Obserwuj w Google News

Moczówka prosta i nerkowa – co to za choroby i jakie są ich objawy?

2 min. czytania
Aktualizacja 05.01.2022
05.01.2022 17:13
Zareaguj Reakcja

Moczówka prosta i nerkowa to choroby rzadkie. Dowiedz się, jakie są objawy moczówki prostej oraz jak wygląda leczenie tej choroby.

Moczówka prosta i nerkowa - co to za choroby?
fot. Shutterstock

Moczówka prosta, inaczej moczówka podwzgórzowo-przysadkowa, to dość rzadko występująca choroba, spowodowana niedoborem wazopresyny – hormonu zagęszczającego mocz w nerkach. W efekcie organizm chorego nie może kontrolować ilości płynów i wydala dziennie do 10 razy więcej moczu niż zdrowy człowiek. Dodatkowo chory ma ogromne, niegasnące  uczucie pragnienia, w związku z czym pije ogromne ilości wody. Niestety ograniczenie ilości przyjmowanych płynów nie zmniejsza ilości wydalanego moczu i może prowadzić do odwodnienia.

Moczówka prosta – objawy i rozpoznanie choroby

Moczówka prosta daje charakterystyczne i łatwe do rozpoznania objawy. Należą do nich:

Rozpoznanie choroby jest możliwe na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań przedmiotowych. Lekarz zleca badanie krwi oraz badanie moczu, w tym:

Dodatkowo kontroluje się stan nawodnienia organizmu u chorego.

Moczówka nerkowa – co to za choroba?

Moczówka prosta nerkowa (zwana również nerkopochodną) to zaburzenie występujące na skutek wadliwego działania cewek nerkowych, na które nie działa wazopresyna. Hormon ten jest wydzielany, jednak nerki nie reagują na niego. Moczówka nerkowa może być schorzeniem zarówno wrodzonym, jak i nabytym – najczęściej wskutek przebytego ostrego lub przewlekłego zapalenia nerek.

Wrodzona postać dotyczy wyłącznie mężczyzn, natomiast nabyta najczęściej jest efektem uszkodzenia nerek – fizycznie bądź trucizną lub alkoholem. Inną przyczyną może być przyjmowanie niektórych leków, które uszkadzają nerki. Schorzenie to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani życia, pod warunkiem dostatecznego nawadniania organizmu.

Moczówka prosta – jak wygląda leczenie?

Jeżeli przyczyna wystąpienia moczówki jest znana, kluczem do sukcesu jest jej wyeliminowanie. Gdy zaleczenie przyczyny nie jest możliwe, a dodatkowo zaburzenie ma charakter przewlekły, trzeba zmienić tryb życia.

Podstawą jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (tak, aby zaspokoić pragnienie), w ilości nie mniejszej niż ilość wydalanego moczu. Istotne jest także ograniczenie ilości soli i białka w diecie. Lekarz może także zdecydować o włączeniu odpowiednich środków farmakologicznych.

Jeżeli moczówka prosta jest wrodzona, nie istnieją metody na jej wyleczenie. Leczenie jest wówczas objawowe i polega na nawadnianiu organizmu wedle potrzeby. Leczenie nabytej moczówki opiera się przede wszystkim na diagnozie, niedopuszczaniu do powikłań oraz przyjmowaniu dostatecznej ilości płynów.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!