Obserwuj w Google News

Reumatoidalne zapalenie stawów. Znany kucharz zawalczył o zdrowie nożem

2 min. czytania
04.12.2018 12:08
Zareaguj Reakcja

Jeśli zmagasz się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, rozważ zmianę diety. Seamus Mullen z programu „Iron Chef America” przekonuje, że odstawienie przetworzonej żywności pomogło mu zwalczyć objawy choroby.

Reumatoidalne zapalenie stawów. Znany kucharz zawalczył o zdrowie nożem
fot. Shutterstock

Popularny szef kuchni Seamus Mullen na samym początku prężnie rozwijającej się kariery zachorował na reumatoidalne zapalenie stawów (potocznie reumatyzm). Dla młodego człowieka, pracującego fizycznie przez 16 godzin dziennie, po 90 godzin w tygodniu, diagnoza brzmiała jak wyrok. „Byłem przekonany, że to choroba starszych ludzi. To było szokujące” – zdradził Mullen w rozmowie z dziennikarzami CNN. Sprawdź, w jaki sposób udało mu się pokonać objawy choroby i wrócić aktywności fizycznej.

Pierwszy atak bólu

Pewnego dnia poczuł, że jego ciało jest obolałe. Następnie pojawił się ostry atak bólu, jakby oberwał nożem w ramię. W końcu ból stał się przeszywający, jakby ktoś dłubał mu paznokciem w stawie. „Nie miałem pojęcia, co się dzieje” – przyznał Mullen w CNN. Po usłyszeniu diagnozy: „reumatoidalne zapalenie stawów”, zdecydował się na wytoczenie walki chorobie za pomocą diety.

Przede wszystkim odstawił produkty wysokoprzetworzone i te powodujące stany zapalne w organizmie, takie jak cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcze typu trans, przetworzone mięso, alkohol. Po każdym posiłku dokładnie analizował, czy dana potrawa mu służy i starannie zapisywał swoje spostrzeżenia. Tak wypracował własną, spersonalizowaną listę produktów wspomagających w chorobie.

Objawy i leczenie reumatyzmu

Reumatoidalne zapalenie stawów (AZS) to przewlekła choroba autoimmunologiczna o wciąż nieznanej etiologii. Wśród czynników sprzyjających powstaniu schorzenia wymienia się:

  • obciążenie genetyczne,
  • zaburzenia odporności,
  • zakażenie bakteryjne lub wirusowe,
  • silny stres,
  • palenie papierosów.

Kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni.

Objawy zapalenia stawów to:

  • ból i sztywność (zwłaszcza poranna),
  • obrzęk,
  • tkliwość stawu na ucisk,
  • ograniczenie ruchomości,
  • deformacja stawów.

Dowiedz się więcej: Zapalenie stawów może prowadzić do kalectwa. Jak rozpoznać objawy? 

Osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów narażone są przede wszystkim na rozwój miażdżycy. Ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu jest 2-3-krotnie większe niż u osób zdrowych. Choroba może zaatakować m.in. naczynia krwionośne, płuca, nerwy, nerki oraz oczy.

Leczenie polega na podawaniu nowoczesnych leków modyfikujących przebieg choroby (LMPCh), które w wielu przypadkach pozwalają na osiągnięcie remisji.

Seamus Mullen ze szpitala wrócił do kuchni. Wziął udział w kolejnych programach kulinarnych, ćwiczy jogę, jeździ na rowerze, podnosi ciężary. Swoją historią podzielił się w książce „Hero Food”.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: edition.cnn.com, mp.pl
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka