Obserwuj w Google News

Płukanie żołądka: po alkoholu, po narkotykach. Na czym polega zabieg?

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
11.09.2019 15:18
Zareaguj Reakcja

Płukanie żołądka to procedura medyczna, która w wielu przypadkach może uratować życie. Płukanie żołądka wykonuje się wtedy, gdy doszło do spożycia substancji toksycznych zagrażających zdrowiu człowieka. Żołądek można wypłukać z alkoholu, leków, grzybów, zwykle do godziny po ich spożyciu. Dowiedz się, na czym polega płukanie żołądka. 

Płukanie żołądka
fot. Shutterstock

Płukanie żołądka to zabieg przeprowadzany w przypadku zatrucia substancją toksyczną. Ma na celu szybkie wypłukanie żołądka z substancji, które mogą przez swoje działanie zagrażać zdrowiu lub życiu człowieka. 

Płukanie żołądka: wskazania

Zabieg płukania żołądka wykonuje się wtedy, gdy dana osoba spożyła substancję o dużej toksyczności. Jeśli od tego czasu nie upłynęło więcej niż 1 godzina, to dzięki płukaniu żołądka można zapobiec wchłonięciu się substancji toksycznych z przewodu pokarmowego. 

W przypadku leków o spowolnionym wchłanianiu płukanie żołądka można wykonać nawet do 4 godzin po spożyciu groźnych substancji.

Płukanie żołądka można wykonać po spożyciu:

  • dużej ilości substancji toksycznej
  • substancji, która zwalnia perystaltykę przewodu pokarmowego (leki antycholinergiczne lub leki mające takie działanie)
  • substancji toksycznej w postaci leków o przedłużonym uwalnianiu
  • substancji, które tworzą złogi w przewodzie pokarmowym (salicylany)

ZOBACZ: Zatrucie alkoholem to nie kac. Może prowadzić do śmierci

Płukanie żołądka: przeciwwskazania

Płukania żołądka nie przeprowadza się u osób, które spożyły substancję żrącą (na przykład detergenty), bo może to spowodować przerwanie ciągłości przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazaniem są także zaburzenia krzepnięcia krwi i zaawansowana ciąża. U osób nieprzytomnym można co prawda wykonać płukanie żołądka, ale po wcześniejszej intubacji, która zapobiega zachłyśnięciu popłuczynami. 

Płukanie żołądka: przebieg

Płukanie żołądka polega na wprowadzeniu specjalnej sondy do żołądka (przez nos lub usta), przez którą podaje się duże ilości wody, co wypłukuje z organizmu toksyczną substancję. Roztwór wodny podawany jest długo, aż popłuczyny żołądkowe będą przejrzyste.

Dorośli w czasie płukania żołądka leżą na plecach z uniesionymi nogami. Dzieci mogą siedzieć na kolanach rodziców.

Płukanie żołądka: powikłania

Kontrolowane przez lekarza płukanie żołądka to zabieg bezpieczny, ale jak każda procedura medyczna, nie jest pozbawiony ryzyka. Powikłaniem płukania żołądka może być uszkodzenie gardła, przełyku, żołądka. Po płukaniu mogą także występować zaburzenia elektrolitowe. 

Wśród poważniejszych powikłań wymienia się zachłyśniecie popłuczynami lub skurcz krtani.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.