Wzdęcia powiększają brzuch i sprawiają dyskomfort. Skąd się biorą wzdęcia brzucha?
Wzdęcia prędzej czy później dopadają każdego z nas. Mogą być powodowane gromadzeniem się większej ilości gazów w jelicie z powodu nieodpowiedniej diety, palenia papierosów lub częstego żucia gumy. Częste wzdęcia brzucha mogą być też wyraźnym objawem niektórych chorób. Dowiedz się, skąd się biorą wzdęcia i jak z nimi walczyć.

Wzdęcia (bębnica) to nie choroba, a objaw chorobowy. To jeden z najczęściej występujących objawów ze strony układu pokarmowego.
Wzdęcia charakteryzuje powiększenie obwodu brzucha (wzdęty brzuch), któremu towarzyszy zazwyczaj uczucie zwiększonej ilości gazów. Wzdęcia to również uczucie specyficznej ciężkości i dyskomfortu. Jest to subiektywne uczucie i w zasadzie nie znajduje obiektywnego potwierdzania w zwiększonej objętości gazów w jelicie. Problem ze wzdęciami ma raczej uzasadnienie w zaburzeniu czucia trzewnego i motoryki jelit.
Zaburzenie czucia trzewnego to odczuwanie dyskomfortu, a nawet bólu z powodu prawidłowej objętości gazów w jelitach, która przez zdrowe osoby jest tolerowana, ale niektórym sprawia problem.
Przyczyny wzdęć
Należy pamiętać, że wzdęcia to objaw chwilowy. Zazwyczaj brzuch powiększa się po posiłku, ale stosunkowo szybko dochodzi do siebie. Rano, przed posiłkiem można zauważyć, że brzuch wrócił do swoich naturalnych rozmiarów. Wzdęciom nie towarzyszy również przyrost wagi – brzuch wygląda, jakby napełnił się powietrzem, ale po pewnym czasie wraca do naturalnych rozmiarów.
Zdarza się jednak, że wzdęcia utrzymują się przez dłuższy czas. Wtedy powiększony obwód brzucha może być spowodowany:
- wodobrzuszem, najczęściej w przebiegu marskości wątroby lub nowotworów;
- powiększeniem objętości narządów wewnętrznych jamy brzusznej, takich jak wątroba, śledziona czy nerki lub pojawienia się guzów albo dużych torbieli;
- nieswoistymi zapalnymi chorobami jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna;
- kamicą żółciową;
- zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego związanymi z zaburzeniem motoryki przewodu pokarmowego, nawet nadkwasotą.
U pacjentów skarżących się na uporczywe wzdęcia wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne oraz badanie USG jamy brzusznej.
Sposoby na wzdęcia
W pierwszej kolejności, gdy dokuczają wzdęcia, należy wykluczyć w badaniach ich podłoże chorobowe. Jeśli okaże się, że wzdęty brzuch nie jest objawem choroby, można postarać się o zmianę diety na bardziej lekkostrawną, która ograniczy gromadzenie się gazów.
Ulgę mogą przynieść także leki poprawiające motorykę jelit, adsorbujące gazy jelitowe czy ułatwiające ich usuwanie.
Choć zazwyczaj ilość gazów w jelicie lub ich wytwarzanie nie jest zwiększona, to zmniejszenie nawet normalnej objętości gazów może przynieść ulgę w nawracających wzdęciach.
Co powoduje zwiększenie ilości gazów jelitowych?
- spożywanie pokarmów uznanych za gazotwórcze, w tym fasoli i innych roślin strączkowych oraz napojów gazowanych;
- zwiększone połykanie powietrza, na przykład podczas palenia papierosów lub częstego żucia gumy;
- problemy z odbijaniem połkniętego powietrza, na przykład u osób po leczeniu operacyjnym z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego;
- upośledzenie trawienia i wchłaniania w jelicie cienkim, powodujące zwiększenie ilości substratów do fermentacji w jelicie grubym;
- zwolnienie czasu pasażu jelitowego, czyli mechaniczne upośledzenie drożności przewodu pokarmowego;
- zwiększenie ilości bakterii w jelicie cienkim.
Jeśli wzdęcia pojawią się po posiłku, warto napić się gorącej ziołowej herbaty lub udać się na długi spacer. Pamiętaj również o odpowiednim spożywaniu posiłków – jedz wolno, nie łapczywie, długo gryź i żuj, zamiast połykać duże kawałki jedzenia.
Masz problem ze wzdęciami brzucha? Wypróbuj jogę na wzdęcia:
Źródło: gastrologia.mp.pl