Obserwuj w Google News

To trzecia przyczyna zgonów na świecie. Nie każdy o niej wie

2 min. czytania
Aktualizacja 15.11.2022
15.11.2022 20:32
Zareaguj Reakcja

Na świecie co 10 sekund ktoś umiera z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Eksperci alarmują, że na POChP cierpi co 10. osoba po 40. roku życia. Choć to trzecia przyczyna zgonów, to wciąż nie każdy o niej słyszał i nie wszyscy mają świadomość, jakie wywołuje objawy.

Duszność a POChP
fot. Shutterstock

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to choroba, która charakteryzuje się stałym (przewlekłym) ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i uszkodzeniem pęcherzyków płucnych, w których dochodzi do wymiany gazowej (oddawania dwutlenku węgla i przyjmowania tlenu). Zmiany te są najczęściej następstwem narażenia na szkodliwe substancje, gazy, a także wynikają z czynników osobniczych, takich jak np. nieprawidłowy rozwój płuc (za małe płuca). Chorzy na POChP zaczynają odczuwać duszność, która nasila się z czasem, pojawia się też kaszel oraz świszczący oddech i trudności w "nabieraniu" powietrza.

Szacuje się, że w Polsce jest co najmniej 2 mln chorych na POChP, a jedynie 600 tys. pacjentów ma postawione rozpoznanie i jest leczonych. Eksperci twierdzą, że wynika to w dużej mierze z małej wiedzy na temat POChP w społeczeństwie, a także wśród lekarzy POZ oraz z trudności w dostępie do spirometrii. Brakuje też programów badań przesiewowych w kierunku tej choroby.

POChP od papierosów i zanieczyszczeń powietrza

- Palenie jest oczywiście główną przyczyną POChP (...), ale wiemy coraz więcej o tym, że jest wiele innych czynników, które mogą powodować rozwój tej choroby u osób nigdy niepalących, bądź mogą sprzyjać rozwojowi tej choroby u osób, które palą. Jednym z takich czynników jest zanieczyszczenie powietrza – tłumaczyła prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Zwróciła również uwagę, że istotne ryzyko zachorowania na POChP wiąże się też z biernym paleniem. - Mamy też nowe narażenie, jakim są nowe formy palenia, które są popularyzowane, jako tzw. zdrowe palenie. Jednak nie istnieje żadna zdrowa forma palenia – dodała specjalistka.

Dr Rafał Dobek z II Kliniki Chorób Płuc wymienił dodatkowo infekcje oddechowe przebyte w dzieciństwie oraz astmę. "Chorzy na astmę nawet łagodną mają od 12 do 20-krotnie większe ryzyko zachorowania na POCHP, zwłaszcza gdy palą papierosy" – powiedział ekspert.

Eksperci wyjaśnili, że wśród pacjentów wypisanych ze szpitala z powodu POChP ok. 9,5 proc. w ciągu miesiąca trafia ponownie do szpitala, a 10 proc. umiera w ciągu 90 dni od wypisu. Chorzy umierają nie zawsze z powodu POChP, ponieważ ta choroba ma wpływ na inne układu i narządy, a przede wszystkim na układ krążenia. Bardzo wielu pacjentów z POChP umiera z powodu zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego statystyki zgonów z powodu POChP są zaniżone.

Źródło: Konferencja prasowa z okazji obchodów Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc