Obserwuj w Google News

Idiopatyczne włóknienie płuc objawia się podobnie jak COVID-19

2 min. czytania
16.09.2020 19:05
Zareaguj Reakcja

Kaszel, zadyszka, zmęczenie to objawy kojarzone z COVID-19. Jest jednak choroba, która objawia się w ten sam sposób. To idiopatyczne włóknienie płuc, które ze względu na podobne do innych chorób objawy łatwo zlekceważyć. Choroba rozpoznana późno może prowadzić do śmierci.

Choroba płuc przypominając COVID-19
fot. Shutterstock

Idiopatyczne włóknienie płuc to rzadka, postępująca i ostatecznie prowadząca do śmierci choroba płuc. Rocznie w Polsce diagnozuje się ok. 1800–2000 nowych zachorowań, ale faktyczna liczba chorych może być nawet dwa razy większa.

Objawy idiopatycznego włóknienia płuc są podobne do tych, jakie wywołują inne schorzenia, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), astma i zapalenie płuc, a nawet COVID-19. Kaszel, krótki oddech, zadyszka kojarzone są z chorobą COVID-19, ale podobne dolegliwości wywołuje właśnie idiopatyczne włóknienie płuc (IPF).

Tę ciężką chorobę łatwo jest pomylić z innym schorzeniem, dlatego rzadko rozpoznawana jest we wczesnym stadium rozwoju.

Czym jest idiopatyczne włóknienie płuc? Jak rozpoznać chorobę?

Idiopatyczne włóknienie płuc jest chorobą tkanki łącznej znajdującej się między pęcherzykami płucnymi, która na skutek uszkodzenia i późniejszego nadmiernego bliznowacenia (włóknienia) zaburza pracę pęcherzyków płucnych. W miarę postępu choroby pojemność płuc zmniejsza się niemal o połowę, a chorym trudność sprawiają nawet najprostsze codzienne czynności, takie jak przygotowanie posiłków, ubieranie się czy mycie zębów. Dlatego w skutecznym leczeniu tej choroby bardzo ważne jest wczesne jej wykrycie.

- Przyczyna IPF nie jest znana i jak dotąd, nie potrafimy wyleczyć tej choroby. Mamy natomiast możliwość spowolnienia jej rozwoju, a także poprawienia komfortu życia pacjentów – zapewnia dr n. med. Katarzyna Lewandowska, wiceprezes Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF, ekspert kampanii Płuca Polski.

Do symptomów idiopatycznego włóknienia płuc należą:

  • suchy, meczący kaszel,
  • zwiększona męczliwość (krótki oddech, zadyszka przy wysiłku),
  • trzeszczące dźwięki w płucach przypominające odpinanie rzepu (może je usłyszeć lekarz w czasie osłuchiwania pacjenta stetoskopem),
  • pałeczkowate palce (rozszerzone, zgrubiałe końcówki palców u rąk lub nóg).

Chorobą bardziej zagrożeni są palacze papierosów, zwłaszcza osoby, które paliły 20 lub więcej papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat. Ryzyko zachorowania zwiększa również narażenie na kontakt z pyłami, np. metali lub drewna, substancje toksyczne oraz powstające przy produkcji tworzyw sztucznych i zanieczyszczenie środowiska.

Do rozpoznania choroby konieczne są specjalistyczne badania, przede wszystkim tomografia komputerowa klatki piersiowej o wysokiej rozdzielczości. Przydatna jest też spirometria (badająca pojemność płuc), testy wysiłkowe, a w niektórych przypadkach konieczna jest nawet biopsja płuca.

Źródło: PAP