Obserwuj w Google News

Brakuje Ci powietrza i czujesz nagły lęk? To może być depresja oddechowa

Alicja Bartosiak
3 min. czytania
Aktualizacja 15.03.2022
15.03.2022 14:42
Zareaguj Reakcja

Nieleczona depresja oddechowa może prowadzić do zgonu. Jak rozpoznać zaburzenie, zanim będzie za późno? Poznaj najważniejsze objawy hipowentylacji

Depresja oddechowa: na czym polega zaburzenie?
fot. Shutterstock
 1. Jak rozpoznać hipowentylację? Najważniejsze objawy
 2. Depresja oddechowa – przyczyny
 3. Hipowentylacja a hiperwentylacja – czym się różnią?
 4. Jak leczyć depresję oddechową?

Depresja oddechowa (hipowentylacja) to zaburzenie oddychania, polegające na nagłym zmniejszeniu częstości i głębokości oddechów. Charakteryzuje się powolnym, nieefektywnym oddychaniem. Podczas hipowentylacji organizm nie usuwa odpowiedniej ilości dwutlenku węgla z organizmu, co wpływa na niedotlenienie całego ciała. Depresja oddechowa może mieć różne nasilenie. W przypadku łagodnej formy pacjent może w ogóle nie zdawać sobie sprawy z istnienia zaburzenia. Jednak depresja oddechowa może spowodować też nagłe zatrzymanie oddychania i zgon.

Jak rozpoznać hipowentylację? Najważniejsze objawy

Objawy hipowentylacji oddechowej są różne u każdego chorego. Wśród łagodnych symptomów wymienia się przewlekłe zmęczenie, senność, powolny, płytki oddech.  W niektórych przypadkach depresji oddechowej może towarzyszyć dziwne uczucie niepokoju związane z niedotlenieniem. Chory może czuć się tak, jak podczas ataku paniki. W miarę postępu choroby i wzrostu poziomu dwutlenku węgla u chorego pojawiają się inne alarmujące objawy, takie jak:

 • zmiana koloru ust i palców u rąk (stają się niebieskawe)
 • drgawki
 • dezorientacja
 • silne bóle głowy

Choć szybsze oddychanie nie jest typowym objawem hipowentylacji, może pojawić się u niektórych osób chcących jak najszybciej pozbyć się dwutlenku węgla. Jest to naturalna reakcja.

Depresja oddechowa – przyczyny

Depresja oddechowa może wystąpić z kilku powodów, zazwyczaj jest jednak związana z chorobami przewlekłymi. Najczęstsze przyczyny depresji oddechowej to:

 • choroby nerwowo-mięśniowe (powodują osłabienie mięśni kontrolujących oddychanie)
 • otyłość (powodująca nadmierne obciążenie organizmu)
 • uszkodzenia mózgu
 • deformacje ściany klatki piersiowej (utrudniają zdolność wdechu i wydechu)
 • obturacyjny bezdech senny (zapadanie dróg oddechowych podczas snu)
 • przewlekłe choroby płuc (m.in. mukowiscydoza czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. W przebiegu tych chorób dochodzi do zablokowania dróg oddechowych)
 • nadużywanie alkoholu

Hipowentylacja może pojawić się także w wyniku przyjmowania niektórych leków (na przykład antydepresantów).

Hipowentylacja a hiperwentylacja – czym się różnią?

Hipowentylacja różni się od hiperwentylacji. Hiperwentylacja ma miejsce, gdy oddychamy zbyt szybko, obniżając tym samym poziom dwutlenku węgla we krwi. Z hiperwentylacją mamy do czynienia, gdy chory łapie oddech przynajmniej 20 razy na minutę. W przypadku hipowentylacji, która jest przeciwieństwem hiperwentylacji, eliminacja dwutlenku węgla jest niedostateczna.

Jak leczyć depresję oddechową?

Leczenie depresji oddechowej jest zawsze związane z eliminacją dokładnej przyczyny, która prowadzi do zaburzeń oddychania. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy hipowentylacji, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy, że nieleczona depresja oddechowa to zagrożenie dla zdrowia i życia. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego specjalista zazwyczaj zleca wykonanie badań, które obejmują:

 • podstawowe badanie krwi (hematokryt, hemoglobina)
 • RTG klatki piersiowej   
 • test czynności płuc
 • gazometrię (badanie krwi, które mierzy ilość dwutlenku węgla i tlenu oraz równowagę kwasowo-zasadową we krwi)
 • test pulsoksymetryczny

Depresję oddechową można efektywnie leczyć. W wielu przypadkach wystarczy zmiana stylu życia lub odstawienie przyjmowanych dotychczas leków. U niektórych pacjentów stosuje się leczenie operacyjne (na przykład operację przegrody nosowej  w przypadku bezdechu sennego). Aby zapobiec groźnym powikłaniom depresji oddechowej, ważna jest pilna konsultacja z lekarzem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: healthline.com