Obserwuj w Google News

Centralny bezdech senny to senność w ciągu dnia, ból głowy, zły nastrój

2 min. czytania
26.10.2020 16:15
Zareaguj Reakcja

Przesypiasz całą noc, ale w ciągu dnia jesteś zmęczony i zdarza ci się usnąć podczas pracy? Nadmierna senność, obniżony nastrój, problemy z koncentracją, bóle głowy mogą być objawem centralnego bezdechu sennego, czyli sytuacji, gdy w nocy przestajesz oddychać, choć wcale o tym nie wiesz. 

Centralny bezdech senny
fot. Shutterstock

Centralny bezdech senny to występowanie w czasie snu epizodów zatrzymania oddychania z równoczesnym zatrzymaniem ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha.

Z powodu czasowego zatrzymania oddychania w czasie snu (10 sekund lub dłużej) płuca nie pobierają odpowiedniej ilości powietrza, a krew nie jest właściwie zaopatrywana w tlen.

Centralny bezdech senny: przyczyny

Zatrzymanie oddychania w czasie snu wynika z utrudnienia lub przerwania przewodzenia nerwowego, lub chorób płytki nerwowo-mięśniowej nerwów zaopatrujących mięśnie oddechowe, które prowadzą do zaburzeń wentylacji i wymiany gazowej.

Przerwy w dopływie impulsów nerwowych z mózgu do mięśni oddechowych zdarzają się sporadycznie u ludzi zdrowych, zwłaszcza u osób, które znalazły się na dużych wysokościach i jest to zjawisko przemijające.

Natomiast centralny bezdech senny jest zazwyczaj konsekwencją innych chorób: niewydolności serca, chorób układu nerwowego, otyłości patologicznej. Samoistny (idiopatyczny) zespół centralnego bezdechu sennego, czyli niezwiązany z inną chorobą, występuje niezwykle rzadko.

Centralny bezdech senny: objawy

Centralny bezdech senny powoduje nadmierną senność w ciągu dnia, poranne bóle głowy, trudności z koncentracją, zmiany nastroju, a także gwałtowne wybudzenia ze snu, którym towarzyszy uczucie duszności.

Partner/partnerka osoby z centralnym bezdechem sennym może obserwować dłuższe lub krótsze okresy bezdechu pojawiające się wielokrotnie u chorego w czasie snu.

Jeśli pojawiają się wymienione wyżej objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Objawem alarmowym, oprócz epizodów zatrzymania oddychania w czasie snu, jest zasypianie w ciągu dnia w trakcie codziennych zajęć i w pozycji siedzącej, które sugeruje duży brak snu pomimo pozornego wysypiania się. 

Centralny bezdech senny: leczenie

Podstawą leczenia centralnego bezdechu sennego jest leczenie chorób wywołujących centralny bezdech senny - leczenie chorób serca, chorób neurologicznych, zmniejszenie masy ciała w przypadku osób otyłych.

Stosuje się również leczenie za pomocą tzw. aparatu CPAP, czyli specjalnej pompy powietrznej podłączonej do maski na twarz, pokrywającej nos lub nos i usta razem. Pompa wytwarza ciśnienie, dzięki któremu aparat ten utrzymuje drogi oddechowe otwarte i przeciwdziała bezdechowi podczas snu.

Niestety, u większości chorych na centralny bezdech senny leczenie ma charakter przewlekły, często trwa do końca życia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczące rozpoznawania i leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu (ZOCS) u dorosłych