Obserwuj w Google News

Blaty kuchenne przyczyną choroby. Pracownicy umierają na "czarne płuca"

3 min. czytania
26.07.2023 14:06
Zareaguj Reakcja

Blaty kwarcowe znajdują się w wielu domach. Z tego twardego i eleganckiego materiału wykonuje się trwałe blaty kuchenne i łazienkowe. Popularne produkty mogą być jednak przyczyną ciężkiej, zagrażającej życiu choroby. Naukowcy odkryli, że u osób zaangażowanych w produkcję blatów coraz częściej występują "czarne płuca".

Krzemica płuc
fot. Science Photo Library/EAST NEWS

Eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco twierdzą, że pracownicy produkujący kwarcowe blaty umierają w młodym wieku na okrutną chorobę płuc zwaną "czarnymi płucami". Choroba jest powodowana wdychaniem drobnych fragmentów pyłu, co prowadzi do powstawania mikrouszkodzeń w płucach. Wnioski z badania opublikowano na łamach "JAMA Network".

Kaszel, duszności, utrata masy ciała

Pył krzemionkowy jest uwalniany przez kamień kwarcowy podczas jego cięcia. Udowodniono, że wdychanie tego pyłu prowadzi do powstawania uszkodzeń w płucach, a w dłuższym okresie do rozwoju krzemicy (pylicy) zwanej chorobą "czarnych płuc". Stan ten charakteryzuje się występowaniem przewlekłego zapalenia oskrzeli i postępowej rozedmy płuc, z czasem dochodzi do powstania serca płucnego i niewydolności krążenia. Wczesne objawy choroby to uporczywy kaszel, duszności, zmęczenie i utrata masy ciała.

Podczas badań wykryto 52 przypadki "czarnych płuc" zdiagnozowane tylko w Kalifornii w ciągu ostatniej dekady. Wszystkie przypadki zachorowań dotyczyły mężczyzn po czterdziestce, którzy pracowali przy obróbce blatów kwarcowych przez około 15 lat. Dziesięciu mężczyzn zmarło przed zakończeniem badań. Jedenastu mężczyzn zostało zgłoszonych do przeszczepu płuc, z których siedem przeszczepów zostało odrzuconych, z tego powodu sześć osób zmarło. Z trzech mężczyzn, u których przeszczepy się przyjęły, dwóch już nie żyje.

- Jeśli nie zatrzymamy tego teraz, będziemy mieli setki, jeśli nie tysiące przypadków - powiedział dr Sheiphali Gandhi, współautor badania. - Nawet jeśli zatrzymalibyśmy to teraz, będziemy obserwować występowanie przypadków przez następną dekadę, ponieważ (krzemica - przyp. red.) rozwija się latami - dodał.

Naukowcy podkreślają, że ryzyko rozwoju choroby wśród właścicieli blatów jest niewielkie, ponieważ blaty kuchenne rzadko uwalniają pył po ich zainstalowaniu.

Krzemica (pylica) budziła strach w XX wieku, ponieważ była diagnozowana u górników, którzy wdychali pył z wydobywanych kamieni i pył węglowy. Od tego czasu liczba przypadków spadła, bo górnictwo zostało zmechanizowane, ale naukowcy obawiają się, że choroba może powrócić wśród kamieniarzy. Pierwszy przypadek krzemicy w USA powiązany ze sztucznym kamieniem został zidentyfikowany w Teksasie w 2015 roku i od tego czasu identyfikowano coraz więcej chorych. 

Blaty kwarcowe są wykonane z kamienia utworzonego z pokruszonych kryształów kwarcu związanych ze sobą żywicą. Podczas procesu produkcyjnego kwarc uwalnia pył krzemionkowy, który może być wdychany przez pracowników i przedostawać się głęboko do ich płuc, uszkadzając tkankę i zmniejszając ich zdolność do wchłaniania tlenu z powietrza. Pacjenci, u których zdiagnozowano tę chorobę, nie mają innego wyboru, jak tylko polegać na aparacie tlenowym, gdy czekają na przeszczep płuc. Uszkodzenie jest nieodwracalne. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych zagrożonych jest około 100 000 osób, które są zatrudnione przy produkcji i obróbce blatów oraz innych elementów kamiennych.

Źródło: Silicosis Among Immigrant Engineered Stone (Quartz) Countertop Fabrication Workers in California - Jane C. Fazio, Sheiphali A. Gandhi, Jennifer Flattery, Amy Heinzerling, Nader Kamangar, Nawal Afif, Kristin J. Cummings, Robert J. Harrison. JAMA Intern Med. Published online July 24, 2023. doi:10.1001/jamainternmed.2023.3295