Obserwuj w Google News

Dlaczego boli podczas oddawania moczu? Częste przyczyny

3 min. czytania
Aktualizacja 05.08.2021
11.03.2019 16:45
Zareaguj Reakcja

Ból podczas oddawania moczu to częsta dolegliwość, której źródłem może być zapalenie pęcherza moczowego lub cewki, ale także ciąża, choroby narządów płciowych czy nowotwory. Ból to objaw, dlatego gdy się pojawi warto sprawdzić, co jest jego powodem. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny bólu podczas mikcji. 

Ból podczas oddawania moczu jest częstym objawem zapalenia pęcherza
fot. Shutterstock

Ból podczas oddawania moczu (mikcji) towarzyszyć może wielu chorobom układu moczowego. Jest to uczucie bardzo subiektywne określane na przeróżne sposoby. Oprócz bólu i dyskomfortu często pojawia się szczypanie, kłucie, świąd i pieczenie w cewce moczowej.

Ból jest wynikiem podrażnienia lub zapalenia cewki moczowej i pojawia się w momencie, gdy mocz przepływa przez chory punkt. Jeśli bólowi towarzyszy także parcie na mocz i uczucie niedostatecznego opróżnienia pęcherza to może to świadczyć o zakażeniu pęcherza moczowego. Stany zapalne cewki moczowej i pęcherza są przede wszystkim uzależnione od kondycji nerek, miedniczek nerkowych, pęcherza, cewki moczowej. Często związane są również chorobami wenerycznymi. 

Przyczyny bólu podczas oddawania moczu

Ból podczas oddawania moczu najczęściej jest objawem zakażenia układu moczowego, w tym zapalenia pęcherza moczowego, zapalenia cewki moczowej. Ból może być także powodowany zakażeniem przenoszonym drogą płciową, co zdarza się często u mężczyzn. 

 • choroby cewki moczowej (w tym stany zapalne i wady rozwojowe);
 • choroby prostaty;
 • stany zapalne;
 • choroby pęcherza moczowego;
 • rak pęcherza moczowego lub inne nowotwory;
 • kamica pęcherza moczowego;
 • ciało obce;
 • uchyłki;
 • procesy zapalne w okolicach pęcherza moczowego, w tym zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie jelit, zapalenie otrzewnej;
 • choroby nerek i moczowodów;
 • choroby żeńskich narządów płciowych;
 • ciąża;
 • nowotwory i raki macicy;
 • zmiany w męskich narządach płciowych;
 • zapalenie jądra i najądrza.
Ból podczas oddawania moczu może pojawić się po stosunku, co jest wynikiem podrażnienia cewki (uraz mechaniczny), ale może również świadczyć o zakażeniu drobnoustrojami. 

Do najważniejszych czynników ryzyka zakażeń dróg moczowych, których objawem może być ból podczas oddawania moczu, zalicza się wady układu moczowego, brak higieny intymnej, współżycie bez prezerwatywy, zabiegi na drogach moczowych z zastosowaniem cewników, zaburzenia czynności pęcherza moczowego, przerost gruczołu krokowego, długotrwałe unieruchomienie, cukrzycę.

Zakażenia dróg moczowych częściej występują u młodych, aktywnych seksualnie kobiet oraz u kobiet w ciąży. Wynika to ze specyficznej budowy anatomicznej - bliskim sąsiedztwie odbytu, pochwy i cewki moczowej, która u kobiet jest znacznie krótsza niż u mężczyzn. 

Warto wiedzieć

Ból przy oddawaniu moczu u dziecka

Ból podczas mikcji u dzieci jest często powodowany zakażeniami układu moczowego, ale przyczyny zakażeń są inne niż u dorosłych. Ból przy oddawaniu moczu u dziecka również najczęściej powodowany jest zakażeniami układu moczowego, przy czym nieco inne niż u dorosłych bywają ich przyczyny. U małych chłopców zakażenia są częstą konsekwencją wad wrodzonych, w tym zastawką cewki tylnej, która charakteryzuje się przerostem fałd błony śluzowej w cewce, utrudniającym przepływ moczu. Inną wadą jest odpływ pęcherzowo-moczowodowy, polegający na cofaniu się moczu z pęcherza do moczowodów i nerek.

Leczenie bólu podczas oddawania moczu

U osób, u których występuje ból podczas oddawania moczu i inne dolegliwości dyzuryczne wskazane jest wykonanie badania ogólnego i bakteriologicznego moczu oraz badania USG dróg moczowych.

Dalsze postępowanie uzależnione jest od wyników badań. Jeśli ból podczas mikcji jest objawem konkretnej choroby, to podstawą jest jej leczenie. 

ZOBACZ:  Posiew moczu wykrywa bakterie. O czym świadczy wynik ujemny lub dodatni?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl