Oceń
Choroba refluksowa przełyku (GERD), czyli refluks żołądkowo-przełykowy to zespół nieprzyjemnych dolegliwości związanych z cofaniem się treści żołądka. Oprócz połkniętego wcześniej jedzenia, u chorych na refluks do przełyku cofa się także kwas solny i enzymy trawienne, które powodują zgagę, nadkwasotę, odbijanie.
Refluks to uciążliwa choroba. Nasilone, nieprzyjemne objawy utrudniają normalne funkcjonowanie, swobodną pracę i naukę. Powodują, że spożywanie pokarmów może być nieprzyjemne, bo po jedzeniu pojawia się odbijanie, zarzucanie spożytej treści, zgaga, a nawet ból w klatce piersiowej. Ciężka choroba refluksowa utrudnia odpoczynek, wybija ze snu i może wywoływać suchy kaszle, który przez chorych kojarzony jest często z alergią.
Choroby refluksowej nie wolno lekceważyć, bo nieleczona, może prowadzić do powikłań, w tym krwawienia z przewodu pokarmowego.
Objawy choroby refluksowej przełyku
Chorobę refluksową poznać można po nieprzyjemnym uczuciu cofania się treści żołądka do przełyku, częstej zgadze, pieczeniu przełyku, a także pustym odbijaniu. Refluksowi towarzyszą także takie objawy jak: uczucie pieczenia za mostkiem, nadkwasota, kwaśne odbijanie i ból w nadbrzuszu (górnej części brzucha).
Charakterystyczne jest nasilanie się dolegliwości po ułożeniu ciała na wznak, zwłaszcza po tłustym czy obfitym posiłku, pochylaniu się i podczas spania.
Refluks może również wywoływać objawy nietypowe, takie jak: chrypka, kaszel, ból w klatce piersiowej i dziwne uczucie ,,kluski'' w gardle.
Przyczyny choroby refluksowej przełyku
Przyczyną choroby refluksowej jest zwiotczenie mięśnia zwieracza przełyku u wejścia do żołądka.
Prawidłowo dolny zwieracz przełyku, czyli mięsień położony pomiędzy przełykiem a żołądkiem, rozkurcza się przy przełykaniu, co pozwala na przedostanie się pokarmu do żołądka i szybko obkurcza się, zapobiegając cofaniu się pokarmu i soku żołądkowego. Jednak u chorych na refluks mięsień ten pracuje nieprawidłowo i z tego powodu kwaśne składniki soku żołądkowego po połknięciu powracają z powrotem do przełyku. Dlatego choroba nazywana jest refluksem żołądkowo-przełykowym.
Do rozwoju refluksu może dochodzi także w przebiegu innych chorób, takich jak cukrzyca, twardzina, choroby związane z nadużywaniem alkoholu, choroby hormonalne.
Rozwojowi choroby refluksowej sprzyjają również:
- antykoncepcja hormonalna;
- leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca;
- leki na nadciśnienie tętnicze;
- leki stosowane w chorobach płuc;
- przepuklina rozworu przełykowego;
- ciąża;
- otyłość;
- spożywanie alkoholu.
Każdy refluks jest inny. Objawy choroby mogą występować w różnym zestawieniu i nasileniu. Dlatego warto zgłosić się do lekarza gastrologa, który oceni, czy na pewno mamy do czynienia z refluksem żołądkowym.
Diagnoza choroby refluksowej przełyku
Chorobę refluksową żołądka rozpoznaje się na podstawie występujących objawów i ich charakterystycznym ustępowaniu po zastosowaniu inhibitorów pompy protonowej. Lekarz może również zlecić prześwietlenie z kontrastem, pH-metrię czyli pomiar kwaśności w przełyku oraz badanie manometryczne (manometrię).
Jednak najbardziej miarodajnym badaniem, za pomocą którego stawia się ostateczną diagnozę, jest gastroskopia, czyli endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Leczenie choroby refluksowej przełyku
Gdy pojawią się objawy refluksu, warto zmodyfikować styl życia. Ważna jest szczególnie dieta i sposób spożywania posiłków. Należy jeść częściej, ale małe porcje i całkowicie zrezygnować z jedzenia przed snem, bo to zaostrza objawy. Ostatni posiłek najlepiej zjeść na 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Należy unikać tłustego, ostrego i mocno przyprawionego jedzenia, a czekolady, napojów gazowanych cytrusów i kawy. Wskazane jest również odstawienie papierosów i alkoholu.
Osoby chore na refluks powinny dbać o zachowanie odpowiedniej masy ciała. Powinny unikać noszenia ciasnych ubrań i pasków, a także spać w pozycji z lekko uniesioną głową.
Można również korzystać z leków dostępnych bez recepty, zobojętniających sok żołądkowy, zawierających różne kombinacje związków glinu, wapnia, magnezu i kwasu alginowego. Mogą one przynieść chwilową ulgę, ale nie zaleca się ich długotrwałego stosowania. Gdy objawy refluksu są uporczywe, najlepiej zgłosić się do lekarza.
LECZENIE FARMAKOLOGICZNE choroby refluksowej żołądka polega na przyjmowaniu leków hamujących produkcję soków żołądkowych, poprawiajacych funkcjonowanie zwieracza i osłaniających błonę śluzową przełyku.
LECZENIE CHIRURGICZNE stosuje wtedy, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy, mimo zażywania najwyższych dawek leków. Operację refluksu wykonuje się laparoskopowo. Niestety, nawet połowa chorych po operacji wciąż wymaga konsultacji i zażywania leków.
Nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy o ciężkim przebiegu prowadzić może do poważnych powikłań, takich jak zwężenie przełyku oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.
Źródło: gastrologia.mp.pl
Oceń artykuł