Obserwuj w Google News

Jak uniknąć zapalenia pęcherza i cewki moczowej na urlopie? Poradnik

Natalia Kovacs
2 min. czytania
03.06.2019 10:20
Zareaguj Reakcja

Zapalenie pęcherza nie jest wyłącznie zimową przypadłością. Pojawia się niestety również wtedy, gdy pogoda dopisuje. Wszystko dlatego, że bakterie również lubią ciepło i nie odpuszczają nawet w czasie wiosennych i letnich urlopów.

Jak uniknąć zapalenia pęcherza i cewki moczowej na urlopie? Poradnik
fot. Shutterstock

Zapalenie pęcherza moczowego może mieć wiele przyczyn. Na rozwój zakażenia wpływa wiele czynników, których często uniknąć się nie da. Mając jednak świadomość, co zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia pęcherza moczowego, można starać się zminimalizować niebezpieczeństwo.

Infekcję pęcherza łatwo złapać latem, a przyczyną jest przechłodzenie pęcherza, do którego może dojść wskutek siedzenia na plaży w mokrym kostiumie kąpielowym, siadanie na kamieniach, zbyt lekkie ubranie w chłodne dni. Zakażeniu sprzyjają też kąpiele w zimnej wodzie w morzu lub zupełnie przeciwnie, przesiadywanie w ciepłym jacuzzi, gdzie ciepła woda stwarza dobre warunki do bytowania bakterii.

Ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza zwiększają również częste stosunki seksualne, zwłaszcza te przypadkowe bez użycia prezerwatywy. Korzystanie z publicznych toalet, niedostateczna higiena osobista, przegrzewanie miejsc intymnych oraz noszenie perfumowanych wkładek i podpasek to kolejne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju zakażenia.

Jak chronić się przed zapaleniem pęcherza moczowego?

  1. Nawadniaj się! Pij dużo płynów, nawet 2 litry wody mineralnej dziennie, co ułatwia płukanie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszając ryzyko osiedlania się bakterii.
  2. Oddawaj mocz, gdy masz taką potrzebę. Nie wstrzymuj moczu, nie czekaj zbyt długo, bo gdy długo zalega on w drogach moczowych, znajdujące się w nim bakterie mają idealne warunki do namnażania się.
  3. Podmywaj się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego. Podmywaj się po stosunku lub korzystaj z delikatnych chusteczek do higieny intymnej.
  4. Zachowaj właściwą higienę w toalecie, używaj jednorazowych podkładek higienicznych, zawsze myj ręce po skorzystaniu z toalety.
  5. Używaj pianek lub żeli nawilżających miejsca intymne, jeśli cierpisz na suchość pochwy, dzięki temu unikniesz podrażnień śluzówki i zmniejszysz ryzyko infekcji.
  6. Po kąpieli w morzu lub w basenie osusz się i przebierz w suchy kostium, lub bieliznę.
  7. Unikają kąpieli w jacuzzi, publicznych basenach i kąpieliskach.

Przede wszystkim, jeśli rozpoznasz u siebie pierwsze objawy zapalenia pęcherza, nie lekceważ ich. Wspieraj się naparami z ziół, które mają właściwości moczopędne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Stosuj korzeń pietruszki, rumianek, liść brzozy czy liść borówki brusznicy.

Materiał powstał we współpracy z producentem leku Urosept.