Rwa kulszowa: jak leczyć? Najskuteczniejsze metody na rwę kulszową
Gdy dopada rwa kulszowa, człowiek czuje się jak ''rażony piorunem''. Ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i zmusza do leżenia w jednej, łagodzącej dolegliwości pozycji. Jak pozbyć się rwy kulszowej? Jak złagodzić ból towarzyszący rwie kulszowej? Najlepsze metody.

Jak skutecznie leczyć rwę kulszową? Przede wszystkim nie bagatelizować objawów, nie zaciskać zębów i reagować od samego początku.
Ból charakterystyczny dla rwy kulszowej bywa tak silny, że chorzy są unieruchomieni w niewygodnej pozycji, ponieważ każdy ruch potęguje cierpienie. U chorych na rwę kulszową zdarza się też niedowład mięśni prostujących stopę i paluch, a także opadanie stopy, co objawia się powłóczeniem nią podczas chodzenia.
Rwa kulszowa lubi nawracać, uprzykrzać życie, jest nieznośna i trudno z nią walczyć, ale warto podjąć tę walkę, bo leczenie uśmierza ból i skraca czas trwania ataku, a odpowiednie nawyki pozwalają prawidłowo reagować na atak rwy.
Gdy pojawi się ból w dolnej części pleców (odcinek krzyżowo-lędźwiowy kręgosłupa) promieniujący do pośladka i uda, a czasami dalej wzdłuż całej kończyny aż do stopy, to znak, że należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Atak rwy kulszowej: co robić?
Gdy zaatakuje rwa kulszowa i wystąpi nagły, silny ból najlepiej przybrać pozycję, która złagodzi dolegliwości.
U większości chorych sprawdza się leżenie na plecach z lekko podkurczonymi nogami. Niektórym ulgę przynosi podłożenie pod głowę poduszki, plecaka, torebki, bo wygięcie kręgosłupa w kołyskę czasami przynosi ulgę w bólu.
Podczas ataku rwy kulszowej zaleca się zażycie środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Pomagają też niesteroidowe leki przeciwzapalne w żelu lub plastrach, które można przykleić w obolałych miejscach.
Ulgę może przynieść również ciepły okład (termofor) lub ciepła kąpiel, choć niektórzy wolą zimne kompresy.
Rwa kulszowa: jak leczyć?
Leczenie rozpoczyna się od farmakoterapii (niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe) i rehabilitacji.
W czasie ataku rwy wymagany jest odpoczynek, powstrzymanie się od aktywności fizycznej, dźwigania ciężkich przedmiotów. Zaleca się przebywanie w pozycji łagodzącej ból nieprzerwanie przez przynajmniej 30 minut.
W fazie ostrej lekarz może zapisać zastrzyki z glikokortykosteroidów.
Rwa kulszowa: kiedy operacja?
Operacja jest ostatecznością i jest wykonywana tylko wtedy, gdy zawiodły wszystkie dostępne metody leczenia nieoperacyjnego, a ponadto objawy są silne i zauważalne są deficyty neurologiczne (niedowłady, porażenia).
Operacyjne leczenie rwy kulszowej przeprowadza się zazwyczaj za pomocą dyskektomii lub mikrodyskektomii. To metody polegające na usunięciu części dysku, całego dysku lub dysków powodujących ucisk na nerw.
Po operacji konieczna jest rehabilitacja.
Źródło: ortopedio.pl