Obserwuj w Google News

Kolka żółciowa (wątrobowa): jak rozpoznać atak kolki żółciowej?

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
17.09.2019 13:12
Zareaguj Reakcja

Kolka żółciowa to objaw kamicy żółciowej. Atak kolki objawia się bólem w nadbrzuszu, któremu mogą towarzyszyć nudności, wymioty, gorączka. Ból może być silny, ograniczać aktywność. Choć atak kolki zwykle ustępuje samoistnie, to może nawracać. Warto wtedy zgłosić się do lekarza i zbadać pęcherzyk i drogi żółciowe. 

Kolka żółciowa (wątrobowa)
fot. Shutterstock

Kolka żółciowa (wątrobowa) to główny objaw kamicy pęcherzyka żółciowego lub kamicy dróg żółciowych. Kolka żółciowa występuje u 75 - 80 proc. chorych z kamicą żółciową i jest zwykle spowodowana częściowym lub całkowitym zatkaniem przewodu pęcherzykowego

Czym jest kolka żółciowa? 

Kolka żółciowa, inaczej kolka wątrobowa to napadowy ból brzucha związany z kamicą żółciową i spowodowany wzrostem ciśnienia w obrębie pęcherzyka żółciowego i/lub dróg żółciowych, w wyniku zablokowania przewodu pęcherzykowego albo przewodu żółciowego przez złóg.

Kolka żółciowa to dyskomfort lub ból o różnym natężeniu, zlokalizowany w środkowym nadbrzuszu lub prawym górnym kwadrancie brzucha, promieniujący w prawo, często do pleców w okolicę międzyłopatkową.

Ból wywołany atakiem kolki żółciowej często pojawia się po spożyciu tłustego pokarmu lub w czasie wysiłku fizycznego.

Atak kolki żółciowej (wątrobowej):

  • ból ma nagły początek, a potem stopniowo narasta;
  • ból ma różne nasilenie, często bardzo duże;
  • ból po osiągnięciu apogeum natężenia ma charakter stały;
  • ból zlokalizowany jest w nadbrzuszu, prawym podżebrzu, rzadziej w innych częściach jamy brzusznej;
  • ból trwa zazwyczaj od 30 minut do kilku godzin;
  • bólowi towarzyszą nudności, wymioty, poty, czasami gorączka.

Objawy kamicy żółciowej są takie same, niezależnie od przyczyny powstania złogów. Nawroty bólu występują zwykle w ciągu kilku tygodni do roku od pierwszego incydentu bólowego.

Jakie badanie wykonać po ataku kolki żółciowej?

Atak kolki żółciowej jest wskazaniem do przeprowadzenia badań pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Najczęściej jest to USG jamy brzusznej.

Jak leczyć atak kolki żółciowej?

Leczenie ostrego, ale niepowikłanego napadu kolki polega na zaprzestaniu jedzenia, uzupełnianiu płynów i elektrolitów (jeśli wystąpiły wymioty) oraz przyjęciu leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Dolegliwości kolki żółciowej, choć mogą utrzymywać przez kilka godzin, ustępują zazwyczaj samoistnie lub po przyjęciu leków rozkurczowych. 

Natomiast leczeniem z wyboru objawowej, niepowikłanej kamicy pęcherzykowej jest operacyjne usuniecie pęcherzyka.

Jak złagodzić atak kolki żółciowej?

  • Zażyj lek rozkurczowy (np. No-Spę) lub lek przeciwbólowy.
  • Połóż się na łóżku i przyłóż do nadbrzusza ciepły termofor lub ciepły kompres.
  • Jeśli ból nie ustępuje, nasila się lub trwa ponad godzinę, wezwij karetkę lub poproś, by bliska osoba odwiozła Cię do szpitala.
  • Jeśli ból ustąpi, udaj się do lekarza w najbliższym możliwym terminie, wykonaj wszystkie niezbędne badania i stosuj się do zaleceń.

Przez ok. 2 godziny po ustąpieniu napadzie kolki żółciowej najlepiej powstrzymać się od jedzenia lub stosować dietę płynną i półpłynną (zupki, papki, herbatki). W następnych dniach lepiej stosować dietę lekkostrawną, unikać smażonych i grillowanych, tłustych potraw. Jadłospis możne rozszerzać stopniowo. 

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.