Obserwuj w Google News

Reumatoidalne zapalenie stawów: objawy wczesne. Od czego się zaczyna?

3 min. czytania
Aktualizacja 05.09.2022
05.09.2022 17:14
Zareaguj Reakcja

Złe samopoczucie, osłabienie, bóle stawów i problemy z ruszaniem ręką lub nogą mogą wskazywać na reumatoidalne zapalenie stawów. To choroba przewlekła, której nie wolno lekceważyć. Nierozpoznana i nieleczona może prowadzić do kalectwa. Sprawdź, jakie są wczesne objawy RZS i jakie badania wykonać, by wykryć chorobę.

Ból stawów
fot. Shutterstock
  1. Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Na co zwrócić uwagę?
  2. Badania na RZS. Jak wykryć reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba zapalna, która dotyczy głównie mniejszych stawów takich jak: palce, kciuki, nadgarstki, stopy i kostki, ale jej ogólnoustrojowy charakter może oddziaływać na cały organizm, w tym organy wewnętrzne i układ krwionośny. RZS zaliczane jest do chorób autoimmunologicznych, które cechuje nieodpowiednia reakcja układu odpornościowego atakującego własny organizm. 

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów proces zapalny obejmuje błonę maziową wyścielającą staw, a to prowadzi do obrzęków i uszkodzenia chrząstki oraz kości w obrębie danego stawu. Powoduje to ból, ograniczenie ruchomości, a w skrajnych przypadkach prowadzi do niepełnosprawności.

Wczesne wykrycie choroby daje możliwość rozpoczęcia skutecznego leczenia i powstrzymania jej postępu, zapobiega też powikłaniom i umożliwia normalne funkcjonowanie.

Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Na co zwrócić uwagę?

Objawy RZS są na początku subtelne i zwykle rozwijają się stopniowo. Początkowe stadium reumatoidalnego zapalenia stawów ma podobny obraz do wielu innych chorób układu kostno-szkieletowego. Często mija wiele tygodni, a nawet miesięcy, gdy objawy staną się na tyle dokuczliwe, że pacjent zaczyna szukać pomocy u lekarza. Nagły rozwój choroby występuje rzadko.

Wczesne objawy RZS to przede wszystkim zmęczenie, osłabienie przypominające grypęstan podgorączkowy, bóle mięśni, utrata apetytu, a także zmniejszenie masy ciała. Te objawy mogą wystąpić wcześniej niż bóle stawów lub mogą towarzyszyć bólom stawowym.

Choroba atakuje te same miejsca po obu stronach ciała. Na początku są to drobne stawy rąk i nóg. Zdarza się też, że RZS ujawnia się przez zapalenie jednego dużego stawu, np. kolanowego.

Objawy zapalenia stawów, które mogą pojawić się we wczesnej fazie choroby:

  • ból i sztywność stawów pojawiające się po obudzeniu lub po dłuższym okresie unieruchomienia (siedzenie, leżenie);
  • obrzęk stawów, czyli powiększenie obwodu kostek, pojawienie się guzków na palcach dłoni i stóp;
  • tkliwość stawów na ucisk, co może się objawiać podczas uścisku dłoni, czy zakładania butów;
  • ograniczenie ruchomości to najczęściej utrudnione poruszanie palcami, dłońmi podczas chwytania szklanki, prób pisania itp.

Objawów RZS nie wolno lekceważyć. Pierwsze dwa lata choroby są niezwykle ważne, bo w tym czasie dochodzi do uszkodzenia stawów. Podjęcie leczenia umożliwia zahamowanie objawów choroby.

Badania na RZS. Jak wykryć reumatoidalne zapalenie stawów?

Ból stawów, obrzęki, ograniczenie ruchomości to wskazania do pilnej wizyty u lekarza. Specjalistą, który zajmuje się leczeniem RZS jest reumatolog. Chorobę rozpoznaje się na podstawie występujących objawów oraz wyników badań laboratoryjnych i obrazowych. 

Badania laboratoryjnie, które może zlecić lekarz to RF (czynnik reumatoidalny), anty-CCP (przeciwciała przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi), badania OB, CRP, oraz morfologię krwi. Dodatkowo wykonuje się często badania moczu lub płynu stawowego, by ocenić funkcjonowanie narządów.

Przy podejrzeniu reumatoidalnego zapalenia stawów zleca się wykonanie zdjęcia RTG rąk, stóp i innych stawów, jeśli objawy wskazują, że mogą być objęte chorobą. Przeprowadza się też rezonans magnetyczny i USG.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pacjent.gov.pl, Medycyna Praktyczna (mp.pl)