,

Chorym na astmę życie może uratować zwykły... szalik! Dlaczego?

Monika Piorun
04.12.2017 16:56

Oddychanie zimnym i wilgotnym powietrzem może być dla chorych na astmę śmiertelnie niebezpieczne. Aż trzech na czterech astmatyków może w ten sposób dostać ataku astmatycznego. Jak temu zapobiec? Okazuje się, wystarczy szczelnie owinąć twarz w okolicach nosa i ust szalem lub chustą, by wyraźnie ograniczyć ryzyko groźnych powikłań.

pixaby.com/CC0 Public Domain
fot. ---

#Scarfie, czyli dlaczego szalik może uratować życie astmatykom?

W Polsce około 4 mln osób choruje na astmę. W Wielkiej Brytanii jest ich jeszcze więcej, bo ok. 5,4 mln, z czego ponad milion stanowią dzieci. Rok temu doszło aż do 1410 zgonów z powodu astmy wśród dorosłych. 14 ofiar stanowiły osoby niepełnoletnie.

Niestety tak poważnej choroby, jak astma, nie można bagatelizować. Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, życie astmatyków, może być jeszcze bardziej nieznośne. Zimne powietrze działa bowiem drażniąco na ich drogi oddechowe - powoduje m.in. kaszel oraz ciężki, świszczący oddech.

Choć w przypadku astmatyków niezbędne jest stosowanie leków na astmę, to jednak oprócz tego ryzyko ataku astmatycznego można wyraźnie ograniczyć szczelnie otulając twarz - usta i nos - szalem lub chustą.

Choć wydaje się to banalne, to jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zwykły szalik może dosłownie uratować im życie. Dlaczego? Wbrew pozorom ta prosta czynność to najlepszy i najłatwiejszy sposób na to, by rozgrzać odrobinę powietrze, które dostaje się do naszych dróg oddechowych.

Zobacz także

Załóż szalik i ogrzej powietrze, którym oddychasz!

Brytyjskie National Health Service, czyli odpowiednik naszego Ministerstwa Zdrowia, wsparło kampanię społeczną organizacji charytatywnej Ashma UK #Scarfie (ang. szaliczek). "Szalik może uratować życie" - to hasło przewodnie. Choć nie zastąpi to konieczności przyjmowania leków na astmę, to u pacjentów cierpiących na tę chorobę, otulenie twarzy ciepłym kawałkiem materiału może wyraźnie ograniczyć ryzyko ataku astmatycznego.

 

Jak nosić szalik, by ograniczyć ryzyko ataku astmatycznego?

Zrzut ekranu 2017-12-04 o 16.45.49 1
fot.

________

zdrowie.radiozet.pl/BBC/asthma.org.uk/π

Jak nosić szaliki męskie?

logo Tu się dzieje