Obserwuj w Google News

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby może występować rodzinnie

2 min. czytania
04.11.2022 11:54
Zareaguj Reakcja

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to "cichy zabójca", który może prowadzić do marskości, raka i niewydolności wątroby. Naukowcy zidentyfikowali właśnie ważny czynnik ryzyka.

Rodzina u lekarza
fot. Shutterstock

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) to przewlekła choroba wątroby, która rozwija się bez związku ze spożywaniem alkoholu. Polega na gromadzeniu się tłuszczu w komórkach wątrobowych. Nazywana jest "cichym zabójcą", ponieważ objawy są niecharakterystyczne, a diagnostyka opóźniona. Nieleczone schorzenie może prowadzić do marskości wątroby, raka wątroby i niewydolności wątroby. Co ciekawe, problem w dużej mierze dotyczy dzieci. Naukowcy od lat próbują rozbroić przeciwnika. Właśnie namierzyli nowy trop.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby w rodzinie

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego odkryli, że pokrewieństwo pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z osobą chorującą na zaawansowaną postać niealkoholowego stłuszczenia wątroby wiąże się z 15% ryzykiem rozwoju choroby.

To ważne odkrycie, bo oznacza, że zarówno rodzeństwo, jak i dzieci osób z NAFLD powinny być poddawane badaniom przesiewowym. "Do tej pory krewni towarzyszący w leczeniu bliskim z chorobą wątroby nie wiedzieli, że sami są narażeni na rozwój marskości” – powiedział prof. Rohit Loomba, pierwszy autor badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego oraz dyrektor ds. hepatologii w UC San Diego Health.

Badacze twierdzą, że wiek krewnych pacjentów z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, w których powinno się poddać badaniom przesiewowym, to 40-50 lat. "Naszym celem jest identyfikacja pacjentów, którzy mogą mieć problemy z wątrobą i w sposób nieinwazyjny zapobiegać progresji do marskości” – podkreślił prof. Loomba. Wyniki badania opublikowano w internetowym wydaniu Journal of Clinical Investigation.

Objawy niealkoholowego stłuszczenia wątroby NAFLD to głównie:

  • osłabienie,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • dyskomfort w prawej górnej części brzucha.

Źródło: Risk of advanced fibrosis in first-degree relatives of patients with nonalcoholic fatty liver disease, Nobuharu Tamaki et al., Journal of Clinical Investigation (2022)

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.