Obserwuj w Google News

Kamica żółciowa: gdy w układzie trawiennym pojawiają się kamienie

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
22.05.2019 15:31
Zareaguj Reakcja

Kamica żółciowa to powszechne schorzenie. Szacuje się, że dotyka nawet 20 proc. populacji Europy Zachodniej. Sprawdź, jakie są objawy i możliwości leczenia. 

Kamica żółciowa
fot. Shutterstock

Kamica żółciowa przeważnie długo nie daje objawów, dlatego też pacjenci trafiają do lekarza po USG jamy brzusznej, wykonanym z innego powodu albo z ostrą kolką żółciową. Ponieważ możliwości leczenia są ograniczone, lekarze przeważnie decydują się na usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Kamienie w przewodach żółciowych

Kamienie to złogi, które powstają z substancji zawartych w żółci. Najczęściej zbudowane są z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych oraz białek. Jeśli złogi zlokalizowane są w samym pęcherzyku, mówi się o kamicy pęcherzykowej. Jeśli występują w przewodach żółciowych – diagnozowana jest kamica przewodowa. Bardzo drobne złogi przypominające piasek określane są mianem błotka żółciowego.

Przyczyny powstawania kamicy żółciowej wciąż nie są do końca znane. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby w starszym wieku (schorzenie dotyka nawet 50 proc. osób po 60. roku życia) oraz kobiety (chorują nawet 4-5 razy częściej niż mężczyźni).

Czynniki ryzyka powstawania kamicy żółciowej to także m.in.:

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • czynniki hormonalne (np. wielokrotne ciąże),
  • szybka utrata masy ciała.

Objawy kamicy żółciowej

Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy żółciowej jest kolka żółciowa, która występuje u 75-80 proc. pacjentów. Ma ona charakter nawracający lub ostry. Ból zlokalizowany jest po prawej stronie brzucha, ale, w przeciwieństwie do ataku wyrostka robaczkowego, wysoko, tuż pod prawymi żebrami.

Zatkanie przewodu pęcherzykowego kamieniem może prowadzić do powikłań kamicy pęcherzykowej: zapalenia pęcherzyka żółciowego i wodniaka pęcherzyka. Ostremu zapaleniu pęcherzyka żółciowego, oprócz bólu brzucha, towarzyszą objawy stanu zapalnego: gorączka, dreszcze i wyraźnie podwyższony poziom leukocytów we krwi. Wodniak to pęcherzyk żółciowy rozdęty śluzem. Nie powoduje objawów charakterystycznych dla stanu zapalnego.

Podstawowym badaniem diagnostycznym kamicy żółciowej jest USG, a jedynym skutecznym sposobem leczenia kamicy pęcherzykowej jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Zabieg ten można wykonać metodą tradycyjną (otwartą) lub laparoskopową (tzw. cholecystektomia). Po operacji konieczna jest specjalna dieta.

W przypadku małych kamieni (do 1,5 cm) stosowana jest czasem farmakoterapia, ale w tym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl