Nerwica żołądka to choroba emocji. Jak sobie z nią radzić?
Czujesz ból brzucha, mdłości, niepokój, gdy zbliża się egzamin lub ważna rozmowa? Jeśli takie objawy występują w sytuacji stresowej, to wiele wskazuje na to, że możesz mieć nerwicę żołądka. To choroba psychosomatyczna, czyli związana z emocjami. Bóle, ścisk, dolegliwości jelitowe wywoływane są przez stres lub silne emocje. Dowiedz się, jak rozpoznać i jak leczyć nerwicę żołądka.

Nerwica żołądka to choroba psychosomatyczna, która uaktywnia się w wyniku przeżywania silnego stresu. Nerwica żołądka odzwierciedla zależność pomiędzy psychiką człowieka a jego ciałem i ogólnym funkcjonowaniem. Problem ten można rozumieć jako reakcje ciała na problemy psychiczne.
Nerwica żołądka nie ma podłoża organicznego. Objawy żołądkowo-jelitowe nie są zatem przyczyną, a skutkiem tej przypadłości. Przyczyną nerwicy żołądka są problemy emocjonalne.
Jak zatem dochodzi do ,,uruchamiania'' przykrych objawów? Ośrodki nerwowe znajdujące się w przewodzie pokarmowym odbierają bodźce przez nerwy czuciowe i przekazują za pomocą neuronów do żołądka i jelit. To przypadłość osób żyjących w ciągłym stresie, pośpiechu, nieradzących sobie z emocjami. Nerwica żołądka dotyka osoby, które nie potrafią się odstresować, są lękliwe i impulsywne.
Nerwica żołądka: objawy
Nerwica żołądka, jak każda inna forma nerwicy, daje o sobie znać w sytuacjach stresowych i w sytuacjach silnego podekscytowania. Objawy nerwicy żołądka mogą wystąpić przy okazji nadchodzącego egzaminu, rozmowy o pracę, ważnej rozmowy, wystąpienia publicznego, a nawet ślubu lub innych teoretycznie pozytywnych zdarzeń.
Emocjonalnymi objawami nerwicy żołądka są przede wszystkim lęk, niepokój, rozdrażnienie. Natomiast objawy somatyczne, czyli dotyczące ciała, to ból i uczucie ścisku w żołądku, mdłości, wymioty, biegunka, wzdęcia brzucha, zaparcia, osłabienie, brak energii.
Nerwica żołądka: leczenie
Podstawą leczenia nerwicy żołądka jest praca z psychiatrą oraz psychoterapeutą i uczenie się relaksacji, oraz tego, jak zapanować nad swoimi emocjami, jak radzić sobie ze stresem. Uzupełnieniem jest zwykle farmakoterapia i stosowanie leków przeciwlękowych, które działają na zasadzie blokowania przewodzenia impulsów nerwowych, zmniejszając uczucie lęku, zdenerwowania, niepokoju i związanych z nimi dolegliwości. W leczeniu nerwicy żołądka stosuje się również leki uspokajające.
W leczeniu nerwicy żołądka dużą rolę odgrywa dieta, zwłaszcza w przypadku osób, które cierpią na wymioty i biegunki. Ważne jest, by dostarczać do organizmu odpowiednią ilość składników odżywczych, dzięki którym funkcjonuje prawidłowo. Dieta powinna być łatwostrawna z ograniczeniem tłustych potraw, nieobciążająca przewodu pokarmowego.
Jeśli występują biegunki, powinno się spożywać produkty zapierające -pszenne lub pszenno – żytnie pieczywo, ryż, kakao, banany, kleiki ryżowe. Natomiast przy zaparciach należy zadbać o odpowiednią ilość płynów i błonnika pokarmowego.
Objawy należy konsultować z lekarzem.
Uwaga, alkohol i inne używki nasilają objawy nerwicy.