,

Jak się leczy astmę? Najczęstsze błędy popełniane przez chorych

16.05.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 16:27

Astma  to ciężka, przewlekła choroba, której nie da się wyleczyć - można ją jedynie zaleczyć. Sposób leczenia astmy zależy od jej odmiany, ale również od postawy pacjenta. Zobacz, jakie leki stosuje się w leczeniu tej choroby i jakie najczęstsze błędy popełniają chorzy.

Jak się leczy astmę? Najczęstsze błędy popełniane przez chorych
fot. ---

Astma (inaczej astma oskrzelowa) to ciężka choroba, która obniża jakość życia chorych, przyczynia się do ich niepełnosprawności, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Ciężka odmiana tej choroby wiąże się także z dużym kosztami tzw. pośrednimi i społecznymi - osoby chore często są na zwolnieniach lekarskich, a roczny koszt nieobecności w pracy związanej z astmą ciężką wynosi 90 mln zł (dane z raportu firmy GSK).

Astma - co to za choroba i co ją wywołuje?

Astma to przewlekła choroba układu oddechowego, mająca podłoże zapalne. Charakteryzuje się ona nadwrażliwością oskrzeli na różne czynniki, np.

  • alergeny (m.in. roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, grzyby pleśniowe, sierść zwierząt),
  • infekcje wirusowe,
  • wysiłek fizyczny,
  • zimne powietrze,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • kwas acetylosalicylowy.

Dochodzi wówczas do silnego obkurczenia oskrzeli i produkcji przez nie nadmiaru wydzieliny. W konsekwencji pojawiają się typowe objawy choroby, takie jak:

  • duszność,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej,
  • kaszel,
  • świszczący oddech.

Zobacz także: Astma utrudnia swobodne oddychanie. Jak radzić sobie z objawami astmy?

Kto choruje na astmę?

W Polsce na astmę choruje około 4 mln osób. Choroba ta może się ujawnić w każdym wieku - jednak najczęściej diagnozuje się ją w wieku szkolnym (chodzi o astmę alergiczną). W 2017 r. występowała ona u 11% dzieci w wieku 6-14 lat i u 9% osób dorosłych (dane polskiego badania epidemiologicznego o akronimie ECAP). Niestety ponad połowa chorych na astmę nie wie, że na nią choruje.

Jak się leczy astmę?

Astma to choroba przewlekła, której nie można wyleczyć, ale można zaleczyć (będzie miała wtedy bezobjawowy przebieg). Wybór terapii zależy od postaci astmy. W lekkiej postaci (u 90% pacjentów) stosuje się wziewne glikokortykosteroidy, mające działanie przeciwzapalne, oraz beta2-mimetyki, leki rozkurczające oskrzela. Najlepsze efekty uzyskuje się dzięki zastosowaniu preparatów skojarzonych, umożliwiających podawanie leków z tych grup w jednym inhalatorze.
Natomiast leczenie ciężkiej odmiany astmy (dotyka ona od 5 do 10% chorych)  jest o wiele trudniejsze, ze względu na możliwość licznych powikłań oraz pogarszającą się jakość życia.

Zgodnie z międzynarodowymi standardami GINA (Global Initiative for Asthma), astma ciężka to taka postać choroby, która pomimo bardzo intensywnej terapii wysokimi dawkami glikokortykosteroidów wziewnych oraz beta2-mimetykami, w połączeniu z długo działającymi ß-mimetykami, nie jest dobrze kontrolowana. Mimo stosowanych leków, pacjent ma nadal dokuczliwe objawy, takie jak: kaszel, duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej.

- Oprócz zaostrzenia objawów choroby następuje utrata wydolności układu oddechowego, widoczna w badaniach spirometrycznych - dodaje dr hab. Maciej Kupczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi.

Dla pacjentów z astmą ciężką szansę stanowią leki biologiczne, z których dwa - omalizumab i mepolizumab - są dostępne dla polskich pacjentów w ramach programów lekowych, a najnowszy - benralizumab - czeka na włączenie do programu. Leki te uważa się za bezpieczniejsze i nie obciążają one pacjenta działaniami niepożądanymi, jak to może być w przypadku glikokortykosteroidy systemowe (np. w tabletkach lub iniekcjach).

Przeczytaj koniecznie: Masz problemy z oddychaniem? Uważaj na lek, który wycofano z obrotu!

Najczęstsze błędy w leczeniu astmy?

Aby terapia była skuteczna, potrzebna jest dobra współpraca chorego z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń.

- Niestety wielu chorych nie przyjmuje leków zgodnie z zaleceniami, wielu niewłaściwie posługuje się inhalatorem. Wielu odstawia leki, kiedy tylko następuje lekka poprawa - wymienia najczęstsze błędy pacjentów alergolog dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.  

Na liście "grzechów" pacjentów znajdują się także papierosy - aż 20% chorych na astmę pali tytoń, przez co obniża się obniża skuteczność leków steroidowych stosowanych w astmie jako podstawa terapii.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Chorym na astmę życie może uratować zwykły... szalik! Dlaczego?
Atak astmy przez burzę? Nietypowe przyczyny napadów duszności
Czy można nabyć alergię wziewną? O wpływie powietrza na nasze zdrowie
Nadwaga wśród dzieci sprzyja astmie
SMOG: utrapienie alergików. Komu najbardziej szkodzą zanieczyszczenia?

Źródło: PAP

--------------------------

zdrowie.radiozet.pl/ mk

logo Tu się dzieje