Obserwuj w Google News

Astma czy COVID-19? Duszność nie zawsze świadczy o zakażeniu wirusem

2 min. czytania
28.04.2020 15:19
Zareaguj Reakcja

Duszność to jeden z charakterystycznych objawów COVID-19, ale objaw ten towarzyszy również innym chorobom, także dosyć powszechnej astmie. Jak rozpoznać, że problemy z oddychaniem są lub nie są związane z zakażeniem koronawirusem?

Problemy z oddychaniem
fot. Shutterstock

W Polsce na astmę choruje około 4,5 mln osób. Większość z nich doświadcza silniejszych lub lżejszych duszności, ponieważ jest to typowy objaw choroby związany z obkurczeniem się oskrzeli.

Duszność to również charakterystyczny objaw choroby COVID-19 wywoływanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. 

Jak zatem rozpoznać, czy problemy z oddychaniem to objaw astmy, czy zakażenia groźnym wirusem? Warto wiedzieć, co różni te dwie choroby i wiedzieć, jak przebiega duszność w przypadku COVID-19, a jak w przypadku astmy.

Duszność: astma czy COVID-19?

Internista i alergolog prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że w przypadku COVID-19 duszności zazwyczaj towarzyszy gorączka, która nie występuje podczas duszności związanej z takimi chorobami przewlekłymi jak astma czy POChP. 

Ważne jest również to, że duszności w przebiegu COVID-19 nie da się złagodzić lekami rozkurczającymi oskrzela.

Duszność w astmie może pojawić się jako reakcja na alergen, wysiłek, stres, a nawet zimno. Duszność w przypadku astmy ma charakter napadowy i mija po zażyciu leków rozkurczających. Nie towarzyszy jej gorączka.

Co powinni robić astmatycy w dobie koronawirusa? Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest przyjmowanie terapii zaleconej przez lekarza. Regularne przyjmowanie leków chroni przed zaostrzeniem choroby, co minimalizuje ryzyko związane z rozwojem zakażenia koronawirusem.

Specjaliści podkreślają, że wziewne leki sterydowe przyjmowane w astmie nie obniżają odporności, jak ma to miejsce w przypadku sterydów przyjmowanych jako immunosupresja. Dlatego chorzy nie powinni przerywać leczenia, bo może to nasilać objawy astmy i pogarszać stan zdrowia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl