Kamica żółciowa: gdy w układzie trawiennym pojawiają się kamienie
Kamica żółciowa to powszechne schorzenie. Szacuje się, że dotyka nawet 20 proc. populacji Europy Zachodniej. Sprawdź, jakie są objawy i możliwości leczenia.

Kamica żółciowa przeważnie długo nie daje objawów, dlatego też pacjenci trafiają do lekarza po USG jamy brzusznej, wykonanym z innego powodu albo z ostrą kolką żółciową. Ponieważ możliwości leczenia są ograniczone, lekarze przeważnie decydują się na usunięcie pęcherzyka żółciowego.
Kamienie w przewodach żółciowych
Kamienie to złogi, które powstają z substancji zawartych w żółci. Najczęściej zbudowane są z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych oraz białek. Jeśli złogi zlokalizowane są w samym pęcherzyku, mówi się o kamicy pęcherzykowej. Jeśli występują w przewodach żółciowych – diagnozowana jest kamica przewodowa. Bardzo drobne złogi przypominające piasek określane są mianem błotka żółciowego.
Przyczyny powstawania kamicy żółciowej wciąż nie są do końca znane. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby w starszym wieku (schorzenie dotyka nawet 50 proc. osób po 60. roku życia) oraz kobiety (chorują nawet 4-5 razy częściej niż mężczyźni).
Czynniki ryzyka powstawania kamicy żółciowej to także m.in.:
- otyłość,
- cukrzyca,
- czynniki hormonalne (np. wielokrotne ciąże),
- szybka utrata masy ciała.
Objawy kamicy żółciowej
Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy żółciowej jest kolka żółciowa, która występuje u 75-80 proc. pacjentów. Ma ona charakter nawracający lub ostry. Ból zlokalizowany jest po prawej stronie brzucha, ale, w przeciwieństwie do ataku wyrostka robaczkowego, wysoko, tuż pod prawymi żebrami.
Zatkanie przewodu pęcherzykowego kamieniem może prowadzić do powikłań kamicy pęcherzykowej: zapalenia pęcherzyka żółciowego i wodniaka pęcherzyka. Ostremu zapaleniu pęcherzyka żółciowego, oprócz bólu brzucha, towarzyszą objawy stanu zapalnego: gorączka, dreszcze i wyraźnie podwyższony poziom leukocytów we krwi. Wodniak to pęcherzyk żółciowy rozdęty śluzem. Nie powoduje objawów charakterystycznych dla stanu zapalnego.
Podstawowym badaniem diagnostycznym kamicy żółciowej jest USG, a jedynym skutecznym sposobem leczenia kamicy pęcherzykowej jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Zabieg ten można wykonać metodą tradycyjną (otwartą) lub laparoskopową (tzw. cholecystektomia). Po operacji konieczna jest specjalna dieta.
W przypadku małych kamieni (do 1,5 cm) stosowana jest czasem farmakoterapia, ale w tym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby.
Źródło: mp.pl