Obserwuj w Google News

Astmę da się wyleczyć w ciągu dwóch tygodni? Odkryto skuteczną terapię

2 min. czytania
12.08.2022 14:12
Zareaguj Reakcja

Naukowcy z Anglii znaleźli potencjalny sposób na astmę. Choć na razie eksperyment przeprowadzono na myszach, jego wyniki są bardzo obiecujące. Zobacz, jak działa innowacyjny lek

Odkryto skuteczne lekarstwo na astmę. Jak działa?
fot. Shutterstock

W Polsce na astmę choruje niemal 4 miliony osób. Najwięcej pacjentów jest wśród dzieci. Leczenie astmy polega głównie na podawaniu leków, które doraźnie łagodzą objawy choroby. Ich regularne przyjmowanie u większości chorych znacznie poprawia jakość życia, jednak dostępne obecnie  terapie nie umożliwiają całkowitego wyleczenia astmy. To może się niedługo zmienić – badacze z Anglii odkryli, że po zastosowaniu specjalnego preparatu, objawy choroby ustępują w ciągu dwóch tygodni. Co toi za lek?

Nowa metoda leczenia działa na przyczynę choroby

Naukowcy z Aston University i Imperial College London przedstawili zaskakujące wyniki testów na myszach, w ramach których udało się im praktycznie usunąć wszystkie objawy astmy i przywrócić drogi oddechowe zwierząt do prawidłowego stanu. Jak twierdzą autorzy badania, nowa metoda działa na przyczynę choroby. Celem terapii są pewne komórki macierzyste, znane jako perycyty, obecne w wyściółce naczyń krwionośnych. Związane z astmą zapalenia powodują napływ tych komórek do dróg oddechowych, gdzie komórki te przekształcają się w tkankę mięśniową. Ona z kolei usztywnia i pogrubia ściany dróg.

Za napływ perycytów odpowiada natomiast białko CXCL12. Naukowcy, z pomocą specjalnej cząsteczki wprowadzonej do nosów myszy, zablokowali jego działanie. Po podaniu cząsteczki oznaczanej  LIT-927 objawy choroby zmniejszyły się już po tygodniu, a po dwóch praktycznie zniknęły. Ściana dróg oddechowych stała się przy tym dużo cieńsza – podobna do tej, jaką można znaleźć u zdrowych zwierząt.

– Mamy nadzieję, że poprzez bezpośrednie oddziaływanie na zmiany w drogach oddechowych nasze podejście umożliwi skuteczniejsze i trwalsze leczenie, niż dziś dostępne. Szczególnie mogłoby ono pomóc osobom ciężko chorym, które nie reagują na sterydy – mówi dr Jill Johnson z Aston University.

Naukowcy zaznaczają jednak, że ich praca to dopiero początek. Teraz twórcy metody planują dokładniej sprawdzić najlepsze dawki i czas podawania leku, a także lepiej zrozumieć jego działanie na płuca. W niedalekiej przyszłości planują testy z udziałem ludzi.

Źródło: PAP