Obserwuj w Google News

Choroby nerek zmieniają wygląd twarzy. To aż 12 objawów widocznych gołym okiem

2 min. czytania
Aktualizacja 31.03.2022
31.03.2022 09:40
Zareaguj Reakcja

Schorzenia nerek mogą prowadzić do poważnych powikłań. Choroby tych narządów wpływają na cały organizm, mogą też powodować zmiany na twarzy, które widać gołym okiem. Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Chore nerki zmieniają wygląd twarzy: 12 objawów
fot. Shutterstock
  1. Objawy chorób nerek pojawiające się na twarzy. LISTA
  2. Co zrobić, gdy zaobserwujemy u siebie powyższe dolegliwości?

Schorzenia nerek są bardzo niejednoznaczne. Objawiają się w specyficzny sposób, przez co ich diagnozowanie w wielu przypadkach trwa latami. Nerki pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji, z których najważniejszą jest wytwarzanie moczu. Nerki usuwają nadmiar wody i niepotrzebne substancje przemiany materii. Regulują poziom ciśnienia tętniczego krwi i  wspomagają równowagę kwasowo-zasadową. Są swego rodzaju „filtrem”, który dba o prawidłowe funkcjonowanie całego ciała. Choć możliwe jest życie bez jednej nerki, nie jesteśmy w stanie żyć bez dwóch nerek. Choroby nerek stanowią dużą grupę schorzeń. Najczęściej występujące choroby to zakażenie układu moczowego, kamica, i przewlekła choroba nerek. Objawy widoczne na twarzy mogą pojawić się również w przebiegu raka nerki oraz ostrej choroby nerek (nagła niewydolność). Jakie dolegliwości powinny nas zaniepokoić?

Objawy chorób nerek pojawiające się na twarzy. LISTA

Chore nerki wpływają na działanie całego organizmu. Jednym z najczęściej pojawiających się objawów jest silny ból w części lędźwiowej. Oprócz tego, u chorych może pojawić się kaszel, duszności. Chorobom nerek towarzyszą obrzęki w wielu miejscach na ciele. Niektóre schorzenia nerek mogą objawiać się krwią w moczu. Jak choroby nerek zmieniają wygląd twarzy?  Te objawy powinny nas zaniepokoić:

  • worki, sińce pod oczami
  • zaczerwienione uszy
  • małe, swędzące guzki
  • obrzmiałe dolne powieki
  • zaczerwieniona, spuchnięta górna warga
  • głębokie zmarszczki na czole
  • swędząca skóra
  • niezdrowa, blada cera
  • pocenie się na twarzy
  • wysypka
  • bolesne pęcherze
  • gruba skóra z głębokimi zmarszczkami

U chorego mogą wystąpić inne objawy skórne, obejmujące całe ciało. To między innymi suchość skóry, zmiany na paznokciach, świąd mocznicowy, skaza krwotoczna,  czy zmiany w obrębie błony śluzowej. Objawy te mogą mieć różne nasilenie w zależności od dokładnej przyczyny.

Co zrobić, gdy zaobserwujemy u siebie powyższe dolegliwości?

Wystąpienie niepokojących dolegliwości na twarzy zawsze powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. W przypadku podejrzenia chorób nerek lekarz może zlecić badania laboratoryjne i obrazowe, co poprzedzone jest szczegółowym wywiadem lekarskim i badaniem fizykalnym. Celem badań jest sprawdzenie poziomu kreatyniny, mocznika we krwi. Na ich podstawie wylicza się wskaźnik przesączania, czyli klirens kreatyniny (GFR). Jest to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek.  Inne badania to analiza moczu na obecność białka, glukozy, krwinek czerwonych i białych oraz bakterii. Pacjent kierowany jest często na USG czy tomografię komputerową, dzięki którym można sprawdzić, czy pojawiły się zmiany w strukturze nerek. Metody leczenia wybierane są po zdiagnozowaniu choroby.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dbajonerki.pl, doz.pl, mp.pl