Obserwuj w Google News

Nadciśnienie płucne zabija po cichu. Objawy, leczenie, rokowanie

2 min. czytania
Aktualizacja 05.05.2023
05.05.2023 12:42
Zareaguj Reakcja

Nadciśnienie płucne to stan, który rozwija się w przebiegu różnych chorób. Ponieważ nie daje charakterystycznych objawów, diagnostyka zajmuje nawet kilka lat.

Nadciśnienie płucne
fot. Shutterstock

Nadciśnienie płucne to nieprawidłowy wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej, który może wystąpić w przebiegu chorób serca, płuc oraz naczyń płucnych. Wyróżnia się pięć grup nadciśnienia płucnego. Dwie najbardziej powszechne to TNP i CTEPH.

Nadciśnienie płucne - rodzaje

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, w zależności od przyczyn, wyróżnia pięć grup nadciśnienia płucnego:

  1. Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP): dziedziczne, związane z chorobami tkanki łącznej, związane z zakażeniem wirusem HIV, nadciśnieniem wrotnym i wadami wrodzonymi serca, wywołane przez leki lub toksyny, idiopatyczne (bez ustalonej przyczyny).
  2. Nadciśnienie płucne spowodowane chorobą lewej części serca.
  3. Nadciśnienie płucne w przebiegu chorób płuc i/lub hipoksji.
  4. Przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne (CTEPH) i inne zwężenia tętnic płucnych.
  5. Nadciśnienie płucne o niewyjaśnionym i/lub wieloczynnikowym patomechanizmie.

Nadciśnienie płucne TNP

Nadciśnienie płucne TNP to tętnicze nadciśnienie płucne. Przyczyną jest zwężanie się i zamykaniu się tętniczek płucnych w wyniku skurczu lub nadmiernego namnażania się komórek tworzących ścianę tętnicy płucnej. Rocznie diagnozę słyszy około 1200 osób w Polsce.

Nadciśnienie płucne CTEPH

Nadciśnienie płucne CTEPH to przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne. Rozwija się u 3-4% pacjentów, którzy przeszli ostrą zatorowość płucną. Przyczyną jest nierozpuszczenie się wszystkich skrzeplin. Rocznie w Polsce rozpoznawane jest ok. 200-300 nowych przypadków.

Nadciśnienie płucne - objawy

Nadciśnienie płucne nie daje charakterystycznych objawów, stąd opóźnienia w postawieniu diagnozy. Rozpoznanie tętniczego nadciśnienia płucnego TNP zajmuje kilka-kilkanaście miesięcy. W przypadku nadciśnienia płucnego zakrzepowo-zatorowego CTEPH proces postawienia diagnozy trwa nawet 4 lata.

Objawy nadciśnienia płucnego:

  • zadyszka nawet przy niewielkim wysiłku,
  • osłabienie,
  • duszność,
  • pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego,
  • w dalszym stadium: powiększenie obwodu brzucha i podudzi.

Nadciśnienie płucne - leczenie

Leczenie nadciśnienia płucnego uzależnione jest od przyczyn. W terapii tętniczego nadciśnienia płucnego TNP zarejestrowane są cztery leki. Podstawą leczenia jest łączenie dwóch-trzech preparatów. Jest też nowy lek w zastrzyku, który podaje się co 3 tygodnie.

W terapii nadciśnienia płucnego zakrzepowo-zatorowego CTEPH stosowane są trzy metody: leczenie kardiochirurgiczne, balonowa plastyka tętnic płucnych oraz farmakoterapia. Wszyscy chorzy wymagają leczenia przeciwzakrzepowego.

Nadciśnienie płucne - rokowanie

Nadciśnienie płucne to podstępny zabójca. Średnia przeżywalność pacjentów z nieleczonym TNP to 3 lata. W przypadku leczonego TNP więcej niż 3 lata przeżywa 70% pacjentów.

Zalecenia dla pacjentów z TNP:

  1. Zalecane jest szczepienie przeciw grypie i szczepienie przeciw pneumokokom.
  2. Przeciwwskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny.
  3. Przed podróżą samolotem należy spotkać się z lekarzem.
  4. Pacjentki z TNP powinny unikać ciąży.

Wyniki leczenia CTEPH są bardzo dobre. Natomiast nieleczone nadciśnienie płucne zakrzepowo-zatorowe w ciągu kilku miesięcy prowadzi do rozwoju prawokomorowej niewydolności serca.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: "Nadciśnienie płucne" prof. dr hab. n. med. Grzegorz Kopeć, Ośrodek Chorób Krążenia Płucnego, Klinika Chorób Serca i Naczyń, IK UJ CM, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, mp.pl; PAP