,

Zespół cieśni nadgarstka: choroba współczesna. Dlaczego boli nadgarstek?

27.09.2018
Aktualizacja: 05.11.2020 19:07

Zespół cieśni nadgarstka powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu, który znajduje się w kanale nadgarstka. Może towarzyszyć gruźlicy, chorobom reumatycznym, cukrzycy czy niedoczynności tarczycy. Jednak coraz częściej zespół cieśni nadgarstka dotyczy osób pracujących przy komputerze lub po prostu często „klikających”. Korzystanie z myszki, klawiatury lub smartfona stawia nadgarstek w pozycji nienaturalnej i powoduje nieodpowiedni ucisk. Po pewnym czasie może pojawić się mrowienie, drętwienie i ból palców oraz nadgarstka.

zespół cieśni nadgarstka - jak rozpoznać?
fot. Shutterstock

Zespół cieśni nadgarstka uważany jest za chorobę bardzo współczesną. Dotyczy bowiem osób, które pracują przy komputerze i nadużywają smarfonów. To zbiór objawów związanych z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada ucisk.

Jakie są przyczyny zespołu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka może występować z wielu powodów, ale zazwyczaj towarzyszy konkretnym chorobom, stanom i przyzwyczajeniom.

Chorobie sprzyjają:

  • choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, dna moczanowa).
  • choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (niedoczynność tarczycy, cukrzyca);
  • gruźlica;
  • występowanie nieprawidłowości w kanale nadgarstka (tłuszczaki, kostniaki, gangliony).

Dużą rolę w powstawaniu cieśni nadgarstka mają złe nawyki polegające na powtarzających się jednakowych ruchach palców i nadgarstka. Dotyczy to przede wszystkim osób, które wykonują drobne prace ręczne, pracują przy komputerze – operują myszką i klawiaturą, nadużywają smarfonów, często jeżdżą na rowerze, grają na instrumentach.

Ucisk nerwu może być także spowodowany urazem, nawet złamaniem nadgarstka lub obrzękiem struktur w kanale nadgarstka, co zdarza się czasami w czasie ciąży.

Niektóre osoby mają większe szanse na zachorowanie na zespół cieśni nadgarstka. Dotyczy to szczególnie osób otyłych, chorych na cukrzycę, sarkoidozę, dnę moczanową, choroby nowotworowe, niedoczynność tarczycy, akromegalię, reumatoidalne zapalenie stawów, a także kobiet w ciąży.

Dna moczanowa objawia się silnym bólem stawów. Jak leczyć dnę moczanową?

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Objawy zespołu cieśni nadgarstka to przede wszystkim: nieprzyjemne uczucie w okolicach kciuka, palca wskazującego i serdecznego obejmujące mrowienie, drętwienie, dyskomfort i ból. Czasami dołącza do tego osłabienie mięśni, a z czasem ich zanik.

Osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka mają problemy z wykonywaniem prostych czynności, które wymagają ruszania chorą ręką. Odczuwają jej wyraźne osłabienie i ból podczas próby napinania nadgarstka i palców, czasami mają problem z zaciśnięciem pięści.

Objawy mogą nasilać się w nocy w pozycji uniesienia ręki do góry. Czasami mrowienie i drętwienie wybudza ze snu, a ulgę przynosi opuszczenie ręki.

Podejrzewasz, że możesz cierpieć na zespół cieśni nadgarstka? Zobacz, jak to sprawdzić:

Źródło: MedPub/youtube

Jak leczyć zespól cieśni nadgarstka?

Sposób leczenia zespołu cieśni nadgarstka dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę przyczynę choroby i jej zaawansowanie.

W leczeniu wykorzystuje się glikokortykosteroidy podawane miejscowo poprzez zastrzyk, a także doustnie.

W poważnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego, które jest jedyną metodą pozwalająca na powrót do całkowitej sprawności.

Po operacji konieczna jest odpowiednia fizjoterapia, która pomoże w powrocie do pełnej sprawności. Czasami konieczna jest także zmiana stylu życia lub charakteru pracy, ponieważ zespół cieśni nadgarstka może nawracać.

Jak zapobiegać zespołowi cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka uwarunkowany jest zwykle występowaniem nieprawidłowości w budowie nadgarstka lub nieodpowiednimi nawykami, takimi jak praca w wymuszonej pozycji, używanie wibrujących narzędzi.

Osoby, które na co dzień pracują przy komputerze lub wykonują inne prace, które obciążają nadgarstek i powodują, że przez długi czas znajduje się on w nieodpowiedniej pozycji, powinny pamiętać o regularnych ćwiczeniach rozciągających, prawidłowej postawie i pozycji w czasie pracy. Pomocne są na przykład specjalne podkładki pod nadgarstek czy odpowiednio wyprofilowane myszki.

Uwaga! Czasami po obciążeniu nadgarstka mogą pojawiać się przemijające objawy zespołu cieśni nadgarstka. Nie znaczy to jednak, że choroba się rozwinęła. Warto mieć się jednak na baczności. Jeśli objawy powracają, to znaczy, że niedługo może rozwinąć się poważna choroba.

Zobacz także

Źródło: reumatologia.mp.pl
________
zdrowie.radiozet.pl/nk

logo Tu się dzieje