Obserwuj w Google News

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: przyczyny, objawy, leczenie

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
06.09.2019 15:47
Zareaguj Reakcja

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba powodująca długotrwałe zapalenie jelita grubego. To choroba przewlekła, która charakteryzuje się biegunkami, bólami brzucha, osłabieniem - w poważnych przypadkach nawet masywnym krwawieniem lub przedziurawieniem jelita. Sprawdź, jakie są przyczyny choroby i jak ją leczyć. 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
fot. Shutterstock

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit. W większości przypadków choroba ma charakter przewlekły, a długie okresy remisji, czyli wyciszenia objawów, przerywane są ostrymi nawrotami.  

Obserwuje się dwa szczyty zachorowań: pierwszy, częstszy pomiędzy 15. a 35. rokiem życia i drugi pomiędzy 35. a 65. rokiem życia.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: przyczyny

Nieznana jest dokładna przyczyna rozwoju wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, dlatego też leczenie choroby nie jest łatwe. Wiadomo jednak, że w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego obserwuje się aktywację układu immunologicznego z naciekiem błony śluzowej przewodu pokarmowego przez liczne komórki odpowiedzi immunologicznej, ale czynnik wyzwalający te zjawiska pozostaje nieznany.

Uważa się, że nieprawidłową odpowiedź immunologiczną mogą wywoływać antygeny pokarmowe i niepatogenne drobnoustroje.

ZOBACZ:  Choroba Leśniowskiego-Crohna: bolesna i trudna do leczenia. Czym się charakteryzuje? 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: objawy

Charakterystycznym i dominującym objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest biegunka - stolec oddawany często, ale w małych ilościach, zazwyczaj z domieszką z krwi. Biegunce towarzyszy ból brzucha, zwykle w dolnym lewym kwadrancie brzucha lub w odbytnicy. Do innych objawów choroby zalicza się gorączkę, osłabienie, złe samopoczucie, zmniejszenie masy ciała powodowane ciągłymi biegunkami.

Gdy choroba zajmuje samą odbytnicę, to głównym objawem jest biegunka z domieszką krwi, a także silne uczucie parcia, ból, a nawet nietrzymanie stolca. 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego w większości przypadków przebiega w miarę łagodnie. Chorzy oddają 5-6 krwistych stolców dziennie, odczuwają ból brzucha, tkliwość powłok brzusznych, osłabienie, mogą mieć podwyższoną temperaturę.

W przypadku ostrego zapalenia chorzy oddają ponad 6 krwistych stolców dziennie, mają wysoką temperaturę, chudną, mają wysoką gorączkę, czują kołatanie serca. 

Alarmującym objawem w przypadku częstych biegunek jest wzdęcie brzucha, ponieważ może to nasuwać podejrzenie toksycznego rozdęcia jelita grubego.

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego:

 • wodniste biegunki z domieszką krwi, śluzu
 • falowe bóle brzucha
 • bolesne parcia na stolec
 • zmniejszenie masy ciała
 • niedokrwistość
 • stany podgorączkowe
 • niedożywienie
 • opóźnienie wzrostu, dojrzewania u dzieci
 • zapalenie stawów kończyn górnych i dolnych
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 • zmiany skórne
 • zapalenie tęczówki i twardówki oka
 • zwężające zapalenie dróg żółciowych
 • ryzyko rozwoju raka jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: diagnozowanie

Badaniem, które pozwala na zdiagnozowanie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, jest kolonoskopia. Podczas badania endoskopowego pobiera się wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: leczenie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego leczy się farmakologicznie i ma to na celu wydłużanie okresów remisji choroby. 

Leki, które stosuje się w terapii wrzodziejącego zapalenia jelita grubego:

 • pochodne kwasu 5-aminosalicylowego
 • glikokortykosteroidy
 • leki immunosupresyjne (cyklosporyna, azatiopryna)
 • antybiotyki

Leczenie operacyjne jest niestety w większości przypadków niezbędne. Podstawową metodą leczenia jest wykonanie proktokolektomii odtwórczej, co polega na całkowitym usunięciu jelita grubego oraz zespoleniu wytworzonego zbiornika jelitowego z odbytem. Wskazaniem do operacyjnego są: długi czas trwania choroby i związane z tym ryzyko onkologiczne, nieskuteczność leczenia zachowawczego, zahamowanie rozwoju u dzieci.

Operację należy pilnie wykonać u chorych, u których występują masywne krwawienia, a także, gdy doszło do przedziurawienia jelita grubego, toksycznego powiększenia okrężnicy, oraz przy ostrych rzutach choroby niepoddających się leczeniu zachowawczemu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.