Obserwuj w Google News

Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego. Dlaczego choroba powraca?

Natalia Kovacs
2 min. czytania
Aktualizacja 02.03.2022
02.03.2022 16:21
Zareaguj Reakcja

Ciągły ból, pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie ciągłego parcia mocz — objawy przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego powodują, że wiele osób boi się wychodzić z domu, a ból i cierpienie znacznie obniżają jakość ich życia. Skąd się bierze przewlekłe zapalenie pęcherza? Jak leczyć tę przypadłość? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego
fot. Shutterstock
 1. Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego: objawy
 2. Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny
 3. Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego: badania
 4. Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego: leczenie

Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego to uciążliwa przypadłość odbierająca komfort życia. Nawracający ból, problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych, a także problemy ze współżyciem wykluczają z życia społecznego, towarzyskiego. 

Przewlekłe zapalenie prowadzi do zmian w obrębie błony śluzowej pęcherza moczowego upośledzających jej naturalną barierę ochronną. Następuje przekrwienie i wzrost przepuszczalności nabłonka. Zmienia się też skład moczu oraz wzrostu jego pH, co sprzyja kolonizacji i rozwojowi bakterii. To tworzy tzw. błędne koło chorobowe.

Z powodu długotrwałego drażnienia błony śluzowej przez drobnoustroje lub ciało obce zwiększa się ryzyko rozwoju nowotworów wtórnych pęcherza moczowego.

Przewlekłe zapalenie pęcherza rozpoznajemy, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie lub występują nawroty co najmniej 2 razy w miesiącu przez 6 miesięcy. Ze względu na budowę anatomiczną, przewlekłe zapalenie pęcherza znacznie częściej dotyka kobiet.

Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego: objawy

Objawy przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego to przede wszystkim:

 • dysuria, czyli trudności w oddawaniu moczu (oddawanie go kroplami albo słabym bądź przerywanym strumieniem);
 • ból podczas oddawania moczu;
 • bóle w podbrzuszu;
 • pieczenie w cewce moczowej;
 • parcie na mocz (częsta potrzeba oddawania moczu);
 • zmiana zapachu i zabarwienia moczu (ciemny, mętny, ostry zapach);
 • bóle w dolnej części pleców;
 • osłabienie i złe samopoczucie.

Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny

Przewlekłe zapalenie pęcherza może być wynikiem powtarzających się ostrych ataków lub pojawić się i rozwijać podstępnie, bez objawów ostrych.

Najczęstszą przyczyną są zakażenia bakteryjne, głównie E. coli. Nieleczone lub nieodpowiednio leczone zakażenie ostre może przejść w stan przewlekły, ale najczęściej przyczyną są schorzenia towarzyszące, predysponujące do kolonizacji dróg moczowych przez drobnoustroje, w tym kamica dróg moczowych, cukrzyca, immunosupresja, stany obniżenia odporności, nowotwory dróg moczowych.

Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego: badania

Podstawowym badaniem, które należy wykonać przy przedłużającym się lub nawracającym zapaleniu pęcherza jest badanie moczu: badanie ogólne moczu, analiza osadu, posiew oraz cytologia moczu.

Lekarz może zlecić także wykonane USG pęcherza moczowego, urografię oraz tomografię komputerową/rezonans magnetyczny, a także cystoskopię z pobraniem wycinków błony śluzowej do badania mikroskopowego oraz badanie urodynamiczne.

Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego: leczenie

U pacjentów z nawracającymi zapaleniami pęcherza moczowego stosuje się długoterminową farmakoterapię przez okres wielu miesięcy, a nawet lat. Często oprócz leków doustnych konieczne jest stosowanie leczenia dopęcherzowego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: przeglad-urologiczny.pl