Nie możesz złapać oddechu w nocy? To zły znak
Jeśli zdarza się, że nie możesz złapać tchu w nocy, to koniecznie idź do lekarza. Przyczyny mogą leżeć w psychice lub zwiastować poważne problemy ze zdrowiem.

Jeśli brak tchu wybudza Cię ze snu, koniecznie odwiedź lekarza i sprawdź, co się dzieje. Kilka prostych badań pomoże wykluczyć choroby układu oddechowego oraz problemy kardiologiczne. Sprawdź, jakim chorobom towarzyszy duszność w nocy.
Zaburzenia oddychania – przyczyny
Jedną z najczęstszych przyczyn wybudzania się w nocy jest obturacyjny bezdech senny. Zdarza się on często u osób otyłych, u których okolice gardła i krtani są otłuszczone. Gdy mięśnie się rozluźniają, krtań się zapada i człowiek zaczyna się dusić. Co ciekawe, wybudzanie to jest często nieświadome, a liczba takich epizodów może powtarzać się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu nocy.
Objawy, które mogą wskazywać na obturacyjny bezdech senny, to m.in.:
- poranne bóle głowy,
- przewlekłe zmęczenie,
- problemy z pamięcią,
- drażliwość.
Kolejnymi schorzeniami wywołującym duszność nocną są astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc ( POCHP). Objawy tych chorób są bardzo podobne. Diagnozę, po szczegółowych badaniach, stawia lekarz.
Objawy, które mogą wskazywać na astmę lub POCHP:
- przewlekły kaszel,
- świszczący oddech,
- ucisk w klatce piersiowej,
- zadyszka.
Niebezpiecznym schorzeniem, które może powodować kłopoty ze złapaniem oddechu w nocy, jest niewydolność serca. Może ona rozwinąć się po zawale serca lub być skutkiem na przykład choroby wieńcowej.
Objawy niewydolności serca to m.in.:
- zmęczenie,
- ucisk w klatce piersiowej,
- ból w klatce piersiowej,
- obrzęk nóg.
Mniej znaną, choć częstą przyczyną duszności w nocy, jest tzw. zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (ang. post nasal drip syndrome – PNDS). Śluz i ślina produkowane w ciągu dnia spływają po tylnej ścianie nosa do gardła, powodując kaszel i uczucie duszności.
Objawy PNDS to m.in.:
- ból gardła,
- nieprzyjemny smak w ustach,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- kaszel.
Brak tchu powoduje również nerwica, często wywołująca ataki paniki w nocy. Zgodnie z szacunkami ekspertów nawet 70 proc. chorych na nerwicę cierpi na kłopoty ze snem.
Objawy nerwicy to m.in.:
- niepokój,
- uczucie przygnębienia,
- trudności z koncentracją,
- przyspieszone tętno.
Brak tchu w nocy – diagnostyka i leczenie
Lekarz stawia diagnozę na podstawie wyników badań krwi, wyników monitorowania jakości snu, EKG i echa serca oraz spirometrii. Leczenie uzależnione jest od rozpoznania.
W leczeniu niewydolności serca stosuje się beta-blokery. Leki rozszerzające oskrzela, takie jak bronchodilatatory, i kortykosteroidy z hormonami kory nadnerczy ordynuje się w leczeniu POCHP.
W bezdechu sennym lekarz może zalecić korzystanie z aparatu CPAP (z ang. Continuous Positive Airway Pressure), służącego do utrzymania stałego ciśnienia w układzie oddechowym.
Nerwicę leczy się za pomocą psychoterapii, leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych. Pomóc może również aktywność fizyczna.
Warto pamiętać, że już po jednej nieprzespanej nocy poziom kortyzolu wzrasta o około 45 proc., a podwyższony przez dłuższy czas kortyzol zaburza funkcjonowanie układu odpornościowego.
Źródło: medicalnewstoday.com