalenie otrzewnej to stan zapalny błony wyściełającej jamę brzuszną od środka. Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego jest przedostanie się do jamy otrzewnej bakterii. Gdy infekcja obejmie całą jamę, przebieg zakażenia jest bardzo gwałtowny i zagraża bezpośrednio życiu człowieka. Zapalenie otrzewnej wywołuje zatrzymanie pracy jelit, dlatego objawami towarzyszącymi chorobie są m.in. wzdęcia, zatrzymanie gazów i stolca.
Zapalenie otrzewnej może dotyczyć wyłącznie niewielkiego jej obszaru (ograniczone zapalenie otrzewnej). W takich przypadkach naturalne mechanizmy obronne organizmu zazwyczaj radzą sobie z opanowaniem zakażenia, dzięki czemu zapobiegają uogólnionej infekcji. Powstają wtedy nacieki zapalne wokół zaatakowanych chorobą organów, na przykład naciek okołowyrostkowy lub ropień jamy brzusznej.
Niestety, znacznie częściej dochodzi do zakażenia całej jamy otrzewnej. Proces zapalny toczący się w całej jamie otrzewnej nazywa się rozlanym zapaleniem otrzewnej. Jest to groźny dla zdrowia i życia stan chorobowy, który daje objawy typowe dla tego schorzenia.
Przyczyny zapalenia otrzewnej
Choć istnieje kilka rodzajów zapalenia otrzewnej, to najczęściej występuje tzw. wtórne, bakteryjne zapalenie otrzewnej. To stan wywoływany przez bakterie przedostające się do jamy otrzewnej, która naturalnie bakterii nie posiada (jest jałowa). Do zakażenia bakteriami może dojść na skutek przedziurawienia (nieszczelności) przewodu pokarmowego lub w przebiegu stanu zapalnego narządu rodnego.
Choroby, które mogą prowadzić do zapalenia otrzewnej: ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, przedziurawienie wrzodu dwunastnicy lub żołądka, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie trzustki, martwica i przedziurawienie jelita, ostre niedokrwienie jelit.
Objawy zapalenia otrzewnej
Objawy zapalenia otrzewnej mogą przypominać początkowo wyjątkowo nieprzyjemną niestrawność. Należy pamiętać, że w przebiegu choroby dochodzi do zatrzymania pracy jelit, dlatego pojawiają się wzdęcia i zatrzymanie gazów. Jednak zapalenie otrzewnej to znacznie poważniejszy stan. Ból brzucha jest objawem stałym. Przeważnie pojawia się jako pierwszy i nasila w miarę upływu czasu. Pozostałe objawy występują nieco później i mogą mieć różne nasilenie.
Objawy zapalenia otrzewnej:
- silny ból brzucha;
- zatrzymanie gazów i stolca;
- powiększenie obwodu brzucha;
- gorączka;
- dreszcze;
- przyspieszona akcja serca;
- przyspieszony oddech;
- zatrzymanie moczu;
- napięcie powłok brzusznych — twardy, napięty brzuch przypominający deskę;
- blada i spocona skóra.
Ból w zapaleniu otrzewnej jest zazwyczaj wyjątkowo silny i stały, tj. nie ustępuje. Uniemożliwia także wykonywanie codziennych czynności.
Rozpoznanie zapalenie otrzewnej
Rozpoznanie zapalenie otrzewnej polega na zebraniu odpowiedniego wywiadu od pacjenta w celu zweryfikowania objawów, a także przeprowadzeniu badania brzucha. Lekarz zleca badania dodatkowe, które mają na celu dostarczenie informacji na temat źródła zakażenia. Podstawowym badaniem wykonywanym przed operacją otrzewnej jest badanie krzepliwości krwi. Upośledzona krzepliwość uniemożliwia podjęcie leczenia chirurgicznego. Przed zabiegiem konieczne jest unormowanie zaburzeń za pomocą odpowiednich leków, co znacznie odwleka podjęcie leczenia.
Leczenie zapalenia otrzewnej
Leczenie rozlanego zapalenia otrzewnej wymaga niestety interwencji chirurga. Zabieg operacyjny, wykonywany sposobem laparoskopowym lub otwartym, ma na celu usunięcie źródła zakażenia (np. wyrostka robaczkowego). Po jego usunięciu przeprowadza się dodatkowo płukanie jamy otrzewnej, a czasami pozostawia się w niej dren, co ma na celu całkowite oczyszczenie otrzewnej z bakterii.
Zbyt długie zwlekanie chorego ze zgłoszeniem się do lekarza skutkuje często odwodnieniem. Ma też wpływ na powodzenie samego zabiegu i może łączyć się z wystąpieniem powikłań. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja po wystąpieniu objawów. Ostry ból brzucha, któremu towarzyszą dodatkowo niepokojące, niecodzienne objawy zawsze powinien być wskazaniem do szybkiej wizyty u lekarza.
Zapalenie otrzewnej może pozostawiać za sobą przykre skutki zdrowotne. Wiąże się bowiem z powstawaniem zrostów wewnątrzotrzewnowych, które mogą powodować bóle brzucha. Zrosty są też przeciwwskazaniem do zabiegów operacyjnych metodą laparoskopową. Powikłaniem po zapaleniu otrzewnej może być także niedrożność jelit.
Źródło: mp.pl/pacjent/choroby;
________
zdrowie.radiozet.pl/nk