Obserwuj w Google News

Jakie mogą być przyczyny zapalenia stawów? Dwie najważniejsze

2 min. czytania
Aktualizacja 17.04.2022
17.04.2022 23:08
Zareaguj Reakcja

Ból, zaczerwienie, obrzęk stawów to objawy wskazujące na zapalenie stawów. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny tego stanu. 

Zapalenie stawów - przyczyny
fot. Shutterstock
 1. Zapalenie stawów – jakie są jego przyczyny?
 2. Stan zapalny stawów – jak go rozpoznać?
 3. Jak się leczy stan zapalny stawów?
 4. Jaką rolę w leczeniu zapalenia stawów odgrywa fizjoterapia?

Zapalenie stawów to stan, w którym organizm rozpoznaje własne tkanki jako obce i zaczyna z nimi walczyć (autoagresja komórek). Jest on jednym z głównych objawów przewlekłych chorób reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS).

Zapalenie stawów – jakie są jego przyczyny?

Przyczyna zapalenia stawów właściwie nie została odkryta, ale przyjmuje się, że ten stan mogą wyzwalać czynniki zewnętrzne, takie jak:

 • infekcje, np. borelioza, zapalenie wątroby, odra, świnka, grypa – mogą one być przyczyną tego, że organizm rozpoznaje własne tkanki jako obce i zaczyna je niszczyć, wysyłając przeciwciała i limfocyty. Naciekają one na tkankę stawu i powodują powstanie stanu zapalnego;
 • urazy mechaniczne, np. złamanie, skręcenie czy zwichnięcie stawu – podczas urazu miejscowo uwalnia się odrobina chrząstki stawowej czy też składników chrząstki stawowej. Wówczas komórki znajdujące się w błonie maziowej zaczynają je atakować, chcąc chronić staw (taka jest ich rola!), ale w tej sytuacji jednocześnie niszczą go. Powstaje zapalenie, które teoretycznie ma charakter samoograniczający się, ponieważ powinno ustąpić po eliminacji uwolnionego z chrząstki czynnika. Niestety często przechodzi ono w fazę przewlekłą i wówczas mamy do czynienia z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Stan zapalny stawów – jak go rozpoznać?

Objawy stanu zapalnego stawu to:

 • ból stawów,
 • zaczerwienienie,
 • obrzęk wokół stawu,
 • ocieplenie,
 • utrata funkcji stawu (problemy z poruszaniem).

To główne objawy, które lekarze nazywają „objawami kardynalnymi”. U chorego może wystąpić również:

Jak się leczy stan zapalny stawów?

W okresie zaostrzeń chorób reumatycznych w celu zmniejszenia bólu wynikającego z zapalenia stawów lekarze najczęściej przepisują NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Dodatkowo pacjentom zaleca się przyjmowanie leków osłonowych, chroniących układ pokarmowy przed wystąpieniem działań niepożądanych, takich jak krwawienia czy perforacje.

– Są również leki nowej generacji, które mogą być stosowane bez dodatkowej protekcji, o ile oczywiście nie ma obciążeń ze strony przewodu pokarmowego – wyjaśnia dr n. med. Tadeusz Szwed, gastrolog.

Jaką rolę w leczeniu zapalenia stawów odgrywa fizjoterapia?

W leczeniu następstw stanu zapalnego ważną funkcję pełni fizjoterapia. Polega na wykorzystaniu reakcji organizmu na bodźce, m.in. na wykonywane ćwiczenia. Warto jednak wiedzieć, że nie ma jednego ogólnego zestawu ćwiczeń. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia fizjoterapeuty, który po zapoznaniu się z diagnozą reumatologa, przeprowadzeniu wywiadu i badania z chorym dostosuje plan usprawniania, w tym ćwiczenia do stanu zdrowia pacjenta.

Ważne!

Jeśli objawy wskazują na stan zapalny stawów, skontaktuj się, jak najszybciej z lekarzem, najlepiej reumatologiem lub ortopedą. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

Źródło: materiały prasowe "Zdrowa ONA"