Obserwuj w Google News

7 objawów, które sugerują choroby nerek

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
29.10.2019 14:40
Zareaguj Reakcja

Chore, źle pracujące nerki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, bo wpływają na pracę wszystkich narządów w organizmie człowieka. Dowiedz się, jakie objawy mogą sugerować złą pracę nerek i kiedy warto zgłosić się po pomoc do lekarza.

Chore nerki - 7 objawów
fot. Shutterstock

Obserwacja swojego ciała, a właściwie dostrzeżenie sygnałów, które nam ono wysyła, może uchronić nas przed wieloma poważnymi chorobami. Tak jest w przypadku chorób nerek. Niektóre objawy - czasami bardzo subtelne - mogą sugerować, że nerki nie pracują prawidłowo i trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub nefrologiem. To pozwoli chorobę rozpoznać w bardzo wczesnym stadium, gdy jeszcze nie doszło do trwałych uszkodzeń tego narządu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Zmiany w oddawaniu moczu

Mocz jest produktem końcowym pracy nerek, dlatego wszystkie zmiany związane z jego oddawaniem powinny zwrócić naszą uwagę. To co powinno nas zaalarmować to: trudności w oddawaniu moczu lub zbyt częste siusianie (w ogóle każda zmiana dobowego rytmu opróżniania pęcherza), zmiana zabarwienia, gęstości, przejrzystości i zapachu moczu, pojawienie się w nim krwi.

Natomiast w badaniu moczu, na rozwijającą się chorobę nerek lub dróg moczowych, może wskazywać nawet niewielka ilość białka w moczu, a także krwinek białych i czerwonych, a także liczba wałeczków.

Ważne!

Nie interpretuj wyników badań na własną rękę, tylko skontaktuj się z lekarzem. Tylko on może je właściwe ocenić i w razie potrzeby skierować na dalsze badania.

Obrzęk ciała, głównie nóg

Chore nerki zwykle nie filtrują we właściwy sposób, co może powodować zatrzymanie wody w organizmie. Konsekwencją tego są obrzęki, zwłaszcza w okolicy stóp, kostek, dłoni i twarzy (np. powiek). Co jest charakterystyczne dla tego typu obrzęków - występują one lub nasilają się głównie w nocy i uwydatniają się szczególnie rano (na twarzy, na powiekach), a w ciągu dnia powoli ustępują.

Zmęczenie

Zmęczenie może być (choć nie musi) oznaką źle pracujących nerek. Dzieje się tak, gdy nerki niedostatecznie oczyszczają krew z substancji powstających w procesie przemiany materii, a także gdy nie wytwarzają wystarczającej ilości EPO - hormonu, który stymuluje produkcję komórek krwi bogatych w tlen. Toksyny gromadzą się w organizmie i zakłócają pracę innych narządów. Chory ma problemy z koncentracją, towarzyszy mu uczucie utraty energii, ociężałości, znużenia. Często towarzyszą temu dodatkowe objawy, takie jak: nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, wieczorne duszności, bóle głowy, brak apetytu.

Wysypka na ciele

Pojawienie się dziwnej wysypki na ciele może świadczyć o złej pracy nerek - wielu pacjentów, których nerki zaczynają źle pracować nieustannie się drapią. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie gromadzi się kwas moczowy i toksyny. To w konsekwencji może prowadzić do zmian skórnych, którym towarzyszy zaczerwienienie oraz swędzenie.

Wymioty i nudności

Zarówno wymioty, jak i nudności mogą być oznaką kłopotów z nerkami. Jeśli nie pracują one właściwie, w organizmie gromadzą się toksyny, które podtruwają organizm - w odruchu obronnym organizm chce je wyeliminować, co może prowadzić do wymiotów czy odczucia mdłości.

Skurcze mięśni

Kiedy zaburzona jest czynność nerek, dochodzi do zaburzenia równowagi elektrolitowej w organizmie. Może się obniżyć poziom wapnia, fosforu, potasu i innych ważnych dla zdrowia substancji. To często skutkuje pojawieniem się skurczy mięśni.

Metaliczny posmak w usta

Podwyższone stężenie mocznika w organizmie może sprawić, że zmienią się twoje preferencje odnośnie potraw. W ustach może pojawić się metaliczny posmak, a w oddechu osób z chorymi nerkami można wyczuć amoniak.

Jeśli zauważyliście u siebie któreś z powyższych objawów, skontaktujcie się z lekarzem, który skieruje was na odpowiednie badania (m.in. na badanie krwi, w tym stężenie kreatyniny w surowicy krwi, a także badanie moczu czy USG nerek).

Warto wiedzieć!

Oprócz wymienionych powyżej objawów, o chorych nerkach mogą świadczyć także: senność, nadmierna bladość skóry, gorączka, zaparcia, a także podwyższone ciśnienie krwi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.