Zapalenie błony śluzowej żołądka: ostre i przewlekłe. Objawy, leczenie
Zapalenie błony śluzowej żołądka to bardzo częste schorzenie wywoływane przeważnie przez bakterię Helicobacter pylori. Może przebiegać bezobjawowo, wtedy utrzymuje się przez dłuższy czas, nie dając o sobie znać. Może mieć jednak ostry przebieg z krwistymi wymiotami, bólem brzucha, niedokrwistością. Dowiedz się, jak rozpoznać i jak leczyć zapalenie błony śluzowej żołądka.

Zapalenie błony śluzowej żołądka to uszkodzenie wewnętrznej warstwy ściany żołądka, czyli błony śluzowej. Do uszkodzenia błony śluzowej dochodzi z wielu powodów, przyczyną może być infekcja bakteryjna, alkohol czy leki.
Zapalenie może mieć charakter ostry, wtedy objawy są bardzo silne, lub przewlekły, gdy objawy nie występują wcale lub są słabo wyrażone, a stan zapalny utrzymuje się przez dłuższy czas.
Zapalenie błony śluzowej żołądka: przyczyny
Zapalenie błony śluzowej żołądka może być powodowane przez:
- infekcje: najczęściej, bo nawet w 90 proc. przypadków, przyczyną zapalenia jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori
- czynniki toksyczne: zapalenie błony śluzowej żołądka mogą wywołać niektóre leki (szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne), alkohol, nadmiar żółci w żołądku
- przeciwciała przeciw własnej tkance, czyli czynnik autoimmunologiczny
Wywołuje wrzody żołądka i dwunastnicy – poznajcie Helicobacter pylori!
Zapalenie błony śluzowej żołądka: objawy
Zapalenie błony śluzowej żołądka nie zawsze daje o sobie znać. W wielu przypadkach zapalenie wywołane Helicobacter pylori przebiega bezobjawowo lub z objawami niestrawności.
Inaczej objawia się zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane przez czynniki toksyczne. Ma ostrą postać przebiegającą z krwawieniem: krwistymi stolcami lub wymiotami, którym towarzyszy ból lub dyskomfort w środkowym nadbrzuszu.
Natomiast zapalenie autoimmunologiczne powodowane przez własny organizm może prowadzić do niedokrwistości.
Zapalenie błony śluzowej żołądka: diagnozowanie
Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka jest gastroskopia, czyli badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. Występujące dolegliwości są wskazaniem do przeprowadzenia gastroskopii. Podczas badania możliwe jest pobranie wycinków tkanek do badania laboratoryjnego.
U osób, u których podejrzewa się infekcję Helicobater pylori, konieczne jest wykonanie badań potwierdzających obecność tej bakterii: test oddechowy, test na obecność antygenu w kale, test urazowy, ocena mikroskopową.
Zapalenie błony śluzowej żołądka: leczenie
Leczenie, niezależnie od przyczyny, obejmuje zwykle przyjmowanie leków i stosowanie odpowiedniej diety.
Jeśli przyczyną zapalenia jest Helicobacter pylori, zwłaszcza jeśli zapalenie jest średnie lub ciężkie, to wskazane jest całkowite usunięcie bakterii poprzez podawanie antybiotyków.
Osobom, u których czynnikiem sprawczym jest żółć, zaleca się stosowanie dostępnych bez recepty leków zawierających kwas alginowy. Natomiast na zapalenie wywołane czynnikami toksycznymi (lekami, alkoholem) stosuje się leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego. Rzadziej w przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka wskazane jest operacyjne usunięcie żołądka, są to jednak skrajne przypadki.
W autoimmunologicznym zapaleniu błony śluzowej żołądka konieczne jest dożywotnie podawanie witaminy B12, zwłaszcza wtedy, gdy pojawią się cechy niedokrwistości megaloblastycznej.
Inaczej traktuje się osoby, które są zmuszone do ciągłego przyjmowania leków, które to jednocześnie są przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka. W takich przypadkach zaleca się stałe ochronne jednoczesne przyjmowanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku, tzw. inhibitorów pompy protonowej.
Zalecenia dietetyczne obejmują unikanie smażonych, grillowanych, ciężkostrawnych potraw, a także unikanie alkoholu oraz pikantnych przypraw.