Obserwuj w Google News

Leki na astmę nie działają na niektórych pacjentów. Odkryto, dlaczego

2 min. czytania
01.06.2022 08:36
Zareaguj Reakcja

Pewnej grupie chorych na astmę nie pomagają leki – kortykosteroidy, stosowane powszechnie w terapii. Naukowcy odkryli czynnik, który blokuje efektywne leczenie astmy u niektórych pacjentów.

Dlaczego leki na astmę mogą być nieskuteczne? Ważne odkrycie
fot. Shutterstock

Astma to bardzo powszechna choroba, z którą zmaga się aż 300 milionów osób na świecie, a liczba chorych cały czas rośnie. Lekarze szacują, że do 2025 roku chorować będzie 400 milionów pacjentów. Astma jest też najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci. W Polsce na astmę ciężką cierpi ok. 10 procent chorych. To właśnie wśród tych pacjentów najczęściej obserwuje się nieodpowiednią reakcję organizmu na leczenie preparatami wziewnymi, kortykosteroidami.

Naukowcy z amerykańskiego Ruthers University i firmy Genetch dowiedli, że u niektórych pacjentów z najcięższą postacią astmy, podczas przyjmowania leków dochodzi do wydzielania przez organizm substancji blokującej działanie tych preparatów.

W jaki sposób organizm hamuje działanie leków?

Badacze pobrali próbki nabłonka oddechowego od trzech grup: zdrowych osób, pacjentów z umiarkowaną astmą i chorych z ciężką postacią astmy. Następnie przeanalizowali, jakie geny były aktywne w komórkach.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Translational Medicine naukowcy tłumaczą, że u niektórych chorych kortykosteroidy mogą powodować wydzielanie dwóch związków w nabłonku dróg oddechowych.  Chodzi o białka FGF (fibroblast growth factor, czyli czynnik wzrostu fibroblastów) oraz G-CSF (granulocytic colony forming growth factor, czyli czynnik tworzenia kolonii granulocytów). Geny kodujące syntezę białek aktywowały sę jedynie u chorych z najcięższą postacią astmy. To właśnie te dwa białka hamują przeciwzapalne działanie kortykosteroidów.

– Uważamy, że to odkrycie wyjaśnia, dlaczego pacjenci z ciężką astmą nie reagują na taką konwencjonalną terapię – powiedział autor Reynold Panettieri Jr., profesor medycyny w Rutgers Robert Wood Johnson Medical School.

Przełom w leczeniu astmy?

Chorym, na których nie działają kortykosteroidy podawane wziewnie, często podaje się je doustnie. Wtedy terapia przynosi lepsze efekty, ale długotrwałe stosowanie kortykosteroidów w ten sposób wywołuje też wiele skutków ubocznych.

W jaki sposób nowe badanie może pomóc chorym na astmę? Amerykańscy naukowcy doprowadzili do zablokowania (na razie u myszy) wydzielania czynników FGF i G-CSF, dzięki czemu kortykosteroidy znów zaczęły działać.
– Nasze badanie odkryło potencjalny mechanizm wyjaśniający, dlaczego pacjenci z ciężką astmą nie reagują na konwencjonalną terapię. Jeśli znajdziemy nowe metody leczenia, które bezpośrednio wpłyną na ten mechanizm, być może będziemy w stanie przywrócić wrażliwość na steroidy i poprawić wyniki wielu pacjentów – powiedział Panettieri.

Źródło: medicalxpress.com