Wiktoriańskie choroby atakują w Wielkiej Brytanii. Rośnie liczba zachorowań
Znane choroby wiktoriańskie powracają do Wielkiej Brytanii. NHS, brytyjski odpowiednik polskiej ochrony zdrowia, informuje o nagłym wzroście zachorowań i podaje, która choroba atakuje najczęściej. Sprawdź, na jakie objawy zwrócić uwagę.

W Wielkiej Brytanii przypadki tzw. chorób wiktoriańskich osiągnęły najwyższy poziom od pięciu lat. Eksperci twierdzą, że na wzrost zachorowań miały wpływ zmiana nawyków i stylu życia, spowodowane przez pandemię i lockdowny.
Brytyjczycy zostali ostrzeżeni na początku tego roku, że przypadki chorób wiktoriańskich osiągnęły najwyższy poziom od pięciu lat. Z danych NHS wynika, że z powodu 13 wiktoriańskich chorób, Brytyjczycy byli przyjęci do szpitala aż 421 370 razy - to wyłącznie dane do marca 2022 roku.
Wśród tzw. chorób wiktoriańskich, czyli chorób, które masowo atakowały ludność za czasów panowania królowej Wiktorii, wymienia się dnę moczanową, gruźlicę, niedożywienie, krztusiec, odrę, szkorbut, dur brzuszny, szkarlatynę, błonicę, świnkę, krzywicę, cholerę i niedobór witaminy D.
Artretyzm atakuje Brytyjczyków
Większość zachorowań dotyczy jednego schorzenia. NHS szacuje, że ok. 250 000 osób zostało przyjętych do szpitala z powodu dny moczanowej w latach 2021-22, a liczba nowych przypadków artretyzmu (dny moczanowej) wzrosła w Wielkiej Brytanii o 20 procent w ciągu ostatnich trzech lat.
Dna moczanowa, inaczej artretyzm, to choroba powodowana odkładaniem się w tkankach kryształów moczanu sodu. Dna zajmuje stawy, co objawia się napadami ostrego bólu, obrzękami, ograniczeniem ruchomości zajętego stawu. To choroba postępująca, która może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Przyczyną odkładania się kryształów sodu wysokie stężenie kwasu moczowego ( hiperurykemia), będące wynikiem jego nadmiernej produkcji lub zmniejszonego wydalania z organizmu. Czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwoju dny moczanowej jest nadużywanie alkoholu, nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, a także dojrzały wiek. Wiadomo również, że niektórzy ludzie mają skłonności genetyczne do artretyzmu.
NHS informuje, że wzrost zachorowań na artretyzm może być spowodowany zmianą stylu życia ludzi. Wzrost zachorowań na dnę moczanową zbiega się bowiem w czasie z pandemią koronawirusa, która wymusiła zmianę stylu pracy i życia.
Objawy, które mogą wskazywać na artretyzm
NHS ujawnia objawy alarmowe artretyzmu, na które należy zwrócić uwagę:
- nagły, silny ból stawu (zwykle palucha, dłoni, nadgarstka, łokcia lub kolan);
- uczucie gorącej skóry;
- obrzęk stawów;
- wyraźne zaczerwienienie nad stawem.
Atak dny moczanowej trwa zwykle od pięciu do siedmiu dni, a następnie ustępuje. To nie powinno uśpić czujności. Jeśli nie zostanie wdrożone leczenie, ataki będą powracać, a odkładające się w stawach złogi kryształów moczanu sodu spowodują niszczenie chrząstki, nasad kostnych, otaczających je ścięgien i więzadeł, co prowadzi do zniekształcenia stawów i niesprawności.
Źródło: mirror.co.uk