Obserwuj w Google News

10 ważnych objawów choroby wrzodowej. Niektóre mogą zaskoczyć

3 min. czytania
Aktualizacja 21.10.2022
21.10.2022 16:54
Zareaguj Reakcja

Nieleczona choroba wrzodowa może prowadzić do wielu niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia, powikłań. Dowiedz się, jakie objawy mogą wskazywać na wrzody żołądka lub dwunastnicy. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć.

Wrzody żołądka objawy
fot. Shustterstock
 1. Objawy choroby wrzodowej. Nie przegap ich
 2. Jakie mogą być przyczyny powstawania choroby wrzodowej?
 3. Dlaczego należy leczyć chorobę wrzodową?

Wrzody żołądka i dwunastnicy, inaczej choroba wrzodowa, to dość częsta dolegliwość. Niestety u wielu pacjentów jest zbyt późno diagnozowana. Wielu chorych ignoruje objawy choroby wrzodowej i do lekarza zgłasza się, gdy dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?

Objawy choroby wrzodowej. Nie przegap ich

Najczęstsze objawy sugerujące wrzody żołądka i dwunastnicy to:

 1. Ból brzucha – pojawia się on w środkowej lub górnej części brzucha, zwykle tuż po posiłku (w przypadku wrzodów żołądka) lub 3 godziny po posiłku (w przypadku wrzodów dwunastnicy). Dolegliwość ta może również pojawić się w nocy i może jej towarzyszyć inny objawy – wzdęcie brzucha.
 2. Nudności – dolegliwość ta może mieć różne natężenie (od łagodnych nudności po silne) i pojawiać się w  różnych porach dnia, jednak najczęściej rano, gdy mamy jeszcze pusty żołądek.
 3. Zgaga, niestrawność – dolegliwościom tym mogą towarzyszyć również inne objawy, takie jak czkawka lub odbijanie po posiłkach. Może również pojawić się nieprzyjemny posmak w ustach (od cofającej się treści pokarmowej).
 4. Objawy grypopodobne – przy wrzodach żołądka mogą pojawić się objawy, takie jak gorączka, nudności, wyczerpanie, ogólne złe samopoczucie, które nie ustępują w ciągu kilku dni.
 5. Uczucie pełności żołądka – przy wrzodach żołądka bardzo częste jest uczucie pełności lub ciężkości w żołądku (jest ono podobne do uczucia, jakie się pojawia po wypiciu dużej ilości płynów).
 6. Uczucie głodu i bulgotanie w żołądku – pojawiają się one nawet kilka godzin po zjedzeniu posiłku. W rzeczywistości nie jest to uczucie rzeczywistego głodu, ale dolegliwość wywołana zwiększeniem płynów trawiennych w żołądku.
 7. Utrata apetytu – ta dolegliwość najczęściej wiąże się z intensywnymi bólami brzucha (jest ich konsekwencją).
 8. Niewyjaśniona lub nagła utrata wagi – przy utracie apetytu z powodu wrzodów bardzo często dochodzi do utraty wagi, a jeśli pojawiają się nudności lub wymioty, utrata kilogramów może być znaczna.
 9. Wymioty z krwią – ten objawy pojawia się w przypadku perforacji wrzodu (czyli jego pęknięcia). W takim przypadku należy natychmiast wezwać pomoc lekarską.
 10. Zmiana koloru stolca – wrzody mogą powodować przebarwienia stolca. Jest on ciemniejszy, smolisty, widoczną z krwią.

Ważne!

Choroba wrzodowa może mieć również przebieg bezobjawowy.

Jakie mogą być przyczyny powstawania choroby wrzodowej?

Przyczyn choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy może być bardzo wiele. Najczęściej jest to wynik braku równowagi w płynach trawiennych (nadmierna produkcja kwasu żołądkowego), a także:

 • infekcji wywołanej przez Helicobacter pylori,
 • stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
 • czynników genetycznych (np. zwiększone ryzyko wrzodów stwierdzono u osób z grupą krwi 0),
 • palenia papierosów.

Dlaczego należy leczyć chorobę wrzodową?

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to poważna choroba. Nieleczona może prowadzić do wielu powikłań zagrażających zdrowiu, a nawet życiu, np.:

 • krwotoku,
 • przewlekłego krwawienia, które może doprowadzić do niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza,
 • niedrożności mechanicznej, uniemożliwiając przesuwanie się treści pokarmowej do dalszych odcinków przewodu pokarmowego,
 • perforacji (czyli przedziurawienia) ściany żołądka lub dwunastnicy przez wrzód.

Ważne!

Leczenie wrzodów jest skuteczne, o ile zostanie wprowadzone odpowiednio wcześnie. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza, gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl/ dailyhealthpost.com