Ekspert: oddawanie moczu "na wszelki wypadek" jest szkodliwe

03.02.2023
Aktualizacja: 03.02.2023 15:39

"Zrób siku na wszelki wypadek" lub "Wysikaj się przed podróżą" - chyba każdy kiedyś słyszał takie teksty. Choć zapobiegawcze oddawanie moczu jest popularną praktyką, to zdaniem ekspertów może być bardzo szkodliwe. Specjalistka wyjaśnia, że nie powinno się oddawać moczu bez potrzeby. Dowiedz się, czym to grozi.

Częste oddawanie moczu
fot. Shutterstock

Załatwianie się "na wszelki wypadek" to zły nawyk, który szkodzi pęcherzowi. Fizjoterapeutka uroginekologiczna, Tiffany Sequeira, specjalistka od mięśni dna miednicy powiedziała w wywiadzie dla brytyjskiego "Metro", że należy korzystać z toalety tylko wtedy, gdy zachodzi ewidentna potrzeba, by oddać mocz - to uczucie, że pęcherz jest wypełniony. 

Oddawanie moczu "na wszelki wypadek" może szkodzić

W naturalnych warunkach człowiek powinien oddawać mocz kilka razy dziennie, przyjmuje się, że od 3 do 7 razy w ciągu doby. Wiele zależy od pojemności pęcherza i ilości spożywanych płynów. Są jednak osoby, które chodzą do toalety kilkanaście razy dziennie. Mają nieprawidłowe nawyki lub odczuwają stres związany z korzystaniem z toalety (konieczność skorzystania z publicznej toalety, wystąpienie potrzeby poza domem).

Oddawanie moczu odbywa się z użyciem mięśni pęcherza, nie trzeba mu w tym dodatkowo pomagać poprzez "parcie" na pęcherz. Wymuszanie moczu, czyli angażowanie tłoczni brzusznej (mięśni brzucha), zaburza proces mikcji i rozregulowuje pracę mięśni -  wypieracza i zwieraczy. Częste i mocne parcie na pęcherz obciąża całą okolicę krocza - również więzadła, które podtrzymują organy. Regularne parcie może zatem prowadzić do obniżenia się narządów miednicy mniejszej.

- Ogólnie rzecz biorąc, gdy pęcherz się wypełnia, mocz naciskając na ścianę pęcherza, wysyła sygnały do mózgu, które skutkują uruchomieniem parcia, co ostatecznie kończy się oddaniem moczu - powiedziała fizjoterapeutka. Niepotrzebne parcie na pęcherz może wywierać nadmierne obciążenie i dysfunkcję "sygnalizacji" pęcherza. Z czasem pęcherz przyzwyczaja się do częstego oddawania moczu, a wydalanie moczu o mniejszej objętości skutkuje osłabieniem mięśni pęcherza, a nawet nietrzymaniem moczu. Zatem wymuszanie ruchów pęcherza w celu oddania nawet kilku kropli moczu, może mieć odwrotny skutek - wykształca się częsta potrzeba sikania i/lub popuszczanie moczu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.