Obserwuj w Google News

Jak rozpoznać objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

3 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
13.02.2019 15:03
Zareaguj Reakcja

Przewlekła obturacyjna choroba płuc rozwija się długo, dlatego jej objawy nasilają się z czasem. Na początku jest to zadyszka lub duszności w czasie wysiłku fizycznego. Jednak w miarę upływu czasu problemy z oddychaniem zaczynają towarzyszyć przez cały dzień, a ataki duszności pojawiają się również w czasie spoczynku. To znak, że choroba jest zaawansowana, a chory wymaga specjalistycznej pomocy. 

Typowym objawem POChP jest długotrwały kaszel
fot. Shutterstock

Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) podejrzewać można u każdego, kto cierpi na przewlekły kaszel, odczuwa duszność, odkrztusza wydzielinę, a przede wszystkim jest długoletnim palaczem papierosów lub był przez długi czas narażony na inne szkodliwe pyły lub gazy.

Choroba zwykle ujawnia się po 50. roku życia, ale może rozwijać się od lat, nie dając objawów lub jedynie objawy łagodne. U osób, u których podejrzewa się przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, należy wykonać spirometrię po leku rozszerzającym oskrzela i po stwierdzeniu w niej obturacji rozpoznać POChP.

Dla przebiegu choroby duże znaczenie mają jej zaostrzenia, czyli nasilenie duszności, kaszlu i odkrztuszania plwociny. Pogarszają one znacznie stan zdrowia chorych, a u osób z zaawansowaną chorobą mogą być przyczyną zgonu. Zaostrzenia mogą wystąpić w różnych stadiach zaawansowania POChP, ale znacznie częściej pojawiają się u chorych na ciężką i bardzo ciężką POChP.

Jak objawia się obturacyjna choroba płuc?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc może początkowo przebiegać bezobjawowo. Później zwykle pojawia się zadyszka i duszność w czasie wysiłku fizycznego, co jest często rzucane na karb braku form. U palaczy częstym objawem jest również utrzymujący się kaszel. Bywa on pierwszym, ale poważnym ostrzeżeniem, że organizm nie radzi sobie z ilością wdychanego dymu. 

ZOBACZ:  Jak rozpoznać rodzaj kaszlu i skutecznie go wyleczyć?

Charakterystyczne objawy choroby:

KASZEL jest zwykle pierwszym objawem POChP. Ma on charakter przewlekły, co znaczy, że trwa długo (występuje dłużej niż 3 miesiące w roku) i nie poddaje się leczeniu preparatami przeciwkaszlowymi. Charakterystyczne jest to, że kaszel występuje niezależnie od sezonu przeziębień, towarzyszy mu odkrztuszanie plwociny. 

Kaszel w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc dokucza głównie rano. Chorzy budzą się i kaszlą przez kilka minut, a ulgę przynosi dopiero odkrztuszenie wydzieliny, co określa się mianem porannej toalety drzewa oskrzelowego. Ten objaw występuje u chorych na POChP, ale także u nałogowych palaczy, u których nie zdiagnozowano choroby. 

Szczególnie groźne są omdlenia, które mogą następować po silnym ataku kaszlu. Jednak to nie wszystko. Silny kaszel może nawet spowodować złamanie żeber, co objawia się bólem w bocznej części klatki piersiowej, nasilającym się przy wdechu.

Ponieważ kaszel często towarzyszy palaczom, to jest on zwykle lekceważony i uważany za naturalną konsekwencję palenia. To błąd. Utrzymujący się nienaturalnie długo kaszel, niezwiązany z żadną chorobą, zawsze wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc: czym się charakteryzuje?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to choroba, której istotą jest nieodwracalne zwężenie oskrzeli, które upośledza przepływ powietrza przez oskrzela, czyli powoduje ich obturację. Najczęstszą przyczyną POChP jest dym tytoniowy, a także narażenie na wpływ szkodliwych substancji.

DUSZNOŚĆ pojawia się w miarę postępu choroby. Na początku występuje podczas wysiłku fizycznego, gdy wzrasta zapotrzebowanie na tlen. Może mieć charakter napadowy, jednak zwykle przejawia się podstępnie jako narastające stopniowo ograniczenie wydolności wysiłkowej. Na to właśnie powinni zwracać uwagę chorzy. Jeśli zadyszka lub napad duszności pojawia się podczas pozornie normalnego wysiłku fizycznego (chodzenie po schodach) lub treningu, który wcześniej nie sprawiał żadnego problemu, to warto zbadać płuca.

Chorobie w zaawansowanym stadium duszność towarzyszy niemal przez cały czas. Napady mogą pojawiać się nawet w czasie spoczynku, a oddychanie staje się chorych trudne, muszą oni wkładać w zwykłą fizjologiczną czynność znacznie więcej wysiłku niż osoby zdrowe. Niestety, większość chorych na POChP zaczyna szukać pomocy u lekarza dopiero w momencie, gdy doświadczają dużych problemów z oddychaniem.

Warto wiedzieć

Inne objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

U osób chorych na bardzo zaawansowaną przewlekłą obturacyjną chorobę płuc występuje niewydolność oddechowa, która czasami objawia się sinicą. Objaw ten można poznać po sinym zabarwieniu końcówek palców, nosa, płatków uszu i warg. U chorych w ciężkim stanie występują również czasami cechy niewydolności prawej komory serca, zwykle obrzęki wokół kostek.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl