Pauza kontrolna pomaga wykryć choroby. Na czym polega ten test oddechowy?
To, w jaki sposób oddychamy, wiele mówi o naszym stanie zdrowia. Specjalnym testem, który warto wykorzystać w diagnostyce, jest pauza kontrolna. Ćwiczenie można przeprowadzić w domowych warunkach w kilka minut. Dowiedz się więcej.

U zdrowego człowieka częstość oddechów powinna wynosić ok. 12–15 oddechów na minutę. Wszelkie wahania mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, które należy skonsultować z lekarzem. Pauza kontrolna to proste “narzędzie”, które dostarcza ważnych informacji na temat sposobu, w jaki oddychamy. Test trwa zaledwie minutę: potrzebujesz do niego jedynie zegarka lub stopera. Ćwiczenie możesz wykonać samodzielnie.
Pauza kontrolna: wykonaj test krok po kroku
Pauza kontrolna ma na celu zmierzenie czasu, w którym możemy swobodnie wstrzymać oddech po wydechu. Aby wykonać test należy:
- wziąć mały, cichy wdech, a następnie wypuścić powietrze
- zatkać nos, aby zapobiec dostawaniu się powietrza do płuc
- policzyć, ile sekund minie, zanim zaczniemy odczuwać brak powietrza
Oddech po wstrzymaniu powietrza nie powinien być szybszy czy bardziej intensywny niż przed wykonaniem pomiaru. Taki objaw oznacza to, że wstrzymywaliśmy powietrze zbyt długo.
Co właściwie oznacza wynik PK? Dzięki temu możemy określić poziom objętości oddechowej. Warunkuje ona nasilenie objawów wywołanych nadmiernym oddychaniem. Przy większej objętości oddechowej, PK będzie trwała krócej. Im niższa jest pauza kontrolna, tym więcej zasysamy powietrza i usuwamy więcej dwutlenku węgla z całego organizmu.
Pauza kontrolna poniżej dwudziestu sekund: o czym świadczy?
Jaki wynik testu jest prawidłowy? W granicach normy mieści się 20-30 sekund. Wynik poniżej 20. sekund powinien zaniepokoić. U osób z poważnymi problemami oddechowymi (np. astmą) może on wynosić nawet 15 czy 10 sekund. U osób, u których PK wynosi ok. 20 sekund, zwykle występują objawy, takie jak:
- kaszel
- świszczący oddech
- częste przeziębienia
- infekcje klatki piersiowej
- chrapanie
- nieustanne zmęczenie
Przy PK wynoszącej ok 40. sekund nie doświadczamy praktycznie żadnych objawów. Taki wynik świadczy o dobrej kondycji.
W jaki sposób poprawić pauzę kontrolną?
By mówić o trwałej poprawie, musimy utrzymać wynik na poziomie 40. sekund przynajmniej przez pół roku. Jak to zrobić? Bardzo ważna jest technika oddychania na co dzień. Zamiast brać głębokie, duże oddechy, lepiej oddychać spokojnie i miarowo, przez nos. Unikaj niepotrzebnego “łapania” powietrza, np. podczas ziewania czy wzdychania. Czynniki, które utrudniają prawidłowe oddychanie i powodują złe wyniki PK, to m.in. długotrwały stres, otyłość, źle leczone (lub niedoleczone) infekcje układu oddechowego.
Żródło: spokojnywdech.pl, instagram/kasia_na_zdrowie