Lumbago (postrzał): przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie
Lumbago (postrzał) to stan wynikający z nadmiernego obciążenia dysków, co prowadzi do ucisku nerwów i wystąpienia przykrych objawów. Ból w przypadku lumbago pojawia się nagle i jest silny, dlatego określa się go mianem postrzału. Lumbago może być wynikiem otyłości, może pojawić się po dźwiganiu ciężkich przedmiotów i z powodu częstego schylania się. Sprawdź, jak leczyć lumbago i jak mu zapobiegać.

Lumbago (postrzał) to ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa.
Lumbago (postrzał): przyczyny
Najczęstszą przyczyną lumbago są niegroźne, stosunkowo łagodne schorzenia. Dlatego zazwyczaj po zastosowaniu odpowiedniego leczenia ból ustępuje.
Wśród przyczyn lumbago wymienia się przede wszystkim:
- drobne urazy okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa;
- napięcie mięśni kręgosłupa;
- nieprawidłową postawę ciała;
- brak aktywności fizycznej;
- słaby gorset mięśniowy;
- przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, wynikające np. z częstego schylania się, podnoszenia, dźwigania;
- długotrwałą nieprawidłową pozycję siedzącą;
- otyłość.
Postrzał, czyli ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, może być również powodowany przez dyskopatię, zwyrodnienie kręgosłupa, złamania, nowotwory. Dlatego, gdy ból jest silny i nie ustaje, najlepiej zgłosić się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Długotrwały ból w dole pleców może prowadzić do rozwoju powikłań, dlatego szybka interwencja lekarska, jest niezwykle ważna.
Lumbago (postrzał): objawy
Lumbago towarzyszyć może wiele dolegliwości. Najczęściej jest to ból pleców przy chodzeniu, podczas schylania, dźwigania. Jest to ból nagły i ostry, stąd określenie ,,postrzał''.
Może występować sztywność mięśniowa dolnej części pleców, nocny ból pleców powodujący bezsenność, drętwienie kończyn.
Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa często wymusza zmianę pozycji ciała, by ,,uciec'' przed dolegliwościami. Może powodować problemy z chodzeniem, siedzeniem, staniem, osłabia mięśnie i z czasem może prowadzić do ich zaniku.
Lumbago (postrzał): diagnozowanie
Objawy bólowe dolnej części kręgosłupa nie są wskazaniem do przeprowadzenia badań obrazowych. Wskazaniem do badania rezonansem magnetycznym jest podejrzenie poważnej patologii kręgosłupa oraz objawy korzeniowe (rwa kulszowa). Natomiast zdjęcia RTG zalecane są u pacjentów z deformacjami kręgosłupa (nieprawidłową geometrią kręgosłupa).
Lumbago (postrzał): leczenie
Leczenie lumbago zależy od nasilenia objawów oraz przyczyny ich występowania. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe.
Osoby dotknięte postrzałem powinny dużo odpoczywać, leżeć, relaksować się, odciążyć kręgosłup.
Gdy ból jest silny i utrudnia codzienne czynności, wskazane jest wdrożenie fizjoterapii i rehabilitacji. W leczeniu lumbago skuteczne są również metody takie jak: krioterapia (leczenie zimnem), laseroterapia, magnetoterapia oraz masaż klasyczny.
Lumbago (postrzał): zapobieganie
Profilaktyka jest niezwykle ważna. Wypracowanie odpowiednich nawyków i zachowań pomaga uniknąć lumbago lub nawrotów bólu.
Co zrobić, by zminimalizować ryzyko lumbago?
Należy dbać o odpowiednią masę ciała, bo otyłość to większe obciążenie dla pleców, dlatego jest jednym z czynników ryzyka lumbago. Warto również, o ile to możliwe, zmniejszyć występowanie obciążeń kręgosłupa, choć może się to łączyć z koniecznością zmiany stylu życia na mniej ,,siedzący'', a bardziej aktywny.
Należy unikać nagłych, szybkich ruchów skrętnych i podnoszenia ciężkich przedmiotów, zmniejszyć sytuacje stresowe, które również wpływają na napięcie mięśni.
Aby uniknąć lumbago trzeba dbać o elastyczność mięśni, wykonując ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie głębokie brzucha. W zapobieganiu lumbago dobrze sprawdzają się ćwiczenia rozciągające, joga, pływanie, nordic walking.